„Kaip šluojame grindis, taip reikėtų ir galvą išsišluoti nuo durnų minčių, žlugdančių emocijų, nuo rūpesčio dėl vaikų, anūkų ar dar kažko. Nesureikšminkime savo negalių ir negaliūkščių. Akcentuokime ne tai, ko negalime, o tai, ką galime. Baikime niurzgėti, piktintis kitais žmonėmis. Akivaizdu, kad visų jų nepakeisime, bet galime keisti požiūrį į juos arba esamą situaciją”, – Kėdainių senjorams patarė 63-ejų lektorė.
Ketvirtadienį Kėdainiuose viešėjo šalyje žinoma lektorė, asmeninio augimo trenerė, švietimo ir verslo konsultantė, nepriklausoma žurnalistė Lidija Laurinčiukienė, išgarsėjusi savo profesine veikla ir netradiciniais seminarais, kurie yra labai organiški, šmaikštūs, motyvuojantys imtis pokyčių savo gyvenime.
Susitikusi su Kėdainių senjorų klubo nariais, lektorė neslėpė, kad jai 63-eji metai ir ji pati gyvenime yra turėjusi tokių sveikatos bėdų, dėl kurių jau seniai būtų sėdėjusi neįgaliojo vežimėlyje, bet saviugda padėjo viską pakeisti į gerąją pusę.
„Šiandien noriu pasidalinti savo ir kitų žmonių sėkmės istorijomis, atlikti modernaus senjoro smegenų kanalų valymą, kad žmonės suprastų, jog jie patys sau gali daug kuo padėti.
Apie 90 procentų žmonių savo sveikata ima rūpintis, tik kai suserga, o aš noriu tą praktiką keisti.
Tikriausiai girdėjote, kad iš 8-ių milijardų žemės gyventojų, 1 milijardas žmonių jau yra perkopę 65-erių metų ribą. Tai rodo, kad ilgėja žmonių amžius ir reikia dar daugiau dėmesio skirti tam, kad žmogus savo gyvenimą nugyventų kokybiškai, o ne šiaip egzistuotų iki grabo lentos.
Dažniausiai akcentuojama fizinė sveikata, bet labai svarbu turėti ir psichologinį imunitetą, todėl šiandien kėdainiečiams senjorams papasakosiu, kaip išlikti atspariam, kai blaško emocinės audros, kai užklumpa ligos ar netektys, kaip sustiprėti ir grįžti į normalų gyvenimo rimtą po kokio insulto ar infarkto.
Parodysiu abra-kadabra pratimų, kurie nieko nekainuoja ir nereikalauja daug laiko, bet yra labai efektyvūs gerinant savo savijautą. Aš juos ir pati atlieku jau keletą dešimtmečių. Patirties įgavau važinėdama ir į skirtingas užsienio šalis. Daug išmokau Amerikoje, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Indijoje…
Atradau savitą kvalifikacijos kėlimo metodą. Pavyzdžiui, sužinojau, kad viename Mardrido universitetų yra labai įdomus profesorius, aš rašau jam laišką, kad noriu pabūti jo paskaitose.
Pati nusiperku lėktuvo bilietus, rezervuoju viešbutį ir, nuvykusi į paskaitas, semiuosi patirties. Neseniai buvau ir Vengrijoje, ten ir pati skaičiau pranešimą, ir mokiausi iš kitų. Prieš du mėnesius buvau Čekijoje, kur irgi domėjausi sveikatinimo temomis. Tokiu būdu ir pakeliauju, ir įgaunu dar daugiau patirties“, – sako Lidija Laurinčiukienė.
Specialistė pasakojo, kad įgytą patirtį ji perduoda dirbdama su labai sunkiai sergančiais asmenimis, senjorais, studentais, švietimo, kultūros, verslo atstovais, valstybės tarnautojais.
Paklausta, ar kažkuo skiriasi klausytojai, gyvenantys didmiesčiuose ir periferijoje, L. Laurinčiukienė atsako: „Niekuo. Visur žmonėms rūpi tie patys dalykai, visi nori būti sveiki ir laimingi, gyventi kokybiškai. Bet pasakysiu vieną niuansą. Kėdainiuose yra 4-ios institucijos, vienijančios brandžius žmones ir apjungia jos tiek pat senjorų, kiek ir Vilnius.
