Kėdainiečiai šiemet tikrai turi kuo džiaugtis – rugpjūčio 20 – rugsėjo 11 d. Kėdainiuose vyksta tikra renginių puota – miestas švenčia garbingą 650 metų jubiliejų. Šiemet miesto šventę rengėjai kviečia švęsti net keturis savaitgalius iš eilės. Nors šventė jau į pabaigą ir jau spėjo praūžti net trys šventiniai savaitgaliai, Kėdainiai kviečia paskutinę miesto šventės savaitę pasitikti taip pat nuotaikingai, su dar daugiau įdomių renginių kiekvieno šventės svečio skoniui.

Rugsėjo 9–11 dienomis svečiai turės progą aplankyti daugybę muzikinio, istorinio ar kulinarinio pobūdžio renginių, įtrauksiančių į miesto šventės sūkurį kiekvieną apsilankiusį. Miesto šventės režisierė Asta Bartkuvienė pasakoja, su kokiais iššūkiais teko susidurti rengiant jubiliejinę miesto šventę.

Iššūkis – ne suorganizuoti, o viską aplankyti

„Ruošdami šventę, ypač jubiliejinę, mes turėjome labai didelių, bet labai gražių ambicijų. Miesto šventės programą sudaro net keturi savaitgaliai. Iš viso – net 63 renginiai. Mums nebuvo labai sudėtinga juos paruošti, sudėtinga šventės svečiams visus numatytus renginius aplankyti“, – šypsosi režisierė Asta.

Šiemet miesto šventės šūkis – LAIKAS Į KĖDAINIUS! Šūkis skirtas ne tik pasaulio kėdainiečiams arba lietuviams, tačiau ir visiems Kėdainių gyventojams.

„Norėjosi pasakyti: laikas į Kėdainius! Pažiūrėkite, koks nuostabus mūsų miestas, prisiminkite jo istoriją, o mes padėsime tai padaryti. Pirmasis savaitgalis nuskambėjo džiazo muzikos ritmais. Antrasis – skirtas vaikams ir jaunimui. Trečiąjį savaitgalį skyrėme sportui ir aktyviam laisvalaikiui su šeima, na o ateinantis savaitgalis, rugsėjo 9–11 d., vainikuos visą Kėdainių miesto šventę. Jis – pažinti miesto istoriją gana netradiciniais būdais“, – pasakojo režisierė.

Apie Kėdainius, Radvilas ir… sriubas

Vienas ryškiausių jubiliejinės miesto šventės renginių – kultūros istorijos festivalis „Radviliada 2022“ – Kėdainiuose šiais metais vyks jau 8–ą kartą. Apie festivalio programą ir ko tikėtis jo lankytojams pasakoja Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

„Radviliada“ yra apie senąją istoriją, apie labai senus laikus. Tokio žanro atlikėjų, tyrinėtojų, įvairių sričių specialistų nėra daug, todėl šis festivalis yra ne vietinio lygmens, bet tarptautinio. Be atlikėjų, istorikų iš Lietuvos, šiemet festivalyje taip pat bus atlikėjų iš Latvijos, Estijos ir net Olandijos. Laukia tikrai intensyvi programa – iš viso „Radviliada“ truks 7 dienas, iš jų – 6 Kėdainiuose, o vieną dieną netgi persikels už Kėdainių rajono ribų, į dar vienas buvusias, senas kunigaikščių Radvilų valdas Svėdasuose, Anykščių rajone.

Bus trylika renginių, iš jų – 11 Kėdainiuose: muzikos, garso, šokio ir judesio vyksmų, tarp kurių ir renginys „Ko nesusapnavo Radvilos“. Jis buvo rodomas tris kartus, dalyvavo net 45 kėdainiečiai savanoriai. Pirmą kartą mūsų festivalis taip masiškai, gausiai ir aktyviai įtraukia gausų būrį kėdainiečių į savo miesto šventės metu vykstančius senovinius, istorijos ir kultūros renginius ir labai tuo džiaugiuosi.

Festivalio programoje svečių laukia ir klasikinės bei elektroninės muzikos su šviesų efektais koncertas „RADVILOS.eleKtRONIKOS“. Taip pat labai įdomi profesorių Aivo Ragausko, Raimondos Ragauskienės ir Deimanto Karvelio diskusija „Jonušas II Radvila ir Ukraina“. Ji bus šiek tiek nevienareikšmė ir kiek kitokia, nei esame įpratę girdėti dabar, apie mūsų istoriją ir mūsų vaidmenį Ukrainos istorijoje.

