Ar jau suplanavote, kaip šiemet dažysite margučius? Specialistai pataria atsisakyti cheminių dažų, jeigu juos vis dar naudojate. Kiaušinius kai kas margina tekstiliniais dažais, jeigu jie įsigyti seniau, jų pigmentuose gali būti sunkiųjų metalų, kurie pavojingi ne tik aplinkai, bet ir sveikatai, nes pro porėtą lukštą prasiskverbia į kiaušinį, o kartu su juo į organizmą.

Panaudokite margučių dažymui augalus, daržoves, kitas natūralias medžiagas. Geltona spalva ir jos atspalviais kiaušinius galima išmarginti svogūnų lukštais, morkomis, ciberžole. Mėlynai juos nudažo raudonieji kopūstai, raudonais, violetiniais atspalviais – burokėliai, vynas, mėlynės, serbentai ir kitos uogos, rudai – kava, arbata. Juodą spalvą išgauti galima iš alksnio žievės, šeivamedžio uogų arba anglies tablečių, žalią – iš špinatų, dilgėlių.

Skirtingus raštus galite sukurti naudodami pirmųjų pavasarinių gėlių žiedus ir lapelius, prieskonines žoleles, samanas.

Kaip dažyti?

Prieš dažant kiaušinius reikėtų išvirti: vištos kiaušiniai išverda per 3–8 minutes, o putpelių per 1–2 minutę. Viena gudrybė, padėsianti ryškiau nudažyti rudo lukšto kiaušinius, – actas. Norint, kad rudi kiaušiniai prieš dažymą įgautų kiek šviesesnę spalvą – prieš merkiant į dažus, juos reikėtų kelias minutes pamirkyti baltajame acte, mat jis iš karto sušvelnins rudą kaušinio lukšto spalvą ir kiaušiniai nusidažys kur kas paprasčiau. Kai kiaušiniai paruošti, reikia imtis dažų gamybos.

„Natūraliais dažais nudažyti kiaušiniai – linkę išblukti, todėl juos dažyti geriausia Velykų išvakarėse. Nudažytus kiaušinius reikėtų atsargiai nusausinti popieriniais rankšluosčiais, o kad spalva liktų ryški ir blizganti – baigus dažyti kiaušinius galima patepti aliejumi“, – sako IKI atstovė V. Juodkazienė ir dalijasi natūralių dažų receptais.

Mėlynai spalvai reikės: 1 supjaustyto raudonojo kopūsto, 1 l vandens , 2–3 v. š. acto. Rožinei: 5 supjaustytų burokėlių, 1 l vandens, 2–3 v. š. acto. Geltonai: 1 v. š. ciberžolės miltelių, 1 litro vandens, 2–3 v. š. acto. Žaliai spalvai: 500 g šviežių špinatų, 1 litro vandens, 2–3 v. š. acto. Violetinei: 3 v. š. vaisinės arbatos ir mėlynosios balnapupės žiedų mišinio, 1 litro vandens, 2–3 v. š. acto.

O, pavyzdžiui, norint gauti oranžinę spalvą – reikėtų nulupti maždaug 2 kilogramus svogūnų arba įsigyti jau nuluptų svogūnų lukštų. Tuomet puode reikėtų užvirti 1 litrą vandens, įdėti 2–3 v. š. acto ir viską pavirti, kol vanduo įgaus norimą atspalvį. Taip pat galima svogūnų lukštais apsukti kiaušinius, įsukti juos į marlės gabalėlį, apvynioti siūlu ir išvirti.

Tuo pačiu principu reikėtų gaminti ir kitų atspalvių dažus. Tereikia kaitinti ingredientus vandenyje, kol jis nusidažys atitinkama spalva. Virtus kiaušinius reikėtų sudėti į karštus dažus ir laikyti, kol jie įgaus norimą atspalvį. Dažuose kiaušinius galima palikti ir apie pusvalandį, jeigu norite dar ryškesnės spalvos – kelias valandas. Actas palengvina spalvos pasisavinimą, todėl į dažus vertėtų įmaišyti ir jo – maždaug 2–3 valgomuosius šaukštus. Norint dar didesnio efekto – nudažytus kiaušinius galima perbraukti į bronzinius dažus panardintu teptuku – taip gausite sendintą efektą, jeigu norite ryškiau – kiaušinius galite pavolioti blizgučiuose.

Plastiką keiskite gamtinėmis puošmenomis

Aplinkos ministerija primena, kad tvarios Velykos nesuderinamos su plastiku, todėl namų ar stalo puošimui nenaudokite iš plastiko pagamintų dekoracijų, kurios dažniausiai yra vienkartinės. Išsprogusi ar žydinti medžio, krūmo šakelė, lauko gėlių puokštelė – tinkamiausia puošmena. Tik labai neskriauskite augalų, pakaks vienos kitos šakelės.

Parengta pagal Aplinkos ministerijos ir UAB „Publikum“ inf.