Aušra Karvelytė

Rokiškyje įvykusioje 22-oje tradicinėje šalies socialinių globos įstaigų menų dienoje „Stiprus, kai tu šalia“, skirtoje Tarptautinei neįgaliųjų dienai paminėti, daugiausiai publikos plojimų bei šūksnių „bravo“ sulaukė Kėdainių socialinės globos namų meno raiškos studijos „Vita Brevis“ kolektyvas. Tačiau savo rajone kėdainiečiai nesijaučia vertinami.

Dainavo su žvaigždėmis

Jau daugiau kaip 20 metų gyvuoja graži tradicija, kai kartu su šalies globos įstaigų gyventojais menų dienos koncerto metu į vieną sceną lipa daugiau ar mažiau žinomi Lietuvos atlikėjai. Rokiškyje drauge su socialinės globos namų solistais dainavo Inga Valinskienė, Arvydas Vilčinskas, Irena Ulvydaitė, kiti savo rajonuose garsūs atlikėjai.

Šios šventės tikslas – stiprinti žmonių su negalia integraciją į visuomenę ir kurti pozityvų požiūrį į socialinės globos namų gyventojus, sudarant sąlygas neįgaliajam išreikšti save, pajusti savo vertę, atskleisti asmeninius gebėjimus.

Publika siautėjo

Kėdainiečių komanda į sceną žengė kartu su atlikėju Kęstučiu Valioniu bei šiuolaikinio šokio grupės „Carpe Diem“ šokėjomis (vadovė Raminta Matulytė-Šilienė). Mūsiškiai, kaip ir visi kiti, atliko dvi pasirinktas dainas.

Kėdainių socialinės globos meno raiškos studija „Vita Brevis“ savo pasirodymu žiūrovui siuntė žinutę: „Mes už taikų, laimingą ir žydintį pasaulį“.

Neįgaliuosius Rokiškyje sveikino (iš kairės) Kupiškio meras Dainius Bardauskas, Rokiško dekanas Eimantas Novikas, Seimo vicepirmininkas Jonas Jarutis, Rokiškio meras Ramūnas Godeliauskas ir vicemeras Tadas Baraukas, renginio vedėjas Skemų socialinių globos namų gyventojas Albinas ir šventės sumanytoja Gema Jurgelevičienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Daiva Adomavičiūtė.

Nors publika aistringai palaikė ir traukė mūsų komandos atliekamas dainas drauge, kėdainiečiai nuo scenos nulipo lydimi dvejopų jausmų: ir nusiminę, ir išdidūs… Tuo metu, kai po pasirodymų kitų rajonų socialinės globos namų kolektyvai buvo apipilti gėlėmis ir dovanomis, mūsiškai negavo nieko.

Tiesiog niekas iš Kėdainių rajono valdžios nematė reikalo atvažiuoti jų pasveikinti ir padėkoti už tai, kad garsina savo krašto vardą.

Tiesiog nereikalingi

Į respublikinį renginį atvyko Seimo pirmininko pavaduotojas Jonas Jarutis, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos socialinės globos įstaigų skyriaus patarėjos Daiva Adomavičiūtė ir Inga Bankauskienė, Rokiškio ir Kupiškio rajonų merai, valstybinių globos įstaigų vadovai ir darbuotojai. Ir visi buvo su gėlėmis, dovanomis, padėkomis savo kraštiečiams.

Prie kai kurių kolektyvų driekėsi ilgos sveikintojų eilės, o vieninteliai kėdainiečiai liko it musę kandę.

Per kėdainiečių pasirodymą publika „ošė“. (Kėdainių SGN nuotr.)

Po renginio pakalbinta R. Matulytė-Šilienė neslėpdama apmaudo sakė – Kėdainių valdžiai jie tiesiog nereikalingi, nes Kėdainių socialinės globos namai priklauso Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. „Gyvename, garsiname kraštą, dirbame ir mokesčius mokame Kėdainių rajonui, nors ir skaudu dėl dėmesio stokos, bet mes pilni optimizmo ir šiuo metu intensyviai ruošiamės tarptautiniam projektui“, – kalbėjo R. Matulytė-Šilienė.

Garsina rajoną ne tik šalyje

Šio tarptautinio projekto iniciatoriai – VšĮ „Mažoji teatro akademija“. „Meno raiškos studija „Vita Brevis“ stato ir dalyvaus spektaklių peržiūroje. Į projektą pakviestos tik 5-ios šalies socialinės globos namų įstaigos – matyt verti? Laimėtojas reprezentuos ne tik savo rajoną, bet ir mūsų respubliką Prancūzijoje. Kėdainių socialinės globos namai pasirengę menų kovai iki laimėjimo“, – sakė pašnekovė.

