Spalio 28 dieną Kėdainių ligoninė pasirašė sutartį su patalpų nuomos hemodializės paslaugoms teikti konkurso laimėtoja UAB „Nefrosana“. Bendrovė nuo šių metų gruodžio 1 dienos turėtų pakeisti ligšiolinį nuomininką UAB „Diaverum klinikos“.
Keičiantis privatiems hemodializės paslaugų teikėjams, pacientai sunerimo, kad kurį laiką gali likti be gyvybiškai svarbios procedūros. Tačiau valdininkai sklaido būgštavimus teigdami, kad situacija nėra grėsminga.
Konkursą laimėjo nauja įmonė
Hemodializės paslaugas pacientams Kėdainių ligoninei priklausančiose patalpose daugiau kaip 15 metų teikia privati medicinos įstaiga „Diaverum klinikos“. Įmonė jas nuomojasi iš patalpų savininkės Kėdainių ligoninės.
Pasak laikinai Kėdainių ligoninės direktorės pareigas einančios Ritos Kuodienės, patalpų nuomos sutartis baigiasi šių metų gruodžio 1 dieną, todėl ligoninė rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje paskelbė naują konkursą.
Konkurso sąlygose buvo nurodyta, kad Budrio gatvėje esančios 261,41 kv. m ligoninės patalpos išnuomojamos hemodializės paslaugoms teikti, pradinė 1 kv. m patalpos nuomos kaina – 6,00 Eur per mėn., nuomos laikotarpis – 10 metų, papildomai kas mėnesį mokant už komunalines paslaugas.
Konkurse dalyvavo tik dvi įmonės – dabartiniai nuomininkai ir UAB „Nefrosana“. Spalio 15 dieną atplėšus vokus su pasiūlymais paaiškėjo, kad didesnę kainą nei konkurentai pasiūlė UAB „Nefrosana“, kurią komisija ir pripažino patalpų nuomos konkurso laimėtoja.
Pateikė pretenziją
Tačiau po konkurso kilo abejonių, ar patalpų perleidimas, likus vos mėnesiui iki gruodžio 1 dienos, bus sklandus. Ligoninei pateikta teisinė pretenzija dėl konkurso procedūrų ir rezultatų. Konkurso nelaimėjusios bendrovės netenkino tai, kad jis esą buvo paskelbtas vėlai, o laimėtojų paraiška neva neatitiko reikalavimų, todėl turėjo būti atmesta.
Taip teigiama šią savaitę išplatintame komunikacijos agentūros „Maniac. N-18“ pranešime, kuriame įspėjama, kad pacientams iškilo reali grėsmė likti be medicininės pagalbos. Pasak pranešime cituojamo bendrovės „Diaverum klinikos“ interesus atstovaujančio advokato Žygimanto Pacevičiaus, „blogiausia tai, jog dabartinėje situacijoje labiausiai gali nukentėti žmonės, kuriems reikalingos nuolatinės hemodializės procedūros“. Jis įspėjo, jog galimas naujasis paslaugų teikėjas negalės jų teikti iš karto, pasirengimui reikės laiko. Apie tai „Diaverum klinikos“ teigia informavusios Kėdainių rajono savivaldybės administraciją.
Pacientus ramina
Už visos susidariusios situacijos slypi pacientai, kuriems ši situacija sukėlė didelį nerimą. Hemodializės paslaugos Kėdainiuose teikiamos maždaug 30 žmonių. Paaiškėjus konkurso rezultatams, pacientai savivaldybės administracijai įteikė raštą būgštaudami, kad gali likti be paslaugų Kėdainiuose ir prašydami užtikrinti jų teikimą.
Kėdainių ligoninei laikinai vadovaujanti R. Kuodienė ir savivaldybės administracija ramina pacientus, kad situacija nėra tokia grėsminga. Manoma, kad persikraustymas ir kitos procedūros neturėtų užtrukti ilgiau kaip vieną – dvi savaites. Šiuo laikotarpiu žmonės turės būti vežiojami į kitų miestų įstaigas hemodializės procedūroms, greičiausiai – į Kauną.
Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė Vilma Šnurevičiūtė šį klausimą kėlė spalio 27 dieną vykusiame Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje. „Kėdainių ligoninės laikinai einanti pareigas direktorė per posėdį užtikrino, kad naujiems laimėtojams gauti higienos pasą neturėtų užtrukti, nes patalpos tam jau pritaikytos, jie jau turi reikiamą įrangą, panaši situacija ir su licencija, nes įmonė verčiasi ta pačia veikla, tik plečia ją“, – sakė V. Šnurevičiūtė.
Kėdainių pacientų pavėžėjimą hemodializės procedūroms kompensuoja savivaldybė iš rajono biudžeto. Komiteto posėdyje kalbėta, kad savivaldybės administracija žada organizuoti sklandų pacientų pavėžėjimą į kitas hemodializės klinikas, kol keisis patalpų Kėdainiuose nuomininkai. Naujieji paslaugos teikėjai taip pat pažadėję užtikrinti pacientų pavėžėjimą į kitą miestą pereinamuoju laikotarpiu, skirti tam papildomų lėšų, jeigu reikės.
Atmetė kaip nepagrįstą
Penktadienį, spalio 29 dieną, vykusiame Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje ligoninės laikinoji vadovė R. Kuodienė informavo, kad ligoninės komisija, išnagrinėjusi pretenziją dėl patalpų nuomos konkurso, ją atmetė kaip nepagrįstą. Sutartis su UAB „Nefrosana“ pasirašyta spalio 28 d.
