Nepaisant to, kad nuo 2020-ųjų centrinė valdžia ant visų žmonių pečių įvairiomis formomis ketina užkrauti didesnę mokestinę naštą, regis, tai dar ne pabaiga. Labai tikėtina, kad jau nuo ateinančių metų tiek Kėdainių miesto, tiek kaimų gyventojams už atliekų tvarkymą gali tekti dar labiau paploninti piniginę. Ir tai bus ne šiaip keliolikos ar kelių dešimčių procentų brangimas, o šios paslaugos kaina gali išaugti beveik dvigubai.


Tokią žinią į Kėdainių rajono savivaldybę praėjusią savaitę atvežė viešosios įstaigos „Kauno regiono atliekų tvarkymo centras“ (Kauno RATC) atstovai, pristatydami projektą „Komunalinių atliekų tvarkymo mokesčio nustatymas 2020-2022 metams“.

Pagrindinė priežastis – didėjantis taršos mokestis

„Objektyviai vertindami visas priežastis, šiandien tiek Kėdainių miesto, tiek ir rajono gyventojams galime pasakyti, kad atliekų tvarkymo mokesčio augimas artimiausiu laikotarpiu yra neišvengiamas.

Žinoma, šiandien dar tiksliai negalime pasakyti, kiek kėdainiečiai jau kitais metais mokės už šią paslaugą, tačiau mūsų padaryti skaičiavimai sako, kad augimas, įvertinant visas sanaudas, gali būti ženklus. Dabar beliks sulaukti Kėdainių rajono savivaldybės tarybos sprendimo. Tuomet ir paaiškės ta galutinė kainą, kurią turės mokėti gyventojai “, – „Kėdainių mugei“ teigė Kauno RATC, administruojančio ir Kėdainiuose esantį Zabieliškio sąvartyną, vadovė Ingrida Valavičienė.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius kraštiečių paguosti negali. Pasak jo, atliekų tvarkymo mokestis gyventojams gerokai didėja, o tikslesnė informacija, kiek teks mokėti, paaiškės atlikus detalius skaičiavimus.

Pasak jos, bene pagrindinė priežastis, dėl kurios nuo 2020 metų pradžios turi didėti atliekų tvarkymo mokestis gyventojams, tai drastiškai augantis taršos mokestis už atliekų šalinimą sąvartynuose.

Jeigu iki šiol už vieną toną sąvartyne šalinamų atliekų reikėjo mokėti 5 eurus, nuo 2020 metų sausio 1-osios šis mokestis išaugs daugiau nei 5 kartus – iki 27,51 euro.

„Žinoma, vadinamasis sąvartyno vartų mokesčio didėjimas – tai pati didžiausia priežastis, dėl kurios gyventojams turėtų didėti išlaidos atliekų tvarkymui, tačiau ji nėra vienintelė: tai ir augantis darbo užmokestis, taip pat investicijos į atliekų apdorojimo ir šalinimo įrenginius, infliacija“, – pabrėžė Kauno RATC vadovė.


Atliekų deginimo gamykla kainų nesumažins

Ir nors anksčiau buvo girdėti nuomonių, kad Kaune pastačius atliekų deginimo gamyklą Kėdainiai ne tik išvengs į čia esantį Zabieliškio sąvartyną plūstančių visos apskrities atliekų, bet ir bus mažesnis atliekų tvarkymo mokestis, regis, tokiam planui nelemta išsipildyti.

Naujoji Kauno koogeneracinė jėgainė veiklą turėtų pradėti jau šių metų pabaigoje, pasak Kauno RATC vadovės I. Valavičienės, kol kas tai bus tik bandomieji atliekų deginimai, o pilnu pajėgumu jėgainė turėtų pradėti dirbti jau nuo kitų metų vasario mėnesio.

„Tačiau jokių šimtaprocentinių garantijų, kad taip bus, nėra. Kol kas tiksliai nežinome, nei kiek atliekų mums bus leista atvežti, nei kiek jų bus sudeginta“, – tikino ji.

Aišku tik viena, kad atliekų deginimas Kaune bus brangesnis nei jų šalinimas sąvartyne net drastiškai išaugus vartų mokesčiui. Jeigu koogeneracinėje jėgainėje jau šiais metais bus deginamos iš Kėdainių vežamos atliekos, 1 tonos mokestis sieks 28 eurus, tačiau kitais metais kaina dar augs – iki 35 eurų už toną.

Planuojama, kad šiais metais deginimo įrenginiuose Kaune bus sudeginta 24 600 tonų atliekų, o kitais metais šis kiekis išaugs iki 71 838 tonų.


Faktas: gyventojai mokės brangiau

Po Kauno RATC pristatymo, kurio metu buvo išdėstytos pasikeitusios atliekų tvarkymo išlaidos, neabejotinai gulsiančios ant kėdainiečių pečių, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius kraštiečių niekaip paguosti negalėjo.

„Deja, turime pripažinti, kad atliekų tvarkymo mokestis gerokai didėja, nežiūrint į tai, kad šis mokestis – tik viena trijų dedamųjų. Taip pat dar prisideda atliekų surinkimo ir administravimo mokesčiai. Kol kas dar negalime pasakyti, kokie bus galutiniai skaičiai“, – teigė A. Kacevičius.

Kiek gyventojams augs atliekų tvarkymo mokesčiai, turės nuspręsti Kėdainių rajono savivaldybės taryba.

Panašios naujienos