Net 73 ha (arba beveik 100 futbolo aikščių) – tiek ploto šiuo metu vien tik valstybinėje žemėje užima pragaištingieji Sosnovskio barščiai. Dar apie 33 ha šie  labai sparčiai plintantys ir išstumiantys vietines rūšis bei didelę žalą ekonomikai darantys invaziniai augalai užima privačioje žemėje.

Savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistės Alinos Melinauskienės teigimu, šiais metais kova su pragaištingaisiais Sosnovskio barščiais ir toliau yra tęsiama.

Šiems metams kovai su jais iš Kėdainių rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos skirta beveik 37 tūkst. eurų. Barščiai yra naikinami ir mechaniniu, ir cheminiu būdais. Tiesa, jau kitais metais bus perkami specialūs biologiniai-cheminiai preparatai – tikimasi, kad jų veiksmingumas ir efektyvumas bus žymiai didesnis.

Augalas gali pridaryti žalos sveikatai
Pasak Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistės Alinos Melinauskienės, Sosnovskio barštis yra labai didelė problema visoje Lietuvoje, taip pat – ir mūsų rajone.
„Mes dar 2006-aisiais metais pradėjome šį augalą naikinti. Tiesa, jis plinta labai greitai – vos per vienerius metus, jei nėra naikinamas, jo augimvietės išsiplečia net iki dešimties metrų aplink“, – sakė A. Melinauskienė.
Seniūnijos kasmet perka barščių naikinimo paslaugą, tačiau ir privačių žemių savininkai turėtų šį augalą naikinti savomis jėgomis. „Augalą geriausiai nušienauti, tačiau labai svarbu naudotis apsaugos priemonėmis. Ypač saulėtą dieną derėtų būti atsargiems, nes tada augalas išskiria specialią medžiagą, kuri nudegina odą, gali iškilti ir pūslių. Todėl žmonės turėtų saugoti odą, akis“, – pažymėjo pašnekovė.
Šiuo metu didžiausi Sosnovskio barščio sąžalynai randami Kėdainių miesto (apie 33 ha) bei Surviliškio seniūnijose (apie 31 ha). Pastarojoje seniūnijoje barštis net 21 ha plotą apima palei Nevėžio upę.

Sunyks per dvejus trejus metus
„Šiais metais iš Kėdainių rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos skirta 37 tūkst. eurų. Už juos barščiai bus naikinami penkiose seniūnijose: Dotnuvos, Kėdainių miesto, Pelėdnagių, Surviliškio ir Vilainių. Augalas yra naikinamas cheminiu ir mechaniniu būdu. Pastarasis būdas taikomas paupiuose, nes tose vietose cheminių medžiagų naudoti negalima“, – pažymėjo specialistė.
Šiais metais kovo mėnesį Aplinkos ministerijoje buvo pristatytas naujas biologinis-cheminis kovos metodas – nupurškus šiais herbicidais, augalas sunyksta per dvejus trejus metus.
„Naudojant minėtus herbicidus, sunaikinamas tik pats barštis, o visa kita aplink auganti augalija nėra pakenkiama“, – pažymėjo A. Melinauskienė.
Kaimyninės Latvijos, kurioje naujieji herbicidai taikomi jau kelerius metus, patirtis parodė, kad toks naikinimo būdas yra efektyvus.
Ligi šiol Sosnovskio barščiui naikinti dažniausiai buvo naudojami herbicidai su glifosato veikliąja medžiaga. Tačiau juos naudojant sunaikinami ir visi kiti augalai nupurkštame plote, o šiems nunykus pradeda dygti nauji Sosnovskio barščiai. Pastariesiems sudygus, būtina ir vėl juos naikinti – kol nebeliks sėklų dirvožemyje. Toks būdas ir ilgas, ir brangus.

Panašios naujienos