Gruodžio 2 dieną Kėdainių socialinių globos namų direktorė Žaneta Blandienė ir užimtumo specialistė R. Matulytė-Šilienė respublikinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Kultūros ir švietimo iššūkiai XXI amžiuje“ pristatė reprezentuojantį įstaigą ir kraštą pranešimą „Kultūros DNR jautriausiai socialinei ląstelei – psichikos sutrikimų ir intelekto negalią turinčiam žmogui.“

„Ir tai tik detalės, nes mūsų veikla vyksta nuolat, nenutrūkstamai ir tikslingai. Mes ieškome galimybių, dalinamės, duodame, kad įneštume kuo daugiau socialinės integracijos žmonėms, kurie vis dar pasmerkti įsisenėjusioms stigmoms. Deja, nenusipelnome būti pilnateise sociumo dalimi. Dar ilgas kelias nuo dokumentų prie realybės, o juolab pilnaverčio žmogaus statuso“, – kalbėjo R. Matulytė-Šilienė.

Abejingumas žudo

Moters nuomone, Kėdainių savivaldybei jų įstaiga nėra, matyt, labai patraukli.

„Tolokai gyvename nuo centro, labai tolokai ir fiziškai, ir dvasiškai. Mes – ne prašytojai, mes – davėjai, bet, matyt, ir to per mažai. Keistokai nuskambės, bet mūsų įstaiga tik šiais metais sulaukė svečiuose savivaldybės mero neformalaus vizito. Mes dalyvaujame respublikiniuose renginiuose ir konkursuose, laimime pagrindinius prizus ir tuo džiaugiamės tik mes patys, nes krašto valdžiai mes nerūpime visai“, – karštai kalbėjo R. Matulytė-Šilienė.

Kėdainių komanda Rokiškyje. (Kėdainių SGN nuotr.)

Pašnekovė jaudindamasi teigė, kad fizinių, psichologinių ar intelekto sutrikimų turintiems žmonėms tenka patiems ridenti Sizifo akmenį, kad įrodytų jog yra pilnateisiai šios žemės vaikai, ir labai sunku žiūrėti jiems į akis, kai supranti, jog ir vėl yra pamiršti.

„Motyvuojame savo kūrėjus ir menininkus patys, kad toliau judėtume į priekį, bet toks abejingas mūsų valdžios požiūris į mūsų įstaigos klientus tiesiog „žudo“, – apgailestavo kėdainietė.

Sulaukia palaikymo

„Tradiciniame koncerte „Stiprus, kai tu šalia“ dalyvavome septintą kartą ir visuomet sulaukdavome didžiulio publikos palaikymo. Mums talkina Kęstutis Valionis, kuris su kolektyvu pasirodė net šešiuose koncertuose. Labai džiaugiamės, kad jis daug ir intensyviai dirba su mūsų gyventojais gyvose repeticijose ir moko dainavimo subtilybių. Empatiškas, kantrus ir nuoširdus K. Valionis yra be galo gerbiamas ir mylimas mūsų artistų. Esame jam labai dėkingi už tai“, – kalbėjo pašnekovė, kuri taip pat šoko scenoje.

R. Matulytė-Šilienė šypsosi, nes jai pačiai šis koncertas sukėlė didelį emocijų pliūpsnį, todėl ir ateityje ji ketina drauge koncertuoti su Kėdainių socialinės globos namų „Vita Brevis“ kolektyvu.

Turėjo palydą

Bendruomenė dėkinga Truskavos kultūros centro direktorei Violetai Valionienei, paskolinusiai baltas skraistes dainos „Kalėdos“ atlikimui ir choreografijai. „Visuomet turiu lydinčią komandą, kuri padeda padaryti šukuosenas, makiažą, pasirūpina maitinimu, kad mūsų artistai jaustųsi patogiai, ramiai ir saugiai. Puiki, darni ir atsakinga komanda taip pat yra meninio pasirodymo sėkmės garantas“, – sakė R. Matulytė-Šilienė.

Šįkart „Vita Brevis“ kolektyvą lydėjo įstaigos Socialinio darbo padalinio vadovė Sandra Baukienė, užimtumo specialistė Milda Kestenienė ir Dotnuvos grupinio gyvenimo namų socialinė darbuotoja Erika Klimienė.

Įsijungia nauji

Šiemet šventėje Rokiškyje dalyvavo vienuolika socialinės globos įstaigų iš Kėdainių, Joniškio, Kaišiadorių, Kupiškio, Pakruojo, Panevėžio, Rokiškio, Švenčionių, Visagino, Zarasų rajonų.

Kiekvienais metais į šį projektą įsijungia nauji kolektyvai. Yra įstaigų, kurių gyventojų entuziazmas ir noras dalyvauti neišblėsta per visą daugiau nei du dešimtmečius trunkančią šventės gyvavimo istoriją.

Titulinė nuotrauka: Kėdainių socialinės globos namų meno raiškos studija „Vita Brevis“ kartu su K. Valioniu ir šiuolaikinio šokio grupės „Carpe Diem“ šokėjomis respublikinės menų dienos koncerte „Stiprus, kai tu šalia“. („Kėdainių mugės“ nuotr.)