Statistika nenormali. Vilniuje juk yra trečdalis Lietuvos gyventojų, o į organizacijas ateina tiek pat senjorų, kiek ir Kėdainiuose. Vadinasi, gyventojai regionuose yra aktyvesni.
Tik reikia, kad žmonės ne tik žinotų, kaip rūpintis savimi, bet ir imtųsi realių veiksmų.
Pažiūrėkite, kiek Kėdainiuose yra pastatyta treniruoklių, taigi, eikite ir mankštinkitės.
Nenorite ant treniruoklių, pabuvę mišiose, apeikite kelis ratus aplink bažnyčią, štai ir bus judesys.
Net ir žiūrint televizorių galima atlikti sveikatą gerinančius pratimus. Taigi, judėkite ir sensite lėčiau“, – pataria specialistė.
Lidija Laurinčiukienė į Kėdainius atvyko pakviesta Kėdainių senjorų klubo, kuris įgyvendina projektą „Sveikos gyvensenos harmonija“.
Pirmojo seminaro tema „Motyvacija ir savimotyvacija – judėjimui, veiklumui, psichologinei savijautai“.
Kaip ir kiekviename šios lektorės seminare, netrūko vaizdingų palyginimų, šmaikščių posakių, naudingų praktinių patarimų, sėkmės istorijų.
Lektorė sužavėjo senjorus
Kelios dešimtys Kėdainių senjorų klubo narių, klausydamiesi Lidijos Laurinčiukienės, reagavo emocingai, ne kartą salėje nuvilnijo juoko bangos.
Senjorų veiduose buvo matyti susidomėjimas, atrodė, kad jie nori į save sugerti kuo daugiau žinių ir iš lektorės sklindančio pozityvumo.
„Nedažnai pamatysi, kad taip būtų skaitomos paskaitos. Lektorė yra super talentinga. Kaip vienam duotas talentas rašyti ar muzikuoti, taip Lidija turi talentą bendrauti su žmonėmis. Nuostabu jos klausytis. Ji sugeba teoriją sujungti su praktika, viską paaiškina žmonėms suprantama kalba, parodo pratimų, pamoko, kaip reikėtų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.
Ateityje turėsime ir kitą lektorę. Manau, kad mūsų nariai gausiai dalyvaus ir tai duos jiems naudos“, – teigia klubo pirmininkės pavaduotojas Rimantas Guogas.
„Man jau yra tekę dalyvauti Lidijos paskaitoje. Labai patiko, paliko tikrai gerų įspūdžių, todėl džiaugiuosi galėdama dar kartą jos pasiklausyti.
Ši lektorė trykšta tokia energija, manau įkvepia ir kitus kažką keisti savo kasdienybėje. Ji parodo nesudėtingus ir nieko nekainuojančius būdus, kaip pagerinti savo savijautą.
Vyresniems žmonėms kas belieka, tik ligos, vaistai, netektys, vaikų ir anūkų bėdos, net neturi kada dėl savęs pagyventi. O aš stengiuosi nedejuoti, išeiti į žmones ir tai padeda nesenti.
Reikia džiaugtis gyvenimu, nes jis yra gražus. Jei matysi gražius dalykus, tai ir diena bus gera. Reikia ištrūkti iš tų keturių sienų, išsivalyti mintis, kažkuo užsiimti. Aš turiu kolektyvą, pati einu į renginius ir kitus paraginu, tai visi smagiai gyvename.
Klube renkamės kartą per mėnesį, važiuojame visur, kur tik veža, tada ir gyvenimo kokybė yra kita.
Namuose tik slegia vienatvė ir lenda niūrios mintys, o čia atitrūksti nuo kasdienybės, eini, šypsaisi, pasisemi gerų emocijų ir jautiesi visai kitaip“, – linksmai nusiteikusi pasakoja Aldona Sasnauskienė.
Užsiėmimų bus ir daugiau
Kėdainių senjorų klubas, pasak jo pirmininkės Livijos Žydelienės, šiuo metu vienija 80 narių. Ir jie kone visi gana aktyvūs, žingeidūs, trokštantys naujų potyrių.
