Draugystės, pagalbos ir bendravimo telefonu linija vyresnio amžiaus žmonėms „Sidabrinė linija“ Kėdainiuose ieško trisdešimties savanorių, kurie telefonu bendrautų su bendraamžiais visoje šalyje.
Galite registruotis
Senajame Kėdainių trečiojo amžiaus universitete, įsikūrusiame Kėdainių profesinio rengimo centro patalpose, buvo pristatytas „Sidabrinės linijos“ projektas. Kėdainiečiams senjorams apie projekto veiklas ir savanorystę pasakojo Gileta Kierienė, M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo projektų vadovė.
„Tai – pirmasis mūsų projekto renginys Kėdainiuose. Norime, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie mus ir galimybę naudotis „Sidabrine linija“. Kviečiame vyresnio amžiaus kėdainiečius, ypač tuos, kuriems trūksta bendravimo, kurie jaučiasi vieniši, registruotis nemokamu telefonu numeriu 8 800 800 20. Pagal skambinančio pomėgius, hobius, pageidavimus parinksime pašnekovus pokalbiams telefonu, su kuriais bus galima kalbėtis“, – sakė G. Kierienė.
Moka naudotis
Telefoninė senjorų bendravimo linija atsirado dėl to, kad beveik visi pagyvenę žmonės turi telefonus. Galbūt dalis senjorų nemoka naudotis kompiuteriu, kitomis išmaniomis technologijomis, tačiau paskambinti moka visi.
„Telefoną turi kiekvienas. Tai – tas įrankis, kuris gali šiems žmonėms padėti nesijausti vienišais. Stengiamės patenkinti kuo didesnės dalies senolių bendravimo poreikius“, – teigė G. Kierienė.
Kartą per savaitę
Pasak viešnios, įgyvendinant vietos plėtros strategijos projektą Kėdainiuose ieškoma savanorių ir pašnekovų. Siekiama, kad ši paslauga pasiektų tuos asmenis, kuriems ypač reikia mūsų pagalbos, kurie neturi daug galimybių pasikalbėti, pabendrauti.
„Mūsų pokalbių linija veiks tokiu principu – žmogus, kuris dėl senatvės negali išeiti iš namų, kurio socialinis ratas yra sumažėjęs, bent sykį per savaitę turėtų galimybę pabendrauti telefonu su jam priskirtu savanoriu arba jo kolega, taip pat vyresnio amžiaus asmeniu, užsiregistravusiu kaip mūsų linijos pašnekovas“, – aiškino G. Kierienė.
Parinks pašnekovą
Į nemokamą liniją paskambinęs senolis bus užregistruojamas, jo paklaus su kuo, kada, apie ką norėtų kalbėtis, kokios interesų sritys domina. Tuomet pagal pomėgius bus parenkamas pašnekovas – „Sidabrinės linijos“ savanoris arba kitas senjoras.
„Tokiu būdu pagal bendrus interesus su nepažįstamu žmogumi pokalbis gali užsimegzti nuo pirmo žodžio, nes yra vienijanti bendra tema. Pašnekovas gali būti visai iš kito miesto, nes pokalbiams nesvarbu geografija. Kartais skirtinguose kampuose gyvenantys asmenys žymiai įdomiau pasišneka, nes, tarkim kažkuris kėdainietis galbūt niekada nėra buvęs Žemaitijoje, o vietinis jam gali daug įdomių dalykų papasakoti“, – kalbėjo projektų vadovė.
Nėra pažinčių tarnyba
M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo projektų vadovė G. Kierienė paaiškino, kad registracija telefono linija kol kas veikia tik darbo dienomis nuo 8 iki 20 val. Tačiau ieškoma galimybių praplėsti darbo laiką, kad būtų galima skambinti savaitgaliais, švenčių dienomis ar visą parą.
„Pokalbiai per virtualų skambučių centrą tarp senolių ir savanorių gali vykti bet kuriuo metu, tai priklauso nuo susitarimo. Pagal abipusį pageidavimą sudėliojamas grafikas. Kalbamasi kartą per savaitę su tuo pačiu pašnekovu reguliariai tiek, kiek pageidaujama. Yra tokių žmonių, kurie su tais pačiais pašnekovais palaiko ryšį nuo pat linijos darbo pradžios ketvirtus metus“, – pasakojo G. Kierienė.
