Pastaraisiais metais ypatingo dėmesio sulaukęs Kėdainių senamiestis tapo nauju turistų traukos centru. Sutvarkytos viešosios erdvės, įrengtos papildomos automobilių stovėjimo aikštelės, atsiradę unikalūs, tik Kėdainiuose esantys objektai (pavyzdžiui, Džiazo gatvė), senosiose miesto erdvėse rengiami įvairūs kultūriniai pramoginiai renginiai – visa tai džiugina ne tik miestiečius, bet ir traukia atvykti miesto svečius.

Remiantis statistiniais duomenimis, miestą per praėjusius metus aplankė beveik 24 proc. daugiau turistų nei per 2017-uosius. Taip pat, nagrinėjant duomenis paaiškėja, kad per praėjusius metus Kėdainių miestą bei rajoną aplankė beveik du kartus daugiau turistų nei 2012 metais: 2017 metais sulaukta 9 282 svečių, kai tuo tarpu 2012 metais – 4 920 lietuvių bei užsieniečių.

Per 2018 metus – 24 proc. daugiau atvykusių turistų

Kėdainių Turizmo ir verslo informacijos centro pateikti statistiniai duomenys atskleidžia atvykstančių į mūsų rajoną turistų skaičius bei jų dinamiką. Pavyzdžiui, nuo 2012 metų iki 2017 metų turistų (tiek lietuvių, tiek ir užsieniečių) skaičius pastoviai didėjo, tačiau augimas siekė po kelis šimtus žmonių kasmet. Išimtis buvo 2015-ieji, kuomet mūsų kraštą aplankė tūkstančiu turistų daugiau nei 2014-aisiais, tačiau turistų kaitos šuolis įvyko pastaraisiais metais.

Praėjusiais metais Kėdainių senamiestį aplankė net 24 proc. turistų daugiau nei 2017-aisiais.

Kėdainių miestą per praėjusius metus aplankė beveik 24 proc. daugiau turistų nei per 2017-uosius. Taip pat, nagrinėjant duomenis paaiškėja, kad per praėjusius metus Kėdainių miestą bei rajoną aplankė beveik du kartus daugiau turistų nei 2012 metais: 2017 metais sulaukta 9 282 svečių, kai tuo tarpu 2012 metais – 4 920 lietuvių bei užsieniečių.

Nagrinėjant statistinius duomenis paaiškėja, kad 2018-aisiais, palyginti su 2017-aisiais, mūsų rajoną aplankė net 2 221 turistais daugiau (arba 24 proc.). Šitoks turistų, atvykusių į mūsų rajoną, šuolis įvyko vos per vienerius metus!

Tuo tarpu suskaičiavus pastarųjų šešių metų statistinius duomenis paaiškėja, kad 2012-2017 metais turistų skaičius išaugo tokiu pačiu žmonių skaičiumi – 2 141. Taigi, vos per praėjusius vienerius metus buvo pasiektas šešerių metų laikotarpio rezultatas. Praėjusiais metais daugiausiai turistų sulaukta liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Ypač išaugo vietinių turistų skaičius – 2018 metais Kėdainių rajoną aplankė net 28 proc. daugiau lietuvių nei 2017-aisiais.

Miestas auga, auga ir kultūra

Turizmo ekspertė bei viešbučio-restorano „Smilga“ bendrasavininkė Ligita Daukšaitė teigė, kad bene vienas pagrindinių turistų traukos objektų yra sutvarkyta miesto infrastruktūra, lankymui pritaikyti objektai, patogios bei saugios viešosios erdvės.

„Per pastaruosius metus Kėdainių miesto turizmo infrastruktūra pasikeitė ženkliai. Visi, kas atvažiuoja į Kėdainius, eina aplankyti senamiesčio ir aikčioja, koks gražus mūsų miestas, pažada ir dar kartą čia sugrįžti, klausia, kokios vyks šventės, kad galėtų jose dalyvauti“, – teigė pašnekovė ir pridūrė, kad neužtenka vien garsiai skelbti, kad Kėdainiuose yra vienas iš septynių unikalių senamiesčių, kad yra viena iš trijų išlikusių rotušių, vienintelis toks minaretas… Prie viso to yra būtina ir patraukli bei patogi infrastruktūra, kuri tarnautų turistų poreikiams.

„Miestas auga, jis tapo žymiai kultūringesnis. Ne kiekvienas miestas Europoje taip tvarkosi. Be to, turizmo srityje pastebėjau ypatingą šuolį į viršų. Mano aplinkoje esantys turizmo specialistai maloniai nustemba, pamatę į teigiamą pusę besikeičiančius Kėdainius, todėl vis dažniau atvyksta su šeimomis, kolegomis, turistų ar studentų grupėmis, kuriems įdomios mieste atsiradusios naujovės, turizmo inovacijos“, – teigė pašnekovė.

Patirti per pojūčius

L. Daukšaitė teigė pastebėjusi, kad vietos verslininkai išmoko, kaip kurti įvairius turizmo produktus.

„Jei miestas yra investavęs į atitinkamą turizmo infrastruktūrą, galima kurti turizmo produktus ir juos siūlyti turistams. Taigi, turistai susigundys ir atvažiuos į miestą, visų pirma sužinoję, kad čia yra ką pamatyti, kad čia yra jauku, gražu. Kiekvienas naujas paminklas, naujas pastatas visada pritraukia žmonių“, – teigė turizmo ekspertė.

Turizmo ekspertė Ligita Daukšaitė sakė, kad per pastaruosius metus Kėdainių senamiestis tapo žymiai patrauklesnis turistams.

