Ketvirtadienis, 5 gruodžio, 2024
0.5 C
Kėdainiai
PradžiaSirenosKėdainių rajone sudegė kombainas ir išdegė apie 20 ha kviečių

Kėdainių rajone sudegė kombainas ir išdegė apie 20 ha kviečių

-

Kėdainių rajone sudegė kombainas ir išdegė apie 20 ha kviečių lauko.Kaip pranešė Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, antradienį, 15.15 val. gautas pranešimas apie gaisrą Krakių seniūnijoje, Pajieslio kaime.

Atvykus ugniagesiams, degė kombainas ir kviečių laukas. Per gaisrą sudegė kombainas CLASS 670, išdegė apie 20 ha kviečių lauko. Išsaugota apie 30 ha kviečių lauko.

Vanduo į gaisravietę buvo vežiojamas iš dirbtinio vandens telkinio, esančio už 2 kilometrų.

Ugnis šeimininkavo ir kitose rajono vietose

(Asociatyvinuotr.)

Tai ne pirmoji tokia nelaimė šiais metais Kėdainių rajone. Prieš beveik dvi savaites panašus gaisras buvo kilęs Krakėse. Tuomet degė kombainas Case IH 5088, užgesino savininkai iki ugniagesių atvykimo.

Nuo kombaino užsidegė ir išdegė 4 ha ražienų. Užgesinus ražienas ir ugniagesiams budint, kombainas vėl buvo pradėjęs kulti, tada vėl užsidegė dulkės tarp agregatų. Apdegė plastikinės detalės, taip pat užsidegė 2 ha nekultų javų.

Ugniagesiai buvo kviečiami ir į Pernaravos sen., Rudakių k. Tąsyk pranešta, kad laukuose iš kombaino rūksta dūmai, vairuotojas bando gesinti. Atvykus į vietą paaiškėjo, kad gaisro nebuvo, tik buvo užviręs kombaino „John Deere“ aušinimo skystis.

Pastaruoju metu gaisrai kombainuose registruojami gana dažnai

Jurbarko priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos skyrininkas Darius Ufartas ūkininkauja jau dešimt metų. Jis pastebi, kad dažniausiai dega kombainai ir šienavimo įranga – presai. Jis mano, kad taip yra turbūt dėl to, kad ši įranga techniškai sukurta taip, kad turi visas sąlygas užsidegti. 

„Kombaine yra tūkstančiai judančių, besisukančių, besitrinančių viena į kitą dalių, kurios netinkamomis eksploatavimo sąlygomis gali įžiebti ugnį ir sukelti gaisrą. Praktika rodo, kad, deja, dega visi kombainai: ir nauji, ir seni. Išvengti technikos gaisro turbūt yra neįmanoma, tačiau įmanoma gaisro riziką sumažinti iki minimalios“, – pažymi jis. 

D. Ufartas primena reikalavimus: kombainuose turi būti 2 vienetai ne mažiau 4 kg talpos gesintuvų ir vienas nedegus audinys. Kitoje žemės ūkio technikoje jų turėtų būti 2 vienetai po 2 kg arba 1 vienetas 4 kg talpos.

„Tačiau iš ūkininko patirties galiu pasakyti – šių priemonių nepakanka. Štai mano kombaine yra šeši gesintuvai, ir milteliniai, ir angliarūgštiniai, bet gaisro atveju nežinau, ar jų visų pakaktų“, – dalijasi pastebėjimais jis. 

Būtina paisyti priešgaisrinės saugos reikalavimų

Kaip teigia ugniagesiai, javapjūtės metu labai svarbu tinkamai prižiūrėti laukuose per didelę kaitrą dirbančią techniką.

Žemės ūkio technika dažniausiai dega dėl  kuro sistemos ir elektros instaliacijos gedimų. Gaisrus taip pat sukelia ant įvairių įkaitusių mechanizmų paviršiaus susikaupusios degios dulkės, ištekėję tepalai ar užsivynioję šiaudai. Todėl kasdien, prieš skubant į laukus, ugniagesiai pataria patikrinti technikos būklę, apžiūrėti ar nėra kuro, tepalų nutekėjimų, nuo variklio ir jo mazgų būtina reguliariai nuvalyti susikaupusias dulkes bei smulkių šiaudų masę, taip pat kuro bei tepalų nuotekas. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mechanizmus.

Privalu turėti gesinimo priemones

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja, kad būtina turėti visas pirmines gaisro gesinimo priemones t. y. gesintuvus, nedegius audeklus ir kastuvus, kurie padėtų slopinti įsižiebusią ugnį, nes ugniagesiai, ypač į atokesnes teritorijas, tikrai nespės atvykti per kelias minutes, juolab, kad kartais tokių gaisrų būna ne po vieną ir skirtingose rajono vietose.

Labai pasiteisina, kai kuliamame lauke budi  papildomi darbuotojai, kurie, esant poreikiui,  traktoriumi gali aparti arba vandeniu gesinti užsidegusias ražienas ar nenukultus javus. Tai padeda mažinti nuostolius. Laiku nesustabdyta ugnis gali labai sparčiai išplisti, kelti pavojų ne tik lauke dirbančiai žemės ūkio technikai, bet ir netoliese esantiems pastatams ar miškams.

Pastebėjus liepsnas, būtina iškart skambinti tel. 112, o tada imtis gesinimo darbų.

,,Kėdainių mugės“ ir PAGD prie VRM Kauno PGV inf.

Asociatyvi nuotr. (L.rytas.lt nuotr.)

Taip pat skaitykite