„Mes renkamės kartą per mėnesį. Visi mūsų užsiėmimai yra teminiai. Mes edukuojamės, keliaujame. Pavyzdžiui, neseniai buvome edukacijoje Ažytėnuose, ateityje vėl kažką sugalvosime.
Šiandien startuoja projektas „Sveikos gyvensenos harmonija“, kuriam įgyvendinti skirta 1 000 eurų.
Tris paskaitas ves Lidija Laurinčiukienė, o nuo rugsėjo bus kita lektorė, gydytoja homeopatė Diana Ambrė. Ji irgi ves tris užsiėmimus.
Negalėtume pasikviesti tokių profesionalių lektorių, jei nebūtume gavę finansavimo.
Noriu pasidžiaugti, kad nors mūsų klubas gyvuoja vos antrus metus, tačiau šiemet gavome lėšų net trims savo projektams, todėl klubo narių laukia tikrai nemažai įdomių ir naudingų užsiėmimų. Žodžiu, nenuobodžiausime“, – sako Kėdainių senjorų klubo pirmininkė Livija Žydelienė.
Keletas auksinių patarimų iš Lidijos Laurinčiukienės paskaitų
Kaip sako L. Laurinčiukienė, žmogus yra tingi būtybė. Jei gali miegoti iki 8 ar 9 val. ryto, tai ir drybso lovoje, o reikėtų atsikelti 6 val., kai ima mažėti melatoninas ir pradeda kilti kortizolis (dar vadinamas streso hormonu).
Prabudus pirmiausia reikėtų išgerti 350 ml karšto vandens (tam Lidija naudoja termosą, kurį pasiruošia iš vakaro). Gerti reikėtų lėtai, mažais gurkšniukais, nenaudojant citrinos ar kokių kitų priedų. Tuomet atlikti keletą pratimų kraujotakai sužadinti ir keliauti į dušą.
O kavą gerti tik po 9 val. ryto, geriant anksčiau tik gadinamos kepenys. Kavą irgi geriausia gerti vieną, be sumuštinių.
Lidija rekomenduoja ir dažniau pasišypsoti, bent po pusantros minutės, tiek pakanka, kad, kaip ji pati sako, pasigamintų kaifo hormonai (endorfinai). „Galima šypsotis ir akimis, jei dantų burnoje nėra“, – juokauja Lidija.
Nuovargį nuima ne šokoladas (nors galima ir jo, bet tik mažą gabalėlį), o druska. Elektrolitams atstatyti tinka gabalėlis silkės ar sūrus mineralinis, tada grįš energija.
Daug žmonių skundžiasi miego sutrikimais. Aišku, lengviausia išgerti migdomųjų, bet geriausia būtų atsigulti miegoti 22 val., o ne iki vidurnakčio žiūrėti kokį nevykusį serialą. Prieš tai reikėtų padaryti keletą atpalaiduojančių pratimų.
„Gyvenime buvo ir bus ligų, netekčių, sunkių momentų, bet mokėkime tai priimti. Negyvenkime kitų gyvenimais, pirmiausia pasirūpinkime savimi. Žinote, kas yra gerai? Pamilti tai, kur esu, ką veikiu ir su kuo esu.
Jei pykstate – tik trumpai, jei bijote – tik pagrįstai, o jei nusimenate – užsileiskite muzikos, eikite šokti, dainuoti, groti.
Vaikščiokite, važiuokite dviračiu ar kilnokite svarmenis (tam tinka ir buteliukai su vandeniu). Kuo daugiau treniruojame bicepsus ir laviname atmintį, spręsdami kryžiažodžius ar mokydamiesi kažko naujo, tuo vėliau ateina visokie alzheimeriai ar parkinsonai.
Negyvenkite tunelyje „namai – darbas“, „namai – sodas“ ar „namai – poliklinika“. Atraskite naujus maršrutus, bendraukite su pozityviais žmonėmis, gyvenkite taikoje su aplinkiniu pasauliu ir pačiu savimi“, – svarbiais patarimais dalijasi Lidija Laurinčiukienė, kurios paskaitų galima rasti internete.