Svarbus VTEK dokumentas Etikos komisijos narius pasiekė tik pasibaigus posėdžiui
Kėdainių rajono savivaldybės Etikos komisija, sulaukusi didžiulio valdančiųjų pasipriešinimo, galiausiai nusprendė pradėti tyrimą, kurio metu bus siekiama išsiaiškinti, ar tarybos narė, valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ atstovė Aušrelė Kaminskienė nenuslėpė nuo rinkėjų informacijos apie savo vykdomą sostinėje esančių butų nuomos veiklą. Per daugiau nei dvi valandas trukusį posėdį būta visko: siekta nušalinti Etikos komisijos pirmininką Saulių Sinickį, aidėjo kaltinimai, esą pažeidžiamos posėdžio procedūros, o galiausiai nuskambėjo ir absurdiškas pasiūlymas – A. Kaminskienės veiklos iš viso tirti nereikia, nors lapkričio 29 dieną ji, siekdama išsklaidyti viešai iškilusias abejones, pati oficialiai kreipėsi į Etikos komisiją, prašydama ištirti jos veiklą. Bet tai dar ne viskas.
Praėjus dienai po savivaldybės Etikos komisijos posėdžio paaiškėjo skandalingas faktas. Dar gruodžio 6-ąją Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) Kėdainių rajono savivaldybės tarybai per savivaldybės administraciją atsiuntė dokumentą, kuriuo pavedė ištirti A. Kaminskienės veiklą ir viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų galimą pažeidimą. Tačiau šis VTEK įpareigojimas savivaldybės Etikos komisijos narius pasiekė tik gruodžio 10 dienos popietę, tai yra praėjus parai po posėdžio.
„Šis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos siųstas dokumentas buvo dar vienas pagrindas pradėti tirti A. Kaminskienės veiklą, tačiau mes jo tiesiog laiku negavome. Kodėl taip nutiko, aš negaliu pasakyti, nors įtarimų yra… Svaidytis kaltinimais aš nenoriu, tačiau faktas vienas – Kėdainių rajono savivaldybės administracija ypatingai svarbų dokumentą gavo, tačiau jis mus pasiekė praėjus beveik parai po posėdžio.
Jeigu mes būtume gavę šį dokumentą laiku, komisijos nariams būtų buvę gerokai lengviau apsispręsti dėl tyrimo pradėjimo. O dabar posėdžio metu turėjome daugybę bereikalingų diskusijų“, – teigė savivaldybės Etikos komisijos pirmininkas S. Sinickis.
Dabar jau akivaizdu, kad A. Kaminskienės veikla įtarimų kelia ne tik mūsų krašto politikams, etikos sargams, bet ir VTEK.
Geriausia gynyba – puolimas
Kėdainių rajono savivaldybės Etikos komisija pirmadienio pavakarę rinkosi į posėdį, kuriame komisijos nariai turėjo nuspręsti, ar patenkinti Seimo nario Dariaus Kaminsko sutuoktinės A. Kaminskienės prašymą ištirti jos veiklą, kai viešumoje pasirodė informacija, jog rajono savivaldybės tarybos narė galimai savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje laiku nepateikė duomenų apie vykdomą individualią veiklą, kurios pagrindu Vilniuje nuomoja tris butus ir iš to gauna pelną. Nors tai turėjo padaryti.
Kilus abejonėms dėl A. Kaminskienės veiklos, prašydama ištirti, ar nebuvo pažeisti įstatymai, į Etikos komisiją kreipėsi ir rajono savivaldybės tarybos opozicijos frakcija „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“.
Kėdainių rajono savivaldybės Etikos komisijos nariai nusprendė, kad dar ir patys kreipsis į įvairias institucijas, kurių bus prašoma pateikti tyrimui įvairius reikalingus dokumentus. Iš Valstybinės mokesčių inspekcijos bus reikalaujama A. Kaminskienės pajamų ir turto deklaracijų, taip pat informacijos apie jos individualią veiklą. Iš valstybės įmonės „Registrų centras“ – pažymų apie turimą nekilnojamą turtą bei nuomos sutarčių registravimą. Taip pat Etikos komisija kreipsis ir į VTEK su prašymu pateikti A. Kaminskienės viešųjų ir privačių interesų deklaracijas.
