Kėdainių lopšelyje-darželyje „Puriena“ vaikai ne tik žaidžia, piešia, šoka ir dainuoja, bet ir mokosi pažinti pasaulį. Čia jie gali įgyti svarbių gyvenimiškų žinių ir įgūdžių, pavyzdžiui, užsiauginti daržovių, prieskoninių žolelių. Jaunieji daržininkai labai noriai įsitraukia į šią veiklą ir nekantriai laukia, kol daigeliai sudygs, užaugs ir subrandins derlių.

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai nuolat primena, jog tam, kad būtume sveiki, ilgai ir kokybiškai gyventume, labai svarbi subalansuota mityba, būtina kasdien valgyti daug vaisių ir daržovių, tačiau auginant vaikus, kartais susiduriama su problema, kad vaikai tokių produktų nenori valgyti, mieliau renkasi greitus, sveikatai nepalankius užkandžius. Todėl yra rekomenduojama sveikos mitybos įpročius formuoti nuo pat mažų dienų. Tai svarbi užduotis ir tėveliams, ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojams.

„Kartu su vaikais auginti daržoves ir prieskonines žoleles sugalvojo mūsų darbuotojos. Tai daroma nebe pirmus metus, norint, kad mažieji lengviau suprastų, kaip tie augalai atsiranda, kokius vaisius ar daržoves subrandina. Toks praktinis-patyriminis ugdymo metodas labai pasiteisina. Savo teritorijoje turime įsirengę nedidelį daržą, vaismedžių ir vaiskrūmių sodą bei šiltnamį, visa tai naudojame kaip edukacinę erdvę“, – pasakojo į grupes lydėjusi l/d „Puriena“ direktorė Aušra Nesterovienė.

Ką augina jaunieji daržininkai?

„Tėveliai atnešė įvairių sėklų, o vaikai patys rinkosi, ką nori sėti ir auginti. Vieniems rūpėjo pasisėti gvazdikėlių, kad žydėtų, o kiