Kėdainių PSPC gydytoja akušerė ginekologė V. Tamulienė ragina moteris nedelsti ir būti atsakingoms dėl savo sveikatos (A. Raicevičienės nuotr.).

Kėdainių PSPC gydytoja akušerė ginekologė V. Tamulienė ragina moteris nedelsti ir būti atsakingoms dėl savo sveikatos (A. Raicevičienės nuotr.).

Lietuvoje vykdoma daug vėžio prevencinių programų. Viena jų – gimdos kaklelio, nemokamai atliekama moterims nuo 25 iki 60 metų amžiaus. Pasak specialistų kiekviena, savo sveikata besirūpinanti moteris, norėdama išvengti šios klastingos ir mirtinos ligos, turi nustoti bijoti ir tikrintis periodiškai.

Juolab kad gimdos kaklelio vėžys formuojasi ilgai, moteris jokių simptomų nejaučia, todėl liga dažnai pastebima per vėlai, kai jau būna pažengusi, o jos gydymas – sudėtingas.

Kėdainių pirminiame sveikatos priežiūros centre (PSPC) jau penktus metus vykdoma ankstyvo gimdos kaklelio vėžio patikros bei ligos prevencijos jaunoms mergaitėms programos.

„Vien per praėjusius metus buvo paimta daugiau nei 1600 onkocitologinių tyrimų. Iš jų daugiau 200 moterų buvo rasta pakitimų. Joms rekomendavome tirtis toliau“, – sakė Kėdainių PSPC akušerė ginekologė Violeta Tamulienė. Deja, vienai moteriai rastas gimdos kaklelio vėžinis pakitimas, kurio išgydyti jau nebuvo įmanoma.

Pasak gydytojos, Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 500 šio tipo vėžinių susirgimų, kas antra moteris miršta. Pastebima, kad liga kasmet vis agresyvėja ir jaunėja. Tačiau laiku pastebėjus pakitimus, ligą galima suvaldyti.

„Vien per šiuos metus atlikome labai daug operacijų, kurių metu gimdos kaklelyje laiku rastus pakitimus išpjovėme“, – sakė gydytoja.

Pasak specialistės, statistika byloja, kad Lietuva pagal šio tipo vėžinius susirgimus yra viena pirmaujančių šalių – tiek pagal sergamumo, tiek ir pagal mirtingumo.

Patikra ginekologo kabinete yra greita ir neskausminga.

Patikra ginekologo kabinete yra greita ir neskausminga.

„Šiuo metu mus lenkia tik Rumunija. Kaip pavyzdys galėtų būti Skandinavijos šalys – ten gimdos kaklelio patikros ir prevencijos programos pradedamos labai anksti, todėl vėžio atvejų yra nustatoma labai mažai – rodikliai ten tiesiog puikūs“, – sakė V. Tamulienė.

 

Nustatyto amžiaus moterims kartą per trejus metus nemokamai atliekamas citologinio gimdos kaklelio tepinėlio tyrimas. Kad toks tyrimas būtų atliktas nemokamai, moterys turi kreiptis į tą pirminės sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje yra prisirašiusios (Kėdainių PSPC turėtų kreiptis į profilaktinių tyrimų kabinetą Nr.55).Tepinėlį paima ir rezultatus įvertina šeimos gydytojas arba pirminės sveikatos priežiūros komandos narys – akušeris ginekologas. Procedūra nėra nei skausminga, nei ilgai trunkanti. Gavus tyrimo rezultatus, gali būti atliekama gimdos kaklelio biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

 

Panašios naujienos