„Pasirašėme sutartį, kad UAB „Nefrosana“ galėtų tvarkyti dokumentus bent jau Akreditavimo tarnyboje (Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos – red. past.), kad tas periodas važinėjimo, nepalankus pacientams, būtų sutrumpintas iki minimumo, ne mėnesiui, o žymiai trumpiau“, – sakė R. Kuodienė.
Į rajono savivaldybės tarybos nario Sauliaus Grinkevičiaus klausimą, kokią kainą naujieji patalpų nuomininkai pasiūlė, lyginant su senaisiais, R. Kuodienė atsakė, kad ji – pusantro karto didesnė. „Jei būtų buvusios pasiūlytos vienodos kainos, būtų, žinoma, pirmumo teisė suteikta dabartiniams paslaugos teikėjams. Bet kainos skiriasi pusantro karto“, – paaiškino laikinoji ligoninės vadovė. Pasak jos, konkursui įmonė pateikė licenciją hemodializės paslaugoms teikti ir visus reikiamus dokumentus. Konkurso laimėtojai taip pat turi sutartį su Valstybine ligonių kasa.
Vyrauja privačios įstaigos
Hemodializės procedūra – tai pakaitinė inkstų terapija. Šios procedūros reikalingos pacientams su įvairiais susirgimais, kai inkstai nebeatlieka savo funkcijų. Įprastai hemodializė atliekama 3 kartus per savaitę. Tai priklauso nuo inkstų funkcijos sutrikimo laipsnio.
Nacionalinio transplantacijos biuro interneto svetainėje pateikiamais duomenimis, Lietuvoje veikia 66 įstaigos, teikiančios dializės paslaugas. 21 iš jų yra ligoninėse, bet didžioji dauguma dializės centrų yra privatūs. Už procedūras pacientui mokėti nereikia, jas kompensuoja valstybė.
Hemodializės yra priskiriamos prie brangiųjų ir sudėtingų paslaugų, norintiesiems jas teikti keliami itin aukšti reikalavimai. Todėl ne visos šalies ligoninės šias paslaugas „išsaugojo“, jos buvo atiduotos į privačias rankas.
Papildyta UAB „Nefrosana“ komentaru:
„UAB „Nefrosana“ yra asmens sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti dializės paslaugas (taip pat atliekanti hemodializės procedūras) pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu. UAB „Nefrosana“ darbą pradėjo Kaune, kur atidarė savo pirmąją kliniką. Joje dirba patyręs medicinos personalas, turintis daugelio metų patirtį, gydant pacientus universitetinio lygio ligoninėse. Gydymo įstaigos administracijoje dirba daugiau nei dvidešimties metų patirtį sukaupę specialistai, kurie įkūrė pirmuosius privačius hemodializės centrus Lietuvoje, tarp jų – ir dializės centrą Kėdainių ligoninėje 2001 metais.
Šiuo metu hemodializės klinikoje Kėdainių ligoninėje dirba puikus medicinos personalas, kurį UAB „Nefrosana“ administracija ir kolektyvas gerai pažįsta bei vertina. UAB „Nefrosana“, formuodama komandą darbui klinikoje Kėdainiuose, yra atvira tiek dabartinio medicinos personalo pasiūlymams, tiek ir naujų medikų pasiūlymams prisijungti prie UAB „Nefrosana“ kolektyvo.
UAB „Nefrosana“ tikslas – kad hemodializės procedūros Kėdainių ligoninėje po 2021 m. gruodžio 1 d. būtų atnaujintos kaip galima greičiau. UAB „Nefrosana“ tam yra pasirengusi maksimaliai, t. y. pasiruošusi detalų veiksmų planą, įsigijusi visą būtiną medicininę įrangą. Pereinamuoju laikotarpiu įmonė yra pasirengusi užtikrinti, kad hemodializės procedūros pacientams būtų sklandžiai atliekamos artimiausiuose dializės centruose Kaune, Ukmergėje ar Panevėžyje.
UAB „Nefrosana“ administracija nėra tipiniai samdomi verslo vadybininkai, kelis metus padirbėjantys vienoje, kelis – kitoje kompanijoje. Kolektyvo darbinė ir profesinė patirtis yra susieta su dialize ir nefrologija, todėl ir į dializės paslaugas žiūrima pro ilgalaikės perspektyvos prizmę. Todėl šiuo metu Kėdainiuose yra suprojektuotas ir statomas šiuolaikinis medicinos (dializės) centras, kuris bus jaukus ir patogus tiek pacientams, tiek ir jame dirbančiam personalui. Kol kas nenorime atskleisti visų paslapčių – palaukime šios klinikos atidarymo…
Taip pat atkreipiame dėmesį, kad yra pacientų, kuriems kartu su hemodializės paslaugomis būtinos ir kitos gydymo paslaugos, arba pacientų, kuriems kartu su kitomis gydymo paslaugomis prireikia dializės procedūrų (pavyzdžiui, ūmaus inkstų nepakankamumo atveju). UAB „Nefrosana“, vykdydama veiklą tiek VšĮ Kėdainių ligoninės patalpose esančioje klinikoje, tiek ir ateityje – naujai pastatytoje klinikoje Kėdainiuose, galės užtikrinti, kad pakaitinės inkstų terapijos klausimai Kėdainiuose bus išspręsti kompleksiškai ir pacientams nereikės vykti į kitus miestus.“
Kėdainių ligoninė. Algimanto Barzdžiaus nuotr.