Sausio mėnesį šalyje prasidėjus skundams, kad nuėmus prie šviesoforų buvusias žaliąsias rodykles miestuose kilo spūstys ir vairuotojų nepasitenkinimas „kamščiais“, į Transporto kompetencijų agentūrą (TKA) suskubo kreiptis savivaldybės, prašydamos grąžinti bent dalį jų. Sausio 21 dieną Kėdainių rajono savivaldybė viešai informavo visuomenę, kad taip pat prašo atstatyti žaliąsias rodykles. Tačiau tinkamai paruoštą vertinimui reikalingą informaciją TKA gavo tik vasario 11 dieną.


Biurokratinės kliūtys?

Sausio 21 dieną Kėdainių rajono savivaldybė savo interneto svetainėje paviešino informaciją, kad mieste ketinama atstatyti nuimtas žaliąsias rodykles.

„Šiandien Kėdainių rajono savivaldybės  administracijos direktorius Arūnas Kacevičius raštu kreipėsi į VšĮ Transporto kompetencijų agentūrą dėl Saugaus eismo komisijos priimto sprendimo lentelių su žaliosiomis rodyklėmis įrengimo Kėdainių  miesto sankryžose. Tikimasi, kad komisijos sprendimui VšĮ Transporto kompetencijų agentūra pritars (….).

(…) Kedainių rajono savivaldybėje Saugaus eismo komisijos posėdis, kuriame buvo svarstytas žalių rodyklių atstatymo klausimas, vyko šių metų sausio 17 dieną. Saugaus eismo komisija nutarė atstatyti žaliąsias rodykles visose sankryžose, kuriose jos ir buvo:

J. Basanavičiaus-Kęstučio-Birutės gatvių; J. Basanavičiaus-Tilto-Lakštingalų gatvių; J. Basanavičiaus-Didžiosios-Gedimino gatvių, J. Basanavičiaus-Jaugelio-Telegos gatvių ir  J. Basanavičiaus-Rasos gatvių sankryžose. Taip pat komisija pasiūlė ir nusprendė, kad siūlys įrengti lentelę su žaliąja rodykle J. Basanavičiaus-Šėtos-Melioratorių gatvių sankryžoje prie Vilainių.

(…) Nuo šių metų sausio 1 dienos nuėmus rodykles mieste jautėsi automobilių srauto  padidėjimas prie šviesoforų. Iš kėdainiečių buvo girdimi tik neigiami atsiliepimai dėl patiriamų trukdžių.

„Gerai, kad rodyklės bus atstatytos, tačiau apmaudu, kad teks vėl patirti išlaidas dalykams, kurie veikė labai efektyviai. Mūsų mieste eismas šviesoforais ir žaliomis rodyklėmis  buvo sureguliuotas patogiai“, – sako rajono meras Valentinas Tamulis.

Meras apgailestauja, kad atstatymas užtrunka dėl biurokratinių kliūčių, o gyventojai visą tą laiką patiria beprasmius nemalonumus (…)“


Sulaukė atsakymų

Praėjus savaitei po šio viešo pareiškimo, kad rodykles ketinama atstatyti, sausio 27 d., „Kėdainių mugė“ TKA išsiuntė klausimus dėl žaliųjų rodyklių grąžinimo Kėdainių mieste ir netrukus sulauke atsakymų.

Į kokias aplinkybes atsižvelgiama žaliąsias rodykles grąžinant į gatves?
 
– Metodikoje išvardinti kriterijai, kuriais vadovaujantis yra priimama išvada.

Vertinant galimybes sankryžoje grąžinti lenteles su žaliąja rodykle, bus atsižvelgiama į savivaldybių pateiktus srautų sankryžoje duomenis, surinktus intensyviausią valandą. Pagal pateiktą vizualinę schemą savivaldybių specialistai ir patys galės įsivertinti, ar planuojamos TKA vertinimui teikti sankryžos tenkina eismo saugos kriterijus.

Specialistai, priimdami sprendimą dėl lentelių grąžinimo, vertins eismo saugos ir transporto pralaidumo kriterijų, t. y. transporto priemonių gaišties parametrą, nustatantį vidutinį laiką, per kurį automobilis pravažiuoja sankryžą.

Atsižvelgiant į skirtingas situacijas, kiekviena sankryža bus vertinama individualiai ir bus lyginami tik jos rezultatai. Gavus neigiamą išvadą dėl lentelių sankryžoje grąžinimo, savivaldybėms bus pateikiama išsami informacija dėl sankryžos perspektyvinių sprendinių ir galimų tolesnių pakeitimų.

