Lina Gustaitė

Savaitgalis tapo pirmuoju „krikštu“ ką tik Kėdainiuose įsikūrusiam Lietuvos Raudonojo kryžiaus (LRK) skyriui. Tris dienas – penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį didžiausiame miesto prekybos centre šio skyriaus savanoriai rinko higienos priemones, kurios bus skirtos karo pabėgėliams iš Ukrainos, apsigyvenusiems Lietuvoje. Nors kėdainiečiai aukojo dosniai, tačiau pasitaikė ir besipiktinančių akcija.

Prisistatė oficialiai

Praėjusią savaitę oficialiai įkurtam LRK Kėdainių skyriui vadovauja Eglė Marija Kavaliauskienė, Šėtos gimnazijos ir Kėdainių LSU „Aušros“ progimnazijos muzikos mokytoja. Jame – keturios dešimtys savanorių, kurių amžius – nuo 14-kos iki 55-erių metų.

Savanoriškai veiklai užsiregistravo politikai, valstybės tarnautojai, medikai, pedagogai, kitų specialybių atstovai, gimnazistai.

Gimnazistes (iš kairės) Gerdą, Medą, Kamilę, Emiliją į savanorystę atvedė noras padėti kitiems.

„Savaitgalį kartu su LRK kolegomis visoje Lietuvoje įsijungėme į paramos ukrainiečiams rinkimo akciją, tapusią oficialiu mūsų prisistatymu Kėdainių krašto visuomenei. Kadangi pirmąją akcijos dieną mums trūko savanorių, nes ne visi mūsiškiai atsiliepė į kvietimą, todėl pusdienį gelbėjo LRK Panevėžio skyriaus savanoriai, tačiau likusį laiką jau darbavosi kėdainiečiai“, – pasakojo E. M. Kavaliauskienė.

Visas tris paramos rinkimo dienas žmonės dovanojo higienos priemonių: šampūnų, dušo žele, skutimosi reikmenų, muilo, dantų pastos ir šepetėlių, vienkartinių nosinių, tualetinio popieriaus, higieninių paketų, vaikiškų saus­kelnių. Visa tai bus išdalinta ukrainiečiams, šiuo metu gyvenantiems Lietuvoje.

Nuomonių buvo įvairių

Aukojantieji higienos priemones buvo gerai nusiteikę, noriai jas pirko, vis patikrindami prašomų dovanoti prekių sąrašą, ir nešė į akcijos vežimėlius. Tačiau pasitaikė ir tokių žmonių, kurie savanorių klausė, kada jie patys sulauks paramos arba išsakė pastabas, kad gal jau metas nustoti dalintis ir kiek galima remti.

„Vos išgirdau, kad Ukrainoje prasidėjo karas, supratau, kad turiu kažką daryti. Turbūt tik atsitiktinumas lėmė, jog tapau šios organizacijos savanore“, – pasakojo Aistė.

„Dauguma žmonių pozityviai žvelgė į paramos rinkimą, bet buvo ir toks atvejis, kai žmogus pasakė, jog aukos tik tada, kai paramos reikės Rusijai. Nesiveliam į ginčus ir konfliktus. Kiekvienas turi savo nuomonę. Užtat galiu pasidžiaugti, kad kėdainiečiai buvo labai dosnūs. Ačiū visiems aukojusiems“, – sakė E. M. Kavaliauskienė.

Savanorystė – ne naujiena

Šeštadienį pirmą kartą kaip LRK savanorės akcijoje dalyvavo gimnazistės Gerda Žukovskytė, Meda Stankaitytė, Emilija Kutkevičiūtė iš Akademijos gimnazijos ir Kamilė Galičinaitė iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos.

Vida (kairėje) ir Jurgita pirkėjams dalino skrajutes, kuriose – būtiniausių higienos prekių sąrašas.

Gerda ir Kamilė yra jaunosios policijos rėmėjos, todėl savanorystė šioms merginoms – ne naujiena. Tuo tarpu Meda ir Emilija savanoriškoje veikloje dalyvavo pirmą kartą. Su šypsena abi sakė, kad šiek tiek jaudinasi, dreba kojos ir truputį baisoka, bet ši veikla joms labai patinka, nes gera suteikti pagalbą kitiems žmonėms.

Turiu kažką daryti“

Pirmąją karo dieną LRK savanorių platformoje užsiregistravo Aistė Dubinkaitė-Stankevičienė, Kėdainių muzikos mokyklos mokytoja.

„Vos išgirdau, kad Ukrainoje prasidėjo karas, supratau, kad turiu kažką daryti. Turbūt tik atsitiktinumas lėmė, jog tapau šios organizacijos savanore. Tądien socialiniame tinkle pamačiau kvietimą prisijungti prie Lietuvos Raudonojo kryžiaus savanorių būrio, net nedvejodama užpildžiau anketą.

Lankiau kursus, skirtus būsimiems savanoriams, ir pagaliau labai apsidžiaugiau, kai Kėdainiuose atsidarė skyrius ir galiu prisidėti čia, vietoje“, – pasakojo Aistė.

Sulaukė giminių iš Kyjivo

Savanorystė LKR moteriai nėra pirmoji patirtis tokioje veikloje, nes studijų universitete laikais ji savanoriavo kino teatre, renginiuose.

„Savanorystė man visada buvo labai svarbus ir prasmingas dalykas, todėl, kai turiu laiko, stengiuosi prisidėti. Šiandien pora valandų „pavogiau“ iš šeimos, beveik penkerių sūnui pasakydama, kad einu padėti ukrainiečių vaikams. Išleido be problemų“, – su šypsena sakė Aistė.

Algis (dešinėje) įsitikinęs: „Vėjai, kad nereikia duoti. Privalome padėti ukrainiečiams kuo galime, nes ir pas mus gali ateiti tokia diena“.

Kad ukrainiečiams labai reikalinga mūsų pagalba, ji žino ne iš žiniasklaidos, bet iš artimų giminių. Iki karo Kyjive su šeima gyveno moters pusbrolis, kurio žmoną su keturmečių sūnumi kėdainiečiai padėjo parsigabenti į Vilnių. Dabar sostinėje moterimi su sūneliu rūpinasi Aistės sesuo, tuo tarpu Aistės pusbrolis liko Ukrainoje, kur jis padeda skirstyti ir dalinti humanitarinę paramą.

Patalpų dar neturi

Nuo praėjusios savaitės Kėdainiuose, kai įsikūrė LRK skyrius, čia oficialiai veikia beveik visų didžiųjų šalies labdaros ir paramos organizacijų skyriai: „Lietuvos Carito“, Lietuvos Samariečių bend­rijos, „Maltiečių – Maltos Ordino pagalbos tarnybos“. „Maisto banko“ padaliniai veiklą vykdo didžiuosiuose Lietuvos miestuose, Kėdainiai priklauso Panevėžio padaliniui.

Šiuo metu LRK Kėdainių skyrius būstinės neturi ir ieško patalpų. Pagalbos ketinama prašyti savivaldybės, miesto seniūnijos, verslininkų.

„Kol kas galime dirbti ir be patalpų, svarbiausia – stipri mūsų bendruomenė“, – sakė LRK Kėdainių skyriaus vadovė E. M. Kavaliauskienė.

Titulinė nuotrauka: LRK Kėdainių skyriaus vadovė Eglė Marija (iš kairės), Aistė ir Sigitas skaičiavo ir registravo kiekvieną kėdainiečių dovanotą higienos prekę.