Garuos pamirštos Radvilų sriubos ir čia bene geriausias Lietuvos kulinarinio paveldo tyrinėtojas, profesorius Rimvydas Laužikas su savo žmona sugrąžins į Radvilų laikotarpį per skonį ir kvapą. Bus proga paragauti Radvilų laikotarpio sriubų, o toliau vėlgi pasirodymus surengs atlikėjai iš Lietuvos, Estijos, Latvijos, Nyderlandų. „Radviliadą“ pabaigsime Svėdasuose, ten tikimės atidengti atminimo ženklą kunigaikščių Radvilų dvarvietėje, surengti diskusiją ir pamatyti anykštėnų senovinio šokio kolektyvą „Baltoji pavana“. Tad labai kviečiame visus dalyvauti, tikrai bus ko paklausyti ir ką aplankyti“, – kalbėjo R. Žirgulis.

Miesto jubiliejus – nepamirštant protėvių bei tradicijų

Kėdainių jubiliejaus šventėje bus ne tik istorinio, bet ir folklorinio pobūdžio renginių. Vienas iš jų – V respublikinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „KLEKETYNĖ“.

„Laikai keičiasi, vaikams jau darosi nebeįdomu dainuoti bobučių dainas, todėl mūsų uždavinys yra kasmet pritraukti, priminti apie tai, kad reikia būti lietuviais, priminti apie mūsų senolių palikimą. Labai džiugu, kad Lietuvoje vis dar yra jaunimo ir vaikų folkloro kolektyvų. Tiesa, jau tampa sunkoka juos surinkti čia, į Lietuvos širdį – Kėdainius. Šiemet „Kleketynę“ pradėsime dalyvių eisena – prisistatysime, pasivaikščiosime, padainuosime, o vėliau laukia ir festivalio dalyvių koncertas Knypavos Rinkos aikštėje. Galima sakyti, kad kolektyvai suvažiuoja iš visos Lietuvos: 7 rajonai, 11 kolektyvų, 165 dalyviai. Turėsime ir liaudiškų veiklų – vaikai galės ir birbynę nendrinę pasidaryti, ir pasižiūrėti, kaip gaminamas smuikas, bus ir daugiau įvairių medinių pažaidimų, atrakcijų, varžybų“, – pasakojo festivalio režisierė, Kėdainių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Genovaitė Gustytė

Visus kėdainiečius kviečia sugrįžti į gimtąjį miestą

Nuo pat 1981 m. Kėdainiuose vykstanti kraštiečių šventė „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“ ir šiemet kviečia visus kėdainiečius prisiminti savo gimtąjį miestą. Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė ir kraštiečių šventės organizatorė Virginija Grigorjevienė teigia, jog sukviesti kraštiečius iš visos Lietuvos yra labai didelė atsakomybė.

„Tokia šventės idėja buvo jau anapilin išėjusios direktorės Janinos Matulienės. Pirmoji šventė įvyko 1981 metais, ji vykdavo kas 3–4 metus. Dabar labai didelė atsakomybė bibliotekai sukviesti kraštiečius iš visos Lietuvos, susirinkti, pasiklausyti ir koncertų, kurie bus dovanojami žymių kraštiečių, ir sudalyvauti diskusijoje „Kėdainių nūdiena ir ateitis“. Labai laukiame visų, kviečiame ir žurnalistus, ir aktorius, rašytojus, verslininkus, teisininkus. Turėtų klegėti visas bibliotekos kiemelis. Kviečiame visus, atvykite pasiklausyti ir pasižiūrėti!“

Tai tik maža dalis renginių, kurie laukia Kėdainių miesto šventės lankytojų paskutinį šventės savaitgalį, rugsėjo 9–11 dienomis. Šiemet miestas švenčia 650 metų jubiliejų, tad ir šventė vyksta ypatingai didelė. LAIKAS Į KĖDAINIUS! – kviečia šventės rengėjai. Čia ir Kauno miesto simfoninio orkestro kartu su solistais Ona Kolobovaite ir Tomu Pavilioniu, Dainoto Varno, Monique bei Marijono Mikutavičiaus su gyvo garso grupe koncertai. Miesto šventės lankytojų laukia ir rekordinė, 20 tūkst. tušinukų paroda, daugybė muzikinių pasirodymų, diskusijų, veiklų ir edukacijų. Kiekvienas ras ką pamatyti, išgirsti ar paragauti.

Visa šventės programa – Kėdainių kultūros centro ir Kėdainių rajono savivaldybės tinklapyje.

Titulinė nuotrauka: Praėjusią savaitę muzikiniu objektų ir judesio spektakliu „Ko nesusapnavo Radvilos. Sugrįžimų ratas“ startavo kultūros istorijos festivalis „Radviliada 2022“ (R. Valionio nuotr.)

Panašios naujienos