logoKėdainių rajono savivaldybėje vyko diskusija, kaip būtų galima didinti Europos Sąjungos investicijų panaudojimo skaidrumą. Kartu pristatyta savanoriška skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“, suteikianti galimybę gyventojams papasakoti, kam išleisti ES pinigai.

Vieno iš skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjų „Transparency International“ Lietuvos skyriaus projektų vadovo Karolio Granicko teigimu, ES investicijos savivaldybėse skirtos miestų ar rajonų pokyčiams, todėl natūralu, jei gyventojams kyla klausimų dėl pinigų panaudojimo. „Labai svarbu, kad savivaldybės aiškiai ir patogiai pasakotų apie įgyvendintus projektus ir taip skatintų dar didesnį gyventojų domėjimąsi ES investicijomis“, – teigia K. Granickas.

2007–2013 m. Kėdainių rajono savivaldybė įgyvendino per pusšimtį visam regionui svarbių ES struktūrinių fondų projektų. Susitikimo metu buvo diskutuojama apie tai, kaip gyventojus tinkamai informuoti apie ES investicijų panaudojimą ir pasiektus rezultatus.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos Kristinos Kemšienės teigimu, ES investicijos per pastarąjį finansavimo laikotarpį smarkiai prisidėjo prie gražesnės ir patogesnės aplinkos gyventojams kūrimo. „Panaudojant ES investicijas buvo įsteigtas Kėdainių pramoninis parkas, rekonstruotos gatvės, išvalyti Smilgos ir Dotnuvėlės upeliai, rekonstruotas Kėdainių ligoninės Terapijos korpusas, rekonstruoti mokyklų ir darželių pastatai, sutvarkytas Ramybės skveras, suremontuoti vaikų globos namai „Saulutė“ ir kt.“, – pasakoja K. Kemešienė.

Skaidrumo iniciatyva pagrįsta savanorišku veikimu – ES lėšomis finansuojamų projektų vykdytojai tinklalapyje www.jonvabaliai.lt pildo deklaracijas, atsakydami į klausimus, kaip ir kur buvo panaudotos ES investicijos. Iš viso yra trys skaidrumo deklaracijos. Norint užpildyti visas, organizacijai reikia pateikti informaciją ne tik apie projekto tikslą, planuojamus rezultatus, bet ir vykdytus pirkimus, kiek kokie pirkiniai kainavo, nurodyti įmonės akcininkus, paviešinti projekto kaštų ir naudos analizę, papasakoti, kokia organizacijoje yra apibrėžta dovanų politika, etikos kodeksas, kaip valdomos korupcijos rizikos ir t. t.

Iniciatyvos „Jonvabaliai“ veikimas paremtas ne tik projektų vykdytojų, bet ir gyventojų įsitraukimu. Pirmiausia tai platforma patogiai rasti suprantamą informaciją. Antra, už pateiktus projektus atsakingi asmenys atsako gyventojams į svarbiausius klausimus apie ES investicijas. Gyventojams suteikta galimybė pakviesti juos dominantį projektą prisijungti prie skaidrumo iniciatyvos. Šiuo metu rugsėjį įsteigtoje „Jonvabalių“ iniciatyvoje dalyviai jau papasakojo, kaip buvo panaudota apie 139 mln. eurų.

„Jonvabaliai“ steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

Apie iniciatyvą „Jonvabaliai“

„Jonvabaliai“ – tai savanoriška iniciatyva, skatinanti įmones, įstaigas ar organizacijas pademonstruoti geruosius atsakingo lėšų naudojimo pavyzdžius, siekti didesnio skaidrumo, atsiskaitant už ES lėšomis finansuotus projektus. Iniciatyva taip pat siekiama suteikti galimybę gyventojams daugiau sužinoti apie ES investicijas iš pačių projektų vykdytojų ir paskatinti bendromis pastangomis siekti teigiamų esminių pokyčių skaidrumo srityje. Informaciją projektų vykdytojai gali pateikti, o gyventojai su pateikta informacija susipažinti tinklalapyje www.jonvabaliai.lt. Gyventojai taip pat turi galimybę tinklapyje pakviesti prisijungti prie šios skaidrumo iniciatyvos juos dominančius projektus.

Jonvabaliai simbolizuoja šviesą, skaidrumą ir vidinę energiją. Šie miškų ir pievų gyventojai parodo, kad norint šviesti ir rodyti kelią kitiems nebūtina būti dideliam ar turėti daug resursų. Lygiai taip pat maži ir paprasti žingsneliai veda skaidrumo link.

Agnė Vadapalaitė,

UAB „IC Baltic“