Pasak jos, pastaruoju metu vienas patraukliausių mūsų miesto turizmo produktų – atidarytas naujasis tiltas per Nevėžio upę. „Traukos objektai mieste turi atsirasti nuolatos ir pastoviai, tad idėja su laivu bus naujas traukos objektas, padėsiantis padidinti turistų srautus į Kėdainius. Mes patys, kaip įmonė, kartas nuo karto taip pat turime pasiūlyti naujus turizmo produktus, kurių pagrindas būtų Kėdainiai, istorija, vietovė. Istoriją galima ne tik išgirsti, bet ir pamatyti bei paragauti. Patirti per pojūčius“, – teigė pašnekovė.

Stiprybė – objektai bei žmonės

Pasak L. Daukšaitės, turistaujantys ir viešbutyje viešintys svečiai dažniausiai renkasi aplankyti Evangelikų reformatų bažnyčią bei joje esantį kunigaikščių Radvilų mauzoliejų, Daugiakultūrį centrą, Arnetų namą. „Visą laiką siūlau aplankyti ir Kėdainių krematoriumą, nors pirma mintis apie šį pastatą gal būna ir kiek gąsdinanti. Traukia ir unikalusis minaretas. Beje, labai džiugu, kad pagaliau buvo nugriautas parko prieigas bjaurojęs apleistas pastatas.

Kai jo neliko, bendras vaizdas tapo žymiai gražesnis. Atsivėrė nuostabi erdvė“, – pažymėjo L. Daukšaitė.

Teikdami paraišką konkursui, didžiausia Kėdainių vertybe mes išskyrėme senamiestį, kuris atspindi mūsų miesto daugiakultūriškumą. Taip pat paminėjome ir vykstančius kultūrinius renginius: „Broma Jazz“, „Radvilų virtuvė“, „Radviliada“ bei kitus. Pažymėjome ir tai, kad yra aktyviai tvarkoma senamiesčio infrastruktūra.
E. Zmejauskaitė

Anot pašnekovės, yra vietų, kur dar reiktų kiek pasitempti, kad turistų srautai į mūsų rajoną padidėtų dar labiau. „Pastebiu, kad kai kurioms institucijoms reiktų tapti interaktyvesnėms, gal net reiktų interaktyvesnio žemėlapio, kuris yra vedlys po miestą. Kaip turizmo ekspertė, negalėčiau pasakyti, kad miestas eina bloga linkme turizmo srityje. Žmonės, atėję iš senamiesčio į viešbutį džiaugiasi pamatę daug gražių erdvių bei pastatų. Tikiu, kad po kelerių metų viskas bus dar gražiau ir įspūdingiau“, – kalbėjo pašnekovė ir pridūrė, kad mūsų miesto ir rajono stiprybė – ne tik lankytini objektai, bet ir turizmo srityje dirbantys asmenys, kurie perima patirtį iš profesionalų ir ją stengiasi pritaikyti savo mieste.

Pastangos įvertintos tarptautiniame konkurse

Praėjusiais metais Kėdainių rajono savivaldybė, dalyvavusi prestižiniame Europos turizmo konkurse, užėmė aukštą trečiąją vietą. Europos kultūros paveldo tinklo su partnerėmis organizuojamas konkursas „Kultūros paveldas – vertybė plėtojant atsakingą ir darnų turizmą“ dalyvius vertino septyniose skirtingose kategorijose. Kėdainiai rungėsi istorinių namų, kaimų ir miestų kategorijoje bei užėmė prizinę vietą. Geriau pasirodė tik dalyviai iš Kipro bei Italijos. Kėdainiams Kipre atstovavo Emilija Zmejauskaitė, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Sporto ir turizmo skyriaus vyr. specialistė, Turizmo ir verslo informacijos centro gidė Edita Mongirdaitė.

Matoma akivaizdi pažanga

E. Zmejauskaitė sakė, kad Kėdainiai buvo išskirti ir pastebėti dėl puoselėjamo daugiakultūriškumo bei tvarkomos senamiesčio infrastruktūros.

2018 metais Kėdainių rajono savivaldybė prestižiniame turizmo konkurse pelnė trečią vietą, aplenkusi net kelias dešimtis kitų Europos šalių miestų.

„Mūsų žiniomis, konkursui buvo pateiktos 57 paraiškos iš įvairių Europos šalių. Varžytasi septyniose kategorijose ir galiausiai jose buvo atrinkta dvidešimt finalininkų. Džiugu, kad tarp jų patekome ir mes. Kėdainiai kategorijoje „Istoriniai kaimai ir miestai“ pelnė trečią vietą. Teikdami paraišką konkursui, didžiausia Kėdainių vertybe mes išskyrėme senamiestį, kuris atspindi mūsų miesto daugiakultūriškumą.

Taip pat paminėjome ir vykstančius kultūrinius renginius: „Broma Jazz“, „Radvilų virtuvė“, „Radviliada“ bei kitus. Pažymėjome ir tai, kad yra aktyviai tvarkoma senamiesčio infrastruktūra“, – kalbėjo E. Zmejauskaitė ir pridūrė, kad šis atspindi, kad mes esame įdomūs Europai, svarbūs ir savo išlikusiu paveldu, ir kultūriniais renginiais.

Vertinimo komisija, rinkdama geriausius dalyvius, atsižvelgė į kultūros paveldo tikslų įgyvendinimą, informacijos sklaidą, veiklos sėkmingumą, turistų pritraukimą ir vietinės bendruomenės įtraukimą.

Ūkio ministerijos Turizmo politikos skyriaus atstovė Lidija Bajarūnienė, vertindama Kėdainių dalyvavimą šiame konkurse, pabrėžia, kad miestas pastaruoju metu padarė akivaizdžią pažangą turizmo srityje ir tampa vis didesniu turistų traukos tašku.

Panašios naujienos