Aušra Karvelytė

Šiandien savo gyve­nimo neįsivaizduojame be išmaniųjų technologijų, tačiau tai, kad jos iš dalies gali pakeisti ir palengvinti socialinių darbuotojų bendravimą su prižiūrimais žmonėmis – dar didžiulė naujovė. Kėdainių bendruomenės socialinis centras – viena iš pirmųjų šalyje pilotinių įstaigų, kurioje išbandoma E-globos sistema, siekianti palengvinti socialinių darbuotojų kasdienybę.

Patogu naudotis

Naujoji E-globos sistema paremta tuo, kad soc. darbuotojas su jam priskirtu asmeniu dalį laiko bendrauja per planšetę, kuri yra specialiai pritaikyta žmonių su negalia ir senjorų poreikiams. Moderni planšetė valdoma labai paprastai, todėl ja senjorams nesudėtinga naudotis bendraujant su soc. darbuotoju ar šeimos nariais, žiūrėti mėgstamus TV kanalus, įrašytas laidas, filmus ar koncertus, padedant darbuotojo atlikti mankštą, taip pat speciali programėlė primena, kada išgerti vaistus. Į planšetę gali paskambinti ir soc. darbuotojas ar artimieji, taip pat tai padaryti gali ir pats senjoras ar žmogus su negalia.

„Programinės įrangos kaina vienam vartotojui labai priklauso nuo to, kiek žmonių nuotoliniu būdu nusprendžia aptarnauti paslaugos teikėjas. Kuo daugiau vartotojų, tuo mažesnė kaina. Apytiksliai naudojimosi programine įranga įkainis yra 20–35 Eur/ asmeniui“, – sako projekto atstovė Algė Budrytė.

Projekto atstovė A. Budrytė.

Pasidalijo patirtimi

Savo patirtimi apie tai, kaip sekasi dirbti su E-globos sistema, pasidalijo ir Kėdainių bendruomenės socialinis centro direktorė Rūta Kaupienė.

Kokiu laikotarpiu pas jus įgyvendinamas pilotinis E-globos projektas?

– Nuo 2022 metų lapkričio 3 d. iki 2023-ųjų gegužės 3 d.

Kokio amžiaus ir kiek žmonių naudojasi E-globos paslaugomis?

– 8 asmenys, kurių amžius svyruoja nuo 28 iki 65 metų. Kadangi tai yra pilotinis projektas, parinkome įvairių paslaugų gavėjų. Užimtumo specialistė su 3 dienos socialinės globos paslaugų gavėjais dirba nuotoliniu būdu, tomis dienomis, kai asmenys neatvyksta į įstaigą. 2 paslaugų gavėjai – asmenys, gaunantys asmeninio asistento paslaugas, ir 3 paslaugų gavėjai – pagalbos namuose paslaugas gaunantys asmenys.

Kiek darbuotojų aptarnauja senjorus?

– Iš viso yra 5 darbuotojai, kaip ir minėjau, vienas koordinatorius, 2 individualios priežiūros darbuotojai ir 1 užimtumo specialistė.

Kokias negalias turi jūsų globojamieji?

– Proto, psichikos ir fizines negalias.

Kaip jiems sekasi naudotis moderniomis technologijomis?

– Ne paslaptis, jog mūsų visuomenėje tikrai yra nemažai pagyvenusio amžiaus asmenų, kurie nesinaudoja naujausiomis technologijomis. Mes juos parinkome pagal žingeidumą naujovėms ir technologijoms, todėl šie žmonės puikiai perprato programą.

Ką konkrečiai jie veikia su planšete: bendrauja su soc. darbuotoju ar artimaisiais? Žiūri TV, filmus, koncertus? Ar programa jiems padeda išgerti vaistus laiku?

– Taip, šie asmenys bendrauja su individualios priežiūros darbuotojais, su į užsienį išvykusiais vaikais, taip pat naudojasi mūsų įkeltomis programėlėmis, tokiomis kaip mankšta, įvairūs koncertai, filmai. Mes dirbame su tais, kurie turi proto bei psichikos negalias, todėl paslaugas teikiantiems darbuotojams labai patogu per planšetę priminti paslaugų gavėjams, kad išgertų gydytojo paskirtus vaistus.

Kaip šią naujovę priėmė jūsų soc. darbuotojai?

– Visi iškart entuziastingai priėmėme šį projektą ir naujai iškeltus reikalavimus mums. Kuo toliau, tuo labiau visi žengiame į naujoves, nes nemaža dalis paslaugų gavėjų jaučiasi vieniši. Todėl šis projektas bent maža dalele atstoja paslaugų gavėjams gyvą bendravimą, o individualios priežiūros darbuotojai puikiai įveikė jiems iškeltus iššūkius.

Kaip soc. darbuotojams sekasi dirbti su E-globa?

– Yra vienas koordinuojantis asmuo, padedantis individualios priežiūros darbuotojams, jei susiduriama su techninėmis problemomis. Taip pat globojamieji praneša, kokio laisvalaikio, žinių, filmų ar informacijos jiems trūksta. Individualios priežiūros darbuotojai su asmenimis bendrauja mobiliuoju telefonu.

Kokius matote E-globos privalumus ir trūkumus?

– Didžiausias privalumas – priminimai paslaugų gavėjams laiku išgerti vaistus, nes ši problema visada buvo ir bus mums aktuali. Padedant sistemai sutaupomas paslaugų teikėjų kelionės laikas, taip pat operatyviai susisiekiama su paslaugų gavėjais, iškilus problemoms.

Tuo tarpu kaip didžiausią trūkumą įvardinčiau tai, kad ši E-globa pilnai neatstoja gyvo bendravimo, ne visada užtenka tiesiog paskambinti paslaugų gavėjui ir pabendrauti, jiems reikia suteikti ir kitas paslaugas.

Ar E-globa palengvina soc. darbuotojų darbą?

– Taip, tikrai palengvina, nes dažniau bendraujama su paslaugų gavėju bei pagerinama paslaugų kokybė.

Kai baigsis pilotinis projektas, ar jūsų įstaiga norėtų jį pratęsti?

– Mūsų įstaiga džiaugiasi šiuo E-globos pilotiniu projektu, kadangi Kėdainių rajono savivaldybė informuota apie šio projekto naudą, todėl tikimės, kad jis bus tęsiamas ir toliau.

Išbando trys įstaigos

Pilotinę E-globos programą Lietuvoje išbando trys įstaigos: Druskininkuose, Kėdainiuose ir Telšiuose. Modernia programa domisi ir kiti šalies rajonai. Apie naujovę projekto atstovė A. Budrytė sako: „E-globos sistema pilotinėse savivaldybėse prasidėjo praėjusių metų vidury. Visi trys rajonai startavo skirtingu metu. Nuotolinės globos įrankį išsibando arba yra išsibandžiusios 3 savivaldybės, kuriose nuotoliniu būdu paslaugos teikiamos 19-ai senjorų. Šiuo metu E-globos sistema yra pilotuojama. Pilotui siūlome 6 mėnesių trukmę su galimybe jį bet kada stabdyti. Kaip rodo patirtis, pusmečio mažoka visoms sistemos galimybėms išsibandyti. Kol kas senjorams tai nekainuoja, nes kaštus prisiima paslaugų teikėjas“.

Titulinė nuotrauka: Kėdainių bendruomenės socialinio centro direktorė Rūta Kaupienė.

Panašios naujienos