Kiekvieną dieną ekologija tampa vis didesnę įtaką žmonių pasirinkimams darančiu reiškiniu. Tai reiškia, jog žmonės kur kas dažniau renkasi ekologiškus produktus taip siekdami saugoti ne tik mūsų planetą, tačiau taip pat ir save. Dar visai neseniai iškastinis kuras buvo laikomas pagrindiniu šildymo sistemų resursu. Tačiau šiandien situacija sparčiai keičiasi ir rinkoje atsirado kur kas ekologiškesnių alternatyvų. Viena tokių alternatyvų – medienos granulės. Šio tipo kuras yra priskiriamas atsinaujinantiems energijos šaltiniams, kurie yra laikomi visapusiškai ekologiškesniu pasirinkimu.

Kaip jau buvo minėta anksčiau, žmonių ekologinis sąmoningumas didėja, o tai reiškia, jog ir šildymo sistemų pasirinkimai keičiasi. Šiandien vis daugiau žmonių renkasi medienos kuro granules, kurios yra ne tik efektyvios ar ekologiškos, tačiau taip pat ir sąlyginai pigios. Tačiau kodėl šio tipo kuras yra laikomas ekologišku? Kokie yra svarbiausi jo gamybos proceso etapai?

Antrinių medienos žaliavų surinkimas

Viena iš esminių priežasčių, kodėl medienos kuro granulės yra laikomos ekologišku pasirinkimu – jų gamybai naudojamų antrinių medienos žaliavų panaudojimas. Ne paslaptis, jog medienos atliekų kaupimasis yra neišvengiamas kiekvienoje medžio apdirbimo darbus vykdančioje įmonėje. Nuolat besikaupiančios pjuvenos bei medžio dulkės netrukus virsta milžiniškomis jų krūvomis, kurios kartais net gali kelti pavojų. Laikui bėgant buvo sugalvota, jog šias atliekas galima išnaudoti kietojo kuro gamybai bei panaudoti jas šildymo sistemų veikimui.

Medienos granulių gamybos procesas yra pradedamas surenkant visas medienos atliekas bei tinkamai jas rūšiuojant. Dažniausiai rūšiavimo metu iš šių atliekų yra pašalinamos tos medienos dalys, kurios nėra tinkamos biokuro gamybai. Tai suteikia galimybę sukurti aukščiausios kokybės galutinį produktą, kuris galėtų pasižymėti šilumai išgauti būtinomis savybėmis.

Džiovinimas bei smulkinimas

Kitas žingsnis, kurį atlieka medienos granulių gamintojai – atliekų džiovinimas. Surinktos antrinės medienos atliekos yra džiovinamos tam, kad galutinis produktas degimo metu į aplinką galėtų išskleisti daugiau šilumos, o pats degimas būtų kur kas sklandesnis. Juk tikriausiai kiekvienas sutiks su teiginiu, jog sausa mediena dega daug geriau.

Tuo tarpu išdžiovintų atliekų smulkinimas taip pat yra be galo svarbus medienos granulių gamybos etapas. Atliekų smulkinimo procesas reikalingas tam, kad pagamintose medienos granulėse nebūtų oro tarpų, kurie darytų neigiamą įtaką degimo procesui. Paprastai net ir smulkiausi oro tarpeliai akivaizdžiai pagreitina medienos granulių degimo procesą, o tai reiškia ir mažesnį išsiskiriančios šilumos kiekį.

Medienos granulių gamintojai antrinių medienos žaliavų džiovinimo bei smulkinimo procesus atlieka naudodami specialiai tam pritaikytą įrangą. Tai suteikia galimybę jiems spartinti medžio granulių gamybos procesą bei pagaminti kur kas aukštesnės kokybės biokuro produkciją.

Presavimas ir pakavimas

Šis procesas suteikia galimybę gamintojams išgauti galutinę šio tipo kuro formą bei tinkamai jį supakuoti. Granulės forma yra sukuriama presuojant džiovintas bei smulkintas medienos atliekas. Žinoma, šiam etapui taip pat yra reikalinga speciali įranga.

Mediena – ypač jautri drėgmei medžiaga, kurią būtina nuo jos apsaugoti. Tai ypač aktualu tuomet, jeigu granules yra planuojama sandėliuoti ilgesnį laiką. Dėl medienos jautrumo drėgmei granulių gamintojai naudoja aplinkos veiksniams atsparius plastikinius įpakavimus. Nepaisant to, kiekvienas perkantis granules pakuotėmis privalo įsitikinti įpakavimo sandarumu. Juk tik sandariai laikomos medienos granulės gali išlaikyti visas savo savybes, būtinas granulinių šildymo sistemų efektyvumui palaikyti.

Užs. Nr. 82