Naktį į antradienį eismo sąlygas šalyje sunkins plikledis, snygis ir pustymas, įspėja Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD). O AB „Kelių priežiūra“ informuoja, kad valstybinės reikšmės kelių tinklo priežiūrai žiemą jau sunaudotas įspūdingas kiekis ledą tirpdančių medžiagų.

Beveik visur šalyje snygis, šlapdriba. Oro temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 1 laipsnio šilumos.

Šalyje dirba kelių priežiūros mechanizmai, tačiau dėl snygio kelių dangos greitai vėl padengiamos nauju sniego sluoksniu, todėl vairuotojų prašoma atsižvelgti į kelių būklę ir meteorologines sąlygas bei rinktis saugų, o ne maksimaliai leistiną greitį.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, naktį daug kur numatomas plikledis ir smarkus sniegas. Vietomis pustys, kils trumpa pūga. Vėjas pietvakarių, pereinantis į vakarų, šiaurės vakarų, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje iki 23 m/s. Žemiausia oro temperatūra naktį nuo 3 iki 8 laipsnių šalčio.

Mažesnio eismo intensyvumo krašto ir intensyviausi rajoniniai keliai šlapi, provėžoti, vietomis, daugiausia vakarų, šiaurės, bei pietryčių Lietuvoje, padengti pažliugusiu, prispaustu sniegu.

Rajoninių kelių dangos visoje šalyje provėžotos, daug kur padengtos prispausto, pažliugusio, puraus sniego sluoksniu, kuris vakarų bei pietryčių Lietuvoje siekia iki 10 centimetrų.

Kelių priežiūros ekspertai primena, jog daugiau kaip 21 000 km valstybinės reikšmės kelių prižiūrimi 5 skirtingais lygiais. Pavyzdžiui, pirmojo priežiūros lygio keliuose vykdoma prevencija neleidžianti numatomam slidumui susidaryti, nes juose vyrauja itin intensyvus eismas ir didelė kelio apkrova.

Kitų lygių keliuose barstoma druska užtikrina, kad jei ledo danga jau formavosi, druska ją efektyviai tirpdytų.

AB „Kelių priežiūra“ tikina, kad druskos ir reikiamų papildomų priemonių nepritrūks, mat esamų sandėlių rezervai yra nuolat pildomi. Visų bendrovės sandėlių Lietuvoje likučiai yra apie 80 proc. Vos įpusėjus šaltajam sezonui sunaudota per 70 000 tonų – tai daugiau nei šešis kartus viršija Eifelio bokšto svorį.

Dėl visai neseniai vyravusių ypač sudėtingų meteorologinių sąlygų, kai 20 valandų temperatūra šalyje nepakilo aukščiau kaip -10 ℃, AB „Kelių priežiūra“ druskos drėkinimui vietoje įprasto druskos tirpalo naudojo kalcio chlorido tirpalus slidumui keliuose mažinti. Šio tipo druska išlieka efektyvi ir ypač žemos temperatūros sąlygomis.

Primenama, kad žiemą visiems eismo dalyviams būtina atkreipti dėmesį į besikeičiančias oro sąlygas, kritulius, kurie daro tiesioginę įtaką vairavimo sąlygoms.

Nors valstybinės reikšmės keliuose dirba kelių priežiūros mechanizmai, vairuotojai nuolat turi būti budrūs, pasirinkti saugų greitį, atkreipti dėmesį į pavojingus kelių ruožus, pavyzdžiui, greito eismo kelius, sankryžas, miško proskynas, tiltus, viadukus.

Rekomenduojama planuoti kur kas daugiau laiko kelionėms ir atkreipti dėmesį į kelių priežiūros darbo laiką pagal skirtingus lygius.

Pasitikrinti konkretaus kelio priežiūros lygį, darbų pobūdį ir darbo laiką galima internetinėje svetainėje www.kpl.keliuprieziura.lt. Be to, vairuotojai gali savarankiškai prieš kelionę įsivertinti tikėtiną kelių būklę interaktyviame žemėlapyje.

„Kelių priežiūra“ primena, kad bendrovė atsakinga tik už valstybinės reikšmės kelių, bei šių kelių tąsą gyvenvietėse, priežiūrą. Už gatvių priežiūrą gyvenamosiose vietovėse atsakingos savivaldybės.

Visą informaciją apie kelių būklę ir eismo sąlygas valstybinės reikšmės keliuose galima sužinoti www.eismoinfo.lt arba paskambinus į visą parą dirbantį Eismo informacijos centrą trumpuoju tel. numeriu 1871 (kaina Telia, Tele2 tinkluose – 0,12 Eur/min., Bitė – 0,15 Eur/min.), arba +370 5 2329600.

ELTA ir AB „Kelių priežiūra” inf.