Ir knygų pristatymai gali būti patrauklūs. Būtent taip praėjusį penktadienį kalbėjo kėdainiečiai, susirinkę į Daugiakultūrį centrą, kur vyko archeologo Algirdo Juknevičiaus parengtos knygos „Škotų palikimas Kėdainiuose“ pristatymas. 

Knygos autorius A. Juknevičius leidinio sutiktuvių dieną išdalijo ne vieną autografą.

Knygos autorius A. Juknevičius leidinio sutiktuvių dieną išdalijo ne vieną autografą.

Kėdainiečiai net juokavo, kad norinčiųjų įsigyti knygą dar prieš jos pristatymą iš dalies primena katės pirkimą maiše, tačiau žinant A. Juknevičiaus atsidavimą Kėdainiams, nusivylimo tikrai negali būti. Leidėjai stebėjosi kėdainiečių patriotiškumu: „Visi atėjusieji nori įsigyti knygų. Tik pažiūrėkit, renginys dar net neprasidėjo, niekas nežino, kas ir kaip su ta knyga, o eilė, norinčių ją įsigyti, kaip sovietmečiu prie apelsinų.“

Apie knygą tik geri žodžiai
Knygos „Škotų palikimas Kėdainiuose“ pristatymas virto gražia istorine švente. Leidinio sutiktuvėse dalyvavo ne tik knygos autorius Kėdainių krašto muziejaus archeologas, krašto kultūros ir Česlavo Milošo premijos laureatas Algirdas Juknevičius, iliustracijų kūrėjas ir fotografas Vaidas Špečkauskas, fotografas ir dizaineris Giedrius Dagys, VšĮ „Paveldas“ leidyklos „Savastis“ vadovas Juozas Bardauskas. Ir pats laukiamiausias svečias – knygos įkvėpėjas ir rėmėjas iš Kanados Michaelis Ayre su žmona Ona.
Apie naująjąj knygą kėdainiečiai sakė tik gerus žodžius. Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis girdamas leidinį sakė: „Gal perskaitę šią knygą kai kurie Kėdainių gyventojai pakeis savo požiūrį į tai, kokiame mieste jie gyvena, koks paveldas jame yra išlikęs ir kaip svarbu jį išsaugoti bei atverti visuomenei“.
Lietuviškai knyga išleista 400 egzempliorių tiražu. Greit bus 200 egzempliorių knyga bus išleista ir anglų kalba.

Atidavęs į leidyklą liūdėjo
A. Juknevičius prie šios knygos dirbo apie porą metų. Pasak knygos leidėjo, knygos galbūt nebūtų buvę, jei ne M. Ayre domėjimasisi savo šaknimis. „Prieš porą metų, sužinojęs apie škotų paveldą Kėdainiuose, Michaelis Ayre su žmona Ona atvyko į Kėdainius, pamatė miestą, škotų paveldą, susižavėjo viskuo ir greit pateikė savo idėją išleisti knygą su jo parama. Man buvo labai netikėta ir netgi baugu. Bet pagalvojęs aš jam atrašiau, kad sutinku leisti knygą apie škotų palikimą. Ir tada pradėjom rinkti medžiagą, skaityti šaltinius, iš naujo rimtai peržiūrėjome turimą archeologinę informaciją. Kartu dirbti pakviečiau savo bičiulį ir kolegą Vaidą Špečkauską, norėjau, kad jis rengtų iliustracijas, planus“, − pasakojo A. Juknevičius.
A. Juknevičius sakė, kad, berinkdamas knygai medžiagą, patyrė ir netikėtumų. Toks atradimas buvo geltono mūro namas Didžiosios Rinkos aikštėje, besišliejantis prie Rotušės. Čia buvusi škotų tabako krautuvėlė. „Manau, kad tai pirmoji Lietuvoje specializuota tabako krautuvė“, − dalijosi mintimis knygos autorius.
„Gal ir nepatikėsite, bet atidavęs knygą į leidyklą, liūdėjau. Juk rengdamas šią knygą susidūriau su nemenkais iššūkiais pačiam sau. Škotų paveldas yra didelis ir dar tikrai iki galo nepažintas. Dalis jo yra ant žemės, dalis po žeme. Manau, kad tyrinėjimų dar bus, o ir leidinių, greičiausiai, irgi turėsime apie škotų tautos pėdsakus mūsų krašte“, – įsitikinęs A. Juknevičius.

Škotai praturtino Kėdainius
Kėdainiuose nuo XVII a. pirmos pusės iki XVIII a. vidurio gyveno škotai presbiterionai, kurie neigė hierarchines popiežiaus ir vyskupų pareigybes, Jėzų Kristų skelbė aukščiausiu Bažnyčios vadovu, valdžią įgyvendinantį per savo Žodį. Škotai buvo aktyvūs miesto ekonominio, visuomeninio ir religinio gyvenimo dalyviai: pasiturintys pirkliai, krautuvių ir karčemų savininkai, palivarkų nuomininkai, kreditoriai, magistrato pareigūnai, reformatų bažnyčios rėmėjai.
Škotai Kėdainius praturtino mūrine architektūra, kurioje panaudojo novatorišką planavimą, savitą tūrių ir fasadų komponavimą bei ambicijas lygiuotis į pasiturinčius Europos miestų gyventojus. Likimas škotų architektūrai Kėdainiuose nebuvo palankus. Po didelių rekonstrukcijų XIX–XX a. ji patyrė formų ir stilių kaitą, tapo blankiu puoselėtos tradicijos šešėliu. Nepaisant to, škotų palikimas leidžia apčiuopti epochos bruožus, pajusti tikrus mus pasiekusius praeities pavidalus.

[tribulant_slideshow gallery_id=”133″]

Panašios naujienos