Ketvirtadienis, 17 balandžio, 2025
17.5 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosKėdainiuose svečiavosi Ukrainos centras iš sostinės

Kėdainiuose svečiavosi Ukrainos centras iš sostinės

-

Tebesitęsiant karui Ukrainoje, vis daugiau ukrainiečių ima suvokti, kad artimiausius metus ar dvejus dėl savo pačių ir šeimos narių saugumo dar teks praleisti Lietuvoje, o kai kuriems mūsų šalis ir mūsų miestas tampa vis savesnė, „prisijaukinta“ vieta. Tačiau ne savo noru gimtinę palikusiems žmonėms svarbu ne vien integruotis į socialinę, kultūrinę lietuvišką aplinką, bet ir palaikyti savo identitetą. Apie visa tai kalbėta su Vilniuje veikiančio Ukrainos centro atstovėmis, liepos 18 dieną viešėjusiomis Kėdainiuose.

Į susitikimą su Ukrainos centro atstovais Kėdainiuose gyvenantys ukrainiečiai gausiai nesusirinko, tačiau užmegzta nuoširdi ir veikiausiai tvirta pažintis su aktyviomis ukrainietėmis Olena ir Svetlana. Taip pat šis apsilankymas buvo naudingas Kėdainiuose veikiančių savivaldybės ir nevyriausybinių organizacijų vadovams, atstovams, kurie užmezgė vertingų pažinčių ateities veikloms, įsivertino ir palygino savo organizacijose vykstančias veiklas su ukrainiečiais. Taip pat viešnios padovanojo ukrainietiškų vaikiškų knygų susitikime dalyvavusiems vaikams bei Kėdainių bibliotekai.

Ukrainiečių centras – tai vieta, kurioje ukrainiečiai rado emocinį prieglobstį Lietuvoje

Susitikimas su Kėdainiuose gyvenančiais ukrainiečiais vyko Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje. Kaip papasakojo Viktorija Didenko, „Kurk Lietuvai“ projekto vadovė ir Ukrainiečių centro atstovė, apsilankymo Kėdainiuose tikslas – papasakoti apie Ukrainiečių centrą, kuris įkurtas Vilniuje 2022 m. liepos 11 dieną pirmųjų Lietuvos ir Ukrainos ponių Dianos Nausėdienės ir Olenos Zelenskos iniciatyva.

„Norime papasakoti apie centro veiklą, taip pat pasižiūrėti, ar būtų įmanoma ateityje bendradarbiauti su ukrainiečiais, gyvenančiais jūsų nuostabiame, labai gražiame mieste. Taip pat kviesime juos apsilankyti mūsų centre, kuriame vyksta labai daug įvairių veiklų“, – sakė Viktorija Didenko.

Ukrainiečių centras – tai vieta, kurioje ukrainiečiai rado emocinį prieglobstį Lietuvoje, už tai jie sako esantys labai dėkingi Lietuvos žmonėms. „Pradžioje tai buvo tiesiog saugi vieta, kurioje galėjai pasijusti, žinoma, ne kaip namie, bet tarp savų. Ateidavo labai daug lietuvių savanorių, kurie darė viską, kad atitrauktų žmones nuo baisių naujienų, kurios atakavo pabėgėlius kiekvieną minutę. Dabar tai daugiau nei vien erdvė, tai centras, kuris ateityje išaugs į Ukrainiečių kultūros institutą“, – pasakojo viešnia.

Šviečia ir ugdo

Centre vyksta įvairios veiklos dviem pagrindinėmis kryptimis: kultūrine ir švietimo. Nuolat vyksta lietuvių ir anglų kalbų kursai, teikiama psichologinė parama, meno ir dainavimo terapija, veikia choras, įvairios dirbtuvės: „Tai padeda ukrainiečiams išeiti iš tos būsenos, kurią jie patiria išvykę iš didžiulio masto karo kamuojamos šalies. Bendradarbiaujame su įvairiomis Lietuvos nevyriausybinėmis organizacijomis, pavyzdžiui, „Sisters for sisters“, „Raudonuoju kryžiumi“, kuris rengia pirmosios pagalbos mokymus, „Save the Children“ ir kitomis.“ Centre veikia netgi nėščiųjų mokyklėlė, kino klubas, Japonijos meno užsiėmimai, surengta vasaros stovykla.

Dar viena svarbi Ukrainiečių centro veiklos kryptis – skleisti žinią apie ukrainiečių identitetą, kultūrą ir istoriją. „Atvyksta daug atstovų iš kitų šalių ambasadų, mes jiems kalbame apie ukrainiečių kultūrą, identitetą. Iki šio plataus masto karo, deja, ne visi žinojo, kas yra Ukraina. Aš pati gyvenau nemažai metų kitoje šalyje ir žinau tai – pasakiusi, kad esu iš Ukrainos, sulaukdavau patikslinimo – ar iš Rusijos? Taigi, mes skleidžiame žinią apie savo identitetą“, – sakė mergina.

Skausmą padeda išgyventi daina

Antroje susitikimo dalyje prabilo emocijos ir jausmai – improvizuotą dainavimo terapijos užsiėmimą vedė ir emocijų pliūpsnį sukėlusias ukrainietiškas dainas atliko talentinga dainininkė, Ukrainos centro savanorė Marina Pilipenko. „Dainavimas naudingas emocinei sveikatai, daina padeda išgyventi skausmą…“ – kalbėjo atlikėja. Ji pristatė šia tema neseniai sukurtą dainą ir vaizdo klipą, kuriame filmuojasi dainininkės artimieji, karo išblaškyti po visą pasaulį, taip pat kariaujantys fronte. Dainos muzikos autorius – muzikantas ir dainų autorius Michail Levin iš Vilniaus, žodžius ukrainietiškai sukūrė Marina. Paklausyti dainos galite čia: https://www.youtube.com/watch?v=BrlgFArcqXY

Susitikimas buvo proga pabendrauti, pasidalinti skausmu ir viltimis, užmegzti draugystę. (I. Pryvalovos nuotr.)

Taip pat skaitykite