Vakar informavome apie Kėdainių mieste padidėjusią oro taršą kietosiomis dalelėmis. Lygis buvo labai aukštas (siekė  122,75 µg/m³). Šiandien tarša yra ženkliai sumažėjusi (siekia 36.56 µg/m³), kas atitinka vidutinį užterštumo lygį.

Kietosios dalelės (KD10, KD2,5)  – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairūs komponentai – rūgštys, sulfatai, nitratai, organiniai junginiai, metalai, dirvožemio dalelės, dulkės, suodžiai ir kt.

Kuo dalelės smulkesnės, tuo giliau jos gali prasiskverbti į žmogaus organizmą ir tuo didesnį neigiamą poveikį turėti sveikatai.

Pačios smulkiausios dalelės gali kauptis plaučių audiniuose ir sukelti rimtus ne tik kvėpavimo organų, bet ir širdies bei kraujagyslių funkcijos sutrikimus.

Į žmogaus organizmą kietosios dalelės patenka kvėpuojant.

Kietųjų dalelių poveikis organizmui priklauso nuo jų frakcijos dydžio, fizikinių ir cheminių savybių bei koncentracijos.

Stambesnės daleles sulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose, todėl didelio pavojaus sveikatai jos nekelia. KD10 (kietosios dalelės iki 10 mikronų aerodinaminio skersmens) dalelės gali nusėsti bronchuose ir plaučiuose, sukeldamos kosulį ir čiaudulį.

Tuo tarpu mažesnės nei 2,5 mikronų aerodinaminio skersmens KD2,5 dalelės, patenkančios į plaučius ar kraujotakos sistemą, gali kauptis plaučių audiniuose ir sukelti rimtus ne tik kvėpavimo organų, bet ir širdies bei kraujagyslių funkcijos sutrikimus, skatinti astmos paūmėjimą, alergiją.

Pasak specialistų, kai vidutinė 24 val. kietųjų dalelių KD10 koncentracija viršija žmonių sveikatos apsaugai nustatytą ribinę vertę (50 µg/m³), gyventojai (ypač jautrios grupės: ligoniai, senyvo amžiaus žmonės ir vaikai) turėtų apriboti fizinę veiklą lauke, kartais to reikėtų atsisakyti visai, kol oro kokybė nepagerės.

Respiratoriai ar kaukės apsaugotų ir padėtų įkvėpti mažiau kietųjų dalelių.

Oro taršos rodiklius realiuoju laiku galima stebėti http://193.219.53.11/ap3/.

Iš pateiktų duomenų matyti, kad Kėdainiuose rytoj irgi prognozuojamas vidutinis oro užterštumo lygis.

Parengta pagal aplinkos apsaugos agentūros inf.

Viršelio nuotr.: Kėdainiuose aplinkos oro taršą fiksuoja Rasos g. įrengta speciali stotelė. Lietuvoje tokių stotelių yra 17.