TKA nenustato grąžinimo (lentelės užkabinimo) laiko, tą daro savivaldybės.
TKA yra numatyti terminai, per kuriuos bus atliktas prašymo įvertinimas ir pateikiama išvada. Maksimalus galimas vertinimo terminas trys mėnesiai, tačiau, įvertinus situaciją, darbai bus atliekami skubos tvarka.


Kėdainių mieste iš viso buvo nuimta trylika lentelių su žaliomis rodyklėmis. Kiek jų ir kada galėtų būti grąžinta į miesto gatves? Jeigu turite duomenų, tai į kokias gatves?
 
– Šiuo metu neturime informacijos, kokios tai gatvės, nes TKA negavo savivaldybės prašymo pagal metodikoje nustatytą tvarką. Apie tai savivaldybė yra informuota.

Kai kiti miestai jau susigrąžino žaliąsias rodykles, Transporto kompetencijų agentūra iš Kėdainių rajono savivaldybės visą reikalingą informaciją gavo tik vasario 11 dieną.

Prašymo negavo

Vasario 10 dieną „Kėdainių mugė“ dar karta užklausė TKA, ar sulaukta Kėdainių rajono savivaldybės prašymo grąžinti rodykles.

Netrukus gautas trumpas Transporto paslaugu skyriaus vadovo Evaldo Morkuno laiškas.

„Šiuo metu atsakymas būtų tas pats: „TKA negavo savivaldybės prašymo pagal metodikoje nustatytą tvarką.“


Atliko seniūnija


Vasario 12 dieną „Kėdainių mugė“ sulaukė rajono savivaldybės mero patarėjos ryšiams su visuomene Jorūnės Liutkienės atsakymo.

„Raštai į VšĮ Transporto kompetencijų agentūra siųsti jau du kartus: pirmą kartą buvo kreiptasi sausio 22 dieną, tada, vasario 7 dieną, paruoštas raštas su pilna dokumentacija „Dėl lentelių su žalia rodykle vertinimo atlikimo.“

Po to, kai jau buvo leista savivaldybėms grąžinti lenteles su žaliomis rodyklėmis, buvo patvirtinta tvarka, kuri buvo pateikta savivaldybėms ir reikėjo pildyti bei pateikti nurodytus dokumentus. Šiuos darbus atliko miesto seniūnija. Kiekvienai sankryžai buvo pildomas klausimynas, kiekvienoje sankryžoje reikėjo fiziškai suskaičiuoti automobilių srautus piko valandomis – savaitę buvo stebimos sankryžos ir skaičiuojami automobiliai.

Visi reikalingi dokumentai (eismo srautų duomenų suvestinės, Sankryžos schemos ir šviesoforo veikimo programų fazių diagramos bei vertinimo anketos ir foto nuotraukos yra pateiktos pagal reikalavimus. Labai laukiame centro vertinimo ir sprendimo, kad kuo greičiau būtų galima pradėti kitas atstatymo procedūras, kai tik turėsiu žinių – pranešiu, kad kuo greičiau informuotumėte gyventojus.“


Pateikta tik vasario 11 dieną


Tą pačią dieną, vasario 12-ąją, „Kėdainių mugė“ dar kartą išsiuntė klausimus TKA. Gautas prašymas su nurodyta visa būtina informacija Kėdainiuose grąžinti žaliąsias rodykles, ar ne.

Vasario 13 dieną TKA Transporto paslaugų skyriaus projektų vadovas Mindaugas Katkus atsiuntė laišką:

„VšĮ TKA iš Kėdainių rajono savivaldybės yra gavusi tris raštus, susijusius su lentelių įrengimu (du gavome tiesiogiai ir vieną per Susisiekimo ministeriją).

Pirmuose dviejuose raštuose trūko vertinimui reikalingos informacijos, todėl buvo paprašyta pateikti šią informaciją, kaip tai nustato vertinimo metodika.

Trečiame rašte, kuris gautas vasario 11 d., tokia informacija buvo pateikta. Šiuo metu VšĮ TKA vertina pateiktos medžiagos kokybę (tai privalo padaryti per 10 d.).“


Kiti jau susigrąžino


Tuo metu, kol mūsų savivaldybė tinkamai paruošė dokumentus, pirmosiomis vasario mėnesio savaitėmis žaliąsias rodykles į gatves jau grąžino Alytaus, Kauno, Vilniaus miestai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.