Praėjusį ketvirtadienį Kėdainių kultūros centre susibūrę Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto klausytojai – per 40 dalyvių – prisijungė prie Nacionalinėje trečiojo amžiaus universitetų asociacijoje (NTAUA) gimusios iniciatyvos, kuria užsimota įtraukti senjorus į pozityvaus senėjimo veiklą, kad jie pasijustų reikalingi ir svarbūs bei taptų tikri savo miesto ir rajono šeimininkai.

Medardo Čoboto TAU Patirties laboratorijos ekspertė dr. Loreta Šteblienė (dešinėje) ir Senojo Kėdainių TAU rektorė G. Jedemskienė.

Praėjusį ketvirtadienį Kėdainių kultūros centre susibūrę Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto klausytojai – per 40 dalyvių – prisijungė prie Nacionalinėje trečiojo amžiaus universitetų asociacijoje (NTAUA) gimusios iniciatyvos, kuria užsimota įtraukti senjorus į pozityvaus senėjimo veiklą, kad jie pasijustų reikalingi ir svarbūs bei taptų tikri savo miesto ir rajono šeimininkai.

Improvizuotose kūrybinėse dirbtuvėse senjorai diskutavo apie tai, kaip galėtų padėti valdžioje esantiems Kėdainių ir šalies politikams spręsti socialines, sveikatos ir švietimo bei kultūros problemas. Projekto dalyviai siūlė apčiuopiamas idėjas, ką ir kaip galima būtų pakeisti gimtuosiuose Kėdainiuose.

Skambėjo įvairūs pasiūlymai: pavyzdžiui, kaip įvesti kėdainiečiams senjorų korteles, kurios itin praverstų vykstant į tolimesnius prekybos centrus. Arba pasirūpinti poilsio zonomis mieste: suoleliais, šaligatviais ir papildomais tualetais, taip pat patogesniu privažiavimu prie poliklinikų bei senjorų laisvalaikio klubu.

„Išmokti bendradarbiauti bei dalyvauti vietinės valdžios veikloje senjorams labai svarbu. Tokio bendradarbiavimo mūsų mieste dar labai trūksta. Pasigendame tikslingos komunikacijos. Dažnai sužinome apie jau pradėtus vykdyti projektus. Norėtume į jų kūrimą įsijungti dar pradinėje stadijoje“, – tvirtino Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto rektorė Gražina Jedemskienė.

Dr. Zita Žebrauskienė, Medardo Čoboto TAU rektorė, Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentė.

Todėl Kėdainių senjorai mano, kad prie rajono savivaldybės būtų tikslinga įsteigti senjorų reikalų tarybą, niekuo nenusileidžiančią jau veikiančiai Kėdainių jaunimo reikalų tarybai. Beje, šia proga į diskusijas įsijungė ir čia pakviesta Kėdainių jaunimo reikalų tarybos koordinatorė Justina Koriznaitė.

„Vienas šio projekto tikslų – sumažinti atskirtį tarp jaunimo ir pagyvenusių žmonių. Kadangi senėjimo problema yra labai aktuali, norėtume tapti savotišku tiltu tarp praeities ir dabarties”, – teigė viena iš projekto iniciatorių, Nacionalinio trečiojo amžiaus universitetų asociacijai atstovaujanti prezidentė dr. Zita Žebrauskienė. Pasak viešnios iš sostinės, tokia projekto forma pasirinkta pirmą kartą.

„Kėdainiai – trečias aplankytas miestas. Prieš tai su šiuo projektu spėjome pabuvoti Švenčionyse ir Alytuje. Tad klausydamiesi kėdainiškių senjorų įsitikinome, kad susiduriame su tomis pačiomis problemomis: atskirtimi, sveikatos priežiūros diskriminacija, patogių poilsio zonų poreikiu“, – sakė Z. Žebrauskienė. Pasak jos, artimiausiu metu bus aplankyti ketvirto miesto – Visagino – senjorai.

Dr. Z. Žebrauskienė ir G. Jedemskienė.

Svečio teisėmis pas Kėdainių senjorus patirties semtis atvykęs Kauno TAU prorektorius bendradarbiavimui ir tarptautiniams ryšiams Rimvydas Velykis teigė, jog jam įsiminė konstruktyvios diskusijos, dalyvių drąsa ir aktyvumas.

„Tokiais renginiais siekiame šviesti senjorus, kelti jų savivertę bei paskatinti drąsiai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Tai puiki galimybė būti išgirstiems rūpimais klausimais ir netgi atrasti jų sprendimo būdus“, – teigė G. Jedemskienė.

Tai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis finansuojamas projektas, kuris yra įgyvendinamas nacionaliniu mastu. Jo renginiuose dalyvauja visi NTAUA nariai, iš kurių penki tiesiogiai vykdo projekto veiklas. Projektu siekiama stiprinti NTAUA pilietines, švietėjiškas, kultūrines, socialines bei savanorystės veiklas, skatinant aktyvaus senėjimo idėją bei didinant senjorų socialinę įtrauktį.

Senojo Kėdainių TAU klausytojo Algio Bareikos nuotr.