Tačiau Etikos komisijos posėdis jau nuo pat pirmųjų minučių pasisuko netikėta linkme. Maža to, kad į posėdį A. Kaminskienė atvyko su „palaikymo komanda“ – Seimo nariu D. Kaminsku bei bene įtakingiausia krašto politike, rajono tarybos valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ seniūne Nijole Naujokiene, veiklos skaidrumu įtarimų sukėlusi politikė nuo pat pirmųjų posėdžio minučių griebėsi puolimo taktikos, nors tądien komisijos nariai privalėjo atlikti tik formalumą – nuspręsti, ar pradėti tyrimą A. Kaminskienės atžvilgiu, ar ne.
Pradėjusi įžanginę kalbą, vartydama atsineštus dokumentus, A. Kaminskienė Etikos komisijos pirmininkui S. Sinickiui pateikė surinktus dokumentus, esą jis savo viešų ir privačių interesų deklaracijoje nėra pateikęs tam tikrų duomenų, kuriuos, pasak politikės, pateikti privalėjęs.
„Iškilus šiems faktams, ar jūs galėsite būti objektyvus tirdamas mano veiklą“, – į Etikos komisijos pirmininką S. Sinickį kreipėsi A. Kaminskienė.
„Jeigu jūs turite kokių abejonių, visada galite kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kuri nuodugniai viską ištirs“, – atsakė S. Sinickis.
Dėl šio klausimo neaiškumų kilo ir rajono valdantiesiems priklausančiam „valstiečiui“ Algimantui Kižauskui, kuris keletą kartų pabrėžė, kad komisija privalo darbą pradėti nuo „balto lapo“, tai yra visų pirma ištirti, ar S. Sinickis nepažeidė įstatymų ir gali vadovauti komisijai.
N. Naujokienė: o gal apskritai nereikia pradėti to tyrimo?
Tačiau kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo tik pradžia, siekiant trikdyti komisijos darbą. Patvirtinus Etikos komisijos posėdžio darbotvarkę, buvo pereita prie kitų klausimų. Vienas jų – ar patenkinti A. Kaminskienės prašymą ištirti jos veiklą.
Prasidėjus diskusijoms A. Kaminskienė dar kartą paprašė suteikti jai žodį, norėdama paaiškinti visas aplinkybes ir pateikti komisijai paaiškinimus dėl savo veiklos. Tačiau čia pat jai buvo paaiškinta, kad visus paaiškinimus ir aplinkybes ji galėsianti pateikti vėliau, kai bus pereita į tyrimo stadiją.
„Pagal nustatytą tvarką komisijos nariai visų pirma privalo apsispręsti, ar tyrimą pradedame, o jei patenkiname A. Kaminskienės prašymą ir jis bus pradėtas, tuomet visus paaiškinimus ir bus galima pateikti“, – teigė Etikos komisijos pirmininkas S. Sinickis.
Tačiau A. Kaminskienė ir toliau nenurimo. „Tai jūs man neleisite pasisakyti? Neleisite? Supratau… Supratau…“ – dar kartą į S. Sinickį kreipėsi politikė.
Jai dar kartą buvo paaiškinta, kad visas tyrimui reikalingas detales, savo poziciją galės pateikti tuomet, kai pats tyrimas bus pradėtas, o ne dabar, kai komisijos nariai turi spręsti klausimą, pradėti tyrimą, ar ne.
„O kas man gali pasakyti, kokiais duomenimis remiantis mes apskritai turėtume spręsti, ar šį tyrimą pradėti“, – klausė komisijos narys „valstietis“ A. Kižauskas.
„Dar kartą primenu, kad Etikos komisija gavo pačios A. Kaminskienės prašymą ištirti jos veiklą. Tad dabar visų pirma mums reikia apsispręsti, ar tenkiname jos prašymą“, – dar kartą A. Kižauskui situacijos esmę aiškino S. Sinickis.
