Vykdant prevencinę programą, plaučius pasitikrino beveik 40 rajono gyventojų.

Vykdant prevencinę programą, plaučius pasitikrino beveik 40 rajono gyventojų.

Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu kovo 24 d. buvo minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ta proga VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) įgyvendino Tuberkuliozės prevencijos programą, skirtą plačiau informuoti visuomenę apie pavojingą infekcinę ligą ir skatino pasinaudoti profilaktikos priemonėmis.

Visą praėjusią savaitę buvo kviečiami rajono seniūnijose bei Kėdainių bendruomenės socialinio centro paslaugų socialinės rizikos asmenims padalinyje, vadinamuose Nakvynės namuose, gyvenantys rizikos grupei priskirti suaugę asmenys (artimai ir dažnai kontaktuojantys su sergančiais tuberkulioze, asocialūs asmenys ir pan.) nemokamai ir be išankstinės registracijos atlikti plaučių tyrimą – fluorogramą.

Bendradarbiaujant su ambulatorijomis, seniūnais, seniūnijų socialiniais darbuotojais, Nakvynės namais visą praėjusią savaitę kasdien buvo atvežama po keletą ar keliolika rizikos grupei priskirtų asmenų, kurie nemokamai ir be išankstinės registracijos atliko plaučių tyrimą – fluorogramą.

Per penkias dienas plaučių tyrimai atlikti beveik keturiasdešimčiai rajono gyventojų. Iš jų 4-riems, arba 10,5 proc. tirtųjų, nustatyti pakitimai plaučiuose, tad jie bus siunčiami išsitirti nuodugniau. Apie tyrimų rezultatus pranešta seniūnijų socialiniams darbuotojams bei ambulatorijoms.

Pasitikrinę buvo patenkinti

Šiais metais į kvietimą atsiliepė keturios rajono seniūnijos. Gausiausia asmenų grupė buvo atvykusi iš Gudžiūnų seniūnijos, kiek mažiau iš Pelėdnagių, Josvainių seniūnijų, pavieniai asmenys atvyko iš Krakių. Kaip visuomet, aktyviausi buvo Nakvynės namų gyventojai.

Nakvynės namų socialinės darbuotojos padėjėja T. Matuzienė sakė, kad šių namų gyventojai ypatingai imlūs susirgti tuberkulioze.

Nakvynės namų socialinės darbuotojos padėjėja T. Matuzienė sakė, kad šių namų gyventojai ypatingai imlūs susirgti tuberkulioze.

Į Kėdainių PSPC 14 Nakvynės namų gyventojų atlydėjusi socialinės darbuotojos padėjėja Tatjana Matuzienė teigė, kad šiuose namuose gyvenantys žmonės ypatingai imlūs susirgti tuberkulioze, kadangi jie ne visuomet atsakingai elgiasi – nežinia kur vaikšto, su kuo bendrauja, su kuo susitinka, kaip maitinasi, nors sugrįžę iš pasivaikščiojimų po miestą, visuomet pasikeičia drabužius, išsimaudo duše, didelis dėmesys skiriamas jų asmens higienai. Šią prevencinę programą ji vertinanti teigiamai, juk kol žmogus dar nesuserga, nepriversi jo iš anksto pasirūpinti savo sveikata.

Patys Nakvynės namų gyventojai sakė žinantys tuberkuliozės požymius bei yra informuoti apie riziką šia liga užsikrėsti.

Pelėdnagių seniūnijos socialinė darbuotoja Violeta Tamulienė teigiamai vertino šią akciją ir sakė, jog seniūnijai iš tiesų rūpi šių žmonių sveikata, o patys žmonės savarankiškai pasitikrinti sveikatos tikrai nenuvažiuos, nes jie neturi galimybės. Ne pirmus metus dalyvaujant akcijoje, šį kartą žmonių raginti tikrai nereikėjo.

Pelėdnagių seniūnas Valentinas Tamulis su socialine darbuotoja surinkęs ir atvežęs daugiau nei dešimtį skirtinguose seniūnijos kaimuose gyvenančių žmonių sakė, jog pasitikrinti plaučius galėtų ir daugiau gyventojų. Pats seniūnas atlikęs plaučių tyrimą buvo įsitikinęs, jog ir patiems žmonėms bus ramiau gyventi, kaip ir jis žinos, kad yra sveikas.

Josvainių seniūnijos socialinė darbuotoja V. Cukanovienė pasidžiaugė, jog Tuberkuliozės prevencinė programa vykdoma platesniu mastu.

Josvainių seniūnijos socialinė darbuotoja V. Cukanovienė pasidžiaugė, jog Tuberkuliozės prevencinė programa vykdoma platesniu mastu.

Vilija iš Pelėdnagių seniūnijos plaučius švietėsi prieš du metus, moteris patenkinta, kad seniūnijos socialinė darbuotoja pastoviai rūpinasi tokiais žmonėmis, kaip ji, o į polikliniką pasitikrinti plaučių atvežė net pats seniūnas.

Josvainių seniūnijos socialinė darbuotoja, dirbanti su rizikos grupės asmenimis Virginija Cukanovienė prisipažino, kad jai džiugu, jog Kėdainių PSPC ragina seniūnijas, Tuberkuliozės prevencinę programą vykdo platesniu mastu, mat didėjant socialinei atskirčiai, didėja ir rizika susirgti šia liga. Gerai, kad tuberkuliozė yra gydoma ir išgydoma. Žmonės, kurie norėjo sudalyvauti šioje prevencinėje programoje, patenkinti.

Paklausti, ar reikia profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, iš Josvainių seniūnijos atvykęs Kęstutis sakė, kad būtinai reikia ir kad ši programa yra labai gera.

Gudžiūnų seniūnijos socialinė darbuotoja Dalė Lapinskienė atvežusi net 10 gyventojų, labai dėkinga seniūnui, kuris supranta šių tyrimų svarbą, tokiais atvejais niekada neatsisako padėti ir suteikia transportą seniūnijos gyventojams atvykti į Kėdainių PSPC pasitikrinti plaučius. Pačių gyventojų įkalbinėti irgi netenka, visi geranoriškai sutinka pasitikrinti sveikatą.

Tuberkuliozė – vis dar pavojinga liga

Pasak medikų, išsiaiškinti tuberkulioze sergančius asmenis yra labai svarbu, nes žmogus, galbūt nežinodamas, kad serga, nesigydo ir taip platina ligą ne tik šeimos rate. Nuo atvirąja plaučių tuberkulioze sergančio asmens kiekvienas iš mūsų gali užsikrėsti gatvėje, parduotuvėje, autobuse. Tuberkuliozės sukėlėjai plinta per orą, ligoniui kalbant, kosint, čiaudint ir aplinkoje išlieka labai ilgai. Ne veltui tuberkuliozė yra įgijusi pavojingos ligos statusą. Negydant šios ligos, galima prisišaukti mirtį.

Didesnę tikimybę susirgti turi žmonės, kurių nusilpęs imunitetas, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis, piktnaudžiaujantys alkoholiu, narkotikais ir bendraujantys su ligoniais, sergančiais ta liga. Susirgus prasideda kosulys, kuris dažnai trunka ilgiau nei tris savaites, gali būti skrepliavimas, kraujo atkosėjimas, prakaitavimas, didelis bendras silpnumas, pasireikšti šaltkrėtis. Bent kartą kas dvejus metus reikėtų atlikti profilaktinius tyrimus. Informatyviausia yra rentgenologinis plaučių tyrimas ir bendri kraujo bei šlapimo tyrimai, kuriuos nukreips atlikti šeimos gydytojas“, – teigė Kėdainių PSPC direktorės pavaduotoja klinikiniam darbui Laima Juodeikienė. 

Kėdainių PSPC projektų koordinatorė J. Vaitonienė dalino lankstinukus tuberkuliozės profilaktikos tema.

Kėdainių PSPC projektų koordinatorė J. Vaitonienė dalino lankstinukus tuberkuliozės profilaktikos tema.

Tuberkuliozės profilaktikos programa Kėdainių rajono savivaldybėje įgyvendinama jau keletą metų iš eilės, ji atitinka Valstybinės tuberkuliozės programoje keliamus tikslus ir uždavinius. Vykdant šią programą Kėdainių PSPC, stengiamės kuo daugiau įtraukti rajono gyventojų, kurie priklauso rizikos grupėms, kviečiame juos atlikti plaučių tyrimus, kad galima būtų tą ligą diagnozuoti kuo anksčiau ir pagal būtinybę nukreipti asmenis gydytis“, – informavo programų koordinatorė Jūratė Vaitonienė.

VšĮ Kėdainių ligoninės Tuberkuliozės kabineto duomenimis, 2014-aisiais metais mūsų rajone nuo tuberkuliozės gydėsi 115 suaugusių, iš jų mieste 37, o kaime – 78 bei 13 vaikų, iš jų 7 miesto bei 6 – kaimo. Pernai nustatyti 23 nauji šios ligos atvejai. Pastebima, kad tuberkuliozė renkasi vis jaunesnius asmenis, dažniau serga tie, kurių gyvenimo būdas nėra pavyzdinis.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

Panašios naujienos