Pašnekovė neslepia, kad pasitaikydavo įvairių situacijų. Iš pradžių reikėjo išspręsti klausimą, kaip linijai netapti vyresnio amžiaus žmonių pažinčių tarnyba, todėl žmogus iškart pradėtas informuoti, jog tokių paslaugų „Sidabrinė linija“ neteikia.
Vyks susitikimas
„Savanorių atrankos renginį organizuosime kovo 12 d., ketvirtadienį, nuo 12 iki 16 val. Kėdainių profesinio rengimo centre. Renginyje tikimės sulaukti bent trisdešimt savanoryste susidomėjusių kėdainiškių. Tuo dabar rūpinamės mes ir mūsų partneriai Kėdainiuose – Senasis Kėdainių trečiojo amžiaus universitetas, Kėdainių brandaus amžiaus žmonių klubas „Rudenėlis“, Kėdainių bendruomenės socialinis centras “ , – sakė G. Kierienė.
Tikisi, kad atsiras
Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto vadovė Gražina Jedemskienė įsitikinusi, kad žmogų laimingu daro pagalba kitam, nes pasidalintas džiaugsmas padvigubėja, o skausmas – sumažėja.
„Toks yra ir M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo šūkis, manau, kad jis – labai teisingas. Naujoji nemokama senjorų bendravimo paslauga nori mūsų senolius padaryti laimingesnius. Šis susitikimas labai naudingas, nes kalbama apie saugią senatvę, kaip įveikti kilusius rūpesčius, bendravimo stoką ir problemas. Tikiuosi, kad mūsų universiteto ir rajono pagyvenusių žmonių organizacijose atsiras savanorių, kurie bendraus su bendraamžiais telefonu“, – sakė G. Jedemskienė.
Vykdys ir toliau
Kėdainių miesto vietos veiklos grupės vadovė Kristina Vainauskienė džiaugėsi, kad kėdainiečiams pristatomas pagalbos senjorams projektas, kurio tikslas – prisidėti prie senjorų, neįgaliųjų socialinės integracijos gerinimo Kėdainių mieste, organizuojant jiems socialinių paslaugų teikimą „Sidabrinės linijos“ telefonu, skatinant dalį jų įsitraukti į savanorišką veiklą. Bus atrinkta, apmokyta ir į projekto veiklas įtraukta trisdešimt savanorių, vyresnio amžiaus kėdainiečių.
„Tai labai gražus, reikalingas ir labai naudingas mūsų krašto visuomenei dvejų metų senjorų integracijos į visuomenę projektas. Jo veiklos sudarys sąlygas dalyviams susipažinti tarpusavyje ir susidraugauti, paskatins fiziškai stipresnius asmenis įsitraukti į savanorišką veiklą „Sidabrinėje linijoje“ ir pradėti teikti emocinę paramą, draugystę ir bendravimą telefonu“, – sakė K. Vainauskienė.
Šios veiklos Kėdainiuose bus vykdomos ir projektui pasibaigus – toliau teiks „Sidabrinės linijos“ paslaugas projekte dalyvaujantiems asmenims, skatins projekte dalyvavusius savanorius tęsti savanorišką veiklą.
Kokie skaičiai
Šalyje „Sidabrinė linija“, priklausoma nuo projektinio finansavimo ir paramos, veikia nuo 2016 metų. Šiuo metu maždaug du tūkstančiai vyresnio amžiaus asmenų iš visos Lietuvos naudojasi bendravimo paslauga. Joje dirba beveik keturi šimtus savanorių, kurie kalbasi su senoliais.
2017-ųjų spalį Kėdainių rajono savivaldybėje su tuometiniu meru Sauliumi Grinkevičiumi ir jo komanda susitiko ir paslaugą „Sidabrinė linija“ pristatė jos įkūrėjai Marius ir Kristina Čiuželiai, kurie jau tada kėdainiečius pakvietė prisijungti prie projekto veiklos.
NEMOKAMA draugystės, bendravimo ir emocinės pagalbos linija vyresnio amžiaus žmonėms. Siūloma galimybė turėti telefoninį draugą, su kuriuo galima reguliariai kalbėtis įvairiausiomis temomis, aptarti aktualijas ar tiesiog pasišnekučiuoti. „Sidabrinė linija“ padeda spręsti vyresnio amžiaus žmonių atskirumo, vienišumo, bendravimo trūkumo problemas, suteikdama senoliams galimybę džiaugtis visaverčiu gyvenimu. „Sidabrine linija“ naudotis paprasta, saugu ir nieko nekainuoja. Pasikalbėkite su žmogumi, kuriam rūpi, kaip jaučiatės šiandien.