Netrukus į diskusiją įsitraukė ir kitas valdančiųjų atstovas Tomas Bičiūnas. „Man apskritai kyla daug klausimų, dėl ko mes turėtume pradėti tyrimą A. Kaminskienės atžvilgiu. Tam turi būti kažkoks pagrindas, o ne tik žiūrėti, kad žmogus prašo. Dabar aš neturiu jokių duomenų, kuriais remiantis aš, kaip komisijos narys, turėčiau apsispręsti“, – akivaizdų A. Kaminskienės palaikymą demonstravo T. Bičiūnas.
„O gal apskritai nereikia pradėti to tyrimo?“ – replikavo Etikos komisijos posėdyje dalyvavusi N. Naujokienė.
Panoro sprendimo čia ir dabar
Tačiau komisijos nariai neatsižvelgė į N. Naujokienės išskirtinį situacijos vertinimą ir balsų dauguma nusprendė pradėti tyrimą A. Kaminskienės atžvilgiu. Kadangi tyrimo pradžiai buvo pritarta, A. Kaminskienė Etikos komisijai pateikė įvairiausių dokumentų šūsnį.
Tiesa, komisijos nariai nusprendė, kad dar ir patys kreipsis į įvairias institucijas, kurių bus prašoma pateikti tyrimui įvairius reikalingus dokumentus. Iš Valstybinės mokesčių inspekcijos bus reikalaujama A. Kaminskienės pajamų ir turto deklaracijų, taip pat informacijos apie jos individualią veiklą.
Iš valstybės įmonės „Registrų centras“ – pažymų apie turimą nekilnojamą turtą bei nuomos sutarčių registravimą. Taip pat Etikos komisija kreipsis ir į VTEK su prašymu pateikti A. Kaminskienės viešųjų ir privačių interesų deklaracijas.
Etikos komisijai galutinai sudarius dokumentų sąrašą, pasigirdo toks A. Kaminskienės pareiškimas, kurio nesitikėjo niekas. „Gerbkime visų laiką ir jeigu galite, priimkite sprendimą šiandien. Nes artėja šventinis laikotarpis, tad tikrai nepalikime jokių pykčių, jokių apkalbų, jokių neteisėtų kaltinimų. Tad dar kartą prašau šį sprendimą priimti šiandien“, – daugelio šypseną sukėlusį pareiškimą padarė A. Kaminskienė.
„Mes negalim to padaryti, kadangi norint priimti sprendimą reikia surinkti ir ištirti reikalingus duomenis bei faktus. Komisija juk nusprendė, į kokias institucijas kreipsis, tad tik gavus iš jų dokumentus bus priimtas sprendimas“, – situaciją paaiškino Etikos komisijos pirmininkas S. Sinickis.
Etikos komisijai – Seimo nario D. Kaminsko akibrokštas
Kėdainių rajono savivaldybės Etikos komisijai galiausiai baigus darbą, savo nuomonę panoro pareikšti ir posėdyje dalyvavęs A. Kaminskienės sutuoktinis Seimo narys D. Kaminskas, kuris posėdžio metu ne kartą ir ne du piktinosi, esą pirmininkas S. Sinickis pirmininkaudamas posėdžiui pažeidė įstatymus.
„Pirmininke, jūs pažeidėt, jūs jai (A. Kaminskienei) neleidote pasisakyti, jūs ją nutraukėt, jūs pradėjot visokius balsavimus, jūs ją išstūmėt už durų. Ir jūs pažeidėt, ir apie skaidrumą nėra ką kalbėti“, – pasipiktinimo neslėpė D. Kaminskas.
Tuo tarpu Etikos komisijos pirmininkui S. Sinickiui beliko tik dar kartą pakartoti, kad posėdis buvo vedamas pagal nustatytą tvarką. Etikos komisija išsamų A. Kaminskienės veiklos tyrimą tęs jau kitais metais.