Gruodžio 29 d. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos fiksavo didelį kiekį virusu užkrėstų elektroninių laiškų, kurie buvo adresuoti kelioms valstybės institucijoms. Virusu „Trojan.Emotet” užkrėstus laiškus gavo kelios savivaldybės ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), informavo ELTA ir NVSC.

Laiškų adresatams atidarius užkrėstus laiškus, virusas pateko į vidinius institucijų tinklus. Užkrėsti kompiuteriai, atsisiuntę papildomas bylas, pradėjo siuntinėti netikrus laiškus ar dalyvauti kitokio pobūdžio kenkėjiškoje veikloje.

NVSC turimais duomenimis, tokius netikrus NVSC siųstus laiškus gavo Vyriausybės, ministerijų atstovai, taip pat asmenys, su kuriais NVSC specialistai bendravo vykdydami epidemiologinę diagnostiką.

Negali tirti atvejų

Netikrų elektroninių laiškų su virusais iš NVSC vakar gavo ir Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, padedantis atlikti naujų koronaviruso atvejų epidemiologinius tyrimus. „Problemų iškilo ir su NVSC „Juvare“ sistema – ji neformuoja naujų duomenų, negalime atlikti atvejų tyrimų. Prarandame brangų laiką dėl asmenų saviizoliacijos, tinkamo informavimo. Tikėkimės, kad bent po pietų sistemą sutvarkys“, – trečiadienio rytą sakė Kėdainių visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Aviživienė.

Kol kas Statistikos departamento skelbiamoje sergamumo COVID-19 statistikoje praėjusios paros duomenys apie sergamumą Kėdainiuose neatnaujinti, skelbiami tik gruodžio 28 dienos duomenys. Tądien rajone patvirtinta 50 naujų koronaviruso atvejų.

Atsargumo priemonės

Siekiant sustabdyti tolimesnį viruso plitimą, antradienį buvo laikinai apribotas NVSC elektroninio pašto veikimas. Įstaigos informacinių technologijų specialistai, kartu su Nacionalinio kibernetinio saugumo centro ir Kertinio valstybės telekomunikacijų centro specialistais deda pastangas pašalinti virusą, kad būtų galima saugiai atkurti NVSC el. pašto veiklą.

NKSC primena, kad vartotojai, norėdami apsaugoti savo kompiuterį nuo kenkėjiškų virusų, turėtų nuolatos atnaujinti naudojamas apsaugos sistemas, periodiškai atlikti pilną kompiuterio patikrą nuo virusų, nuolatos įdiegti naujausius operacinės sistemos ir naudojamų programų atnaujinimus ir nespausti įtartinų ar neaiškių nuorodų, gautų su elektroniniais laiškais ar rastų įtartino turinio tinklalapiuose.

Kenkėjišką „Trojan.Emotet“ virusą pašalina daugelis antivirusinių programų.

„Kėdainių mugės“, ELTOS (ELTA), NVSC inf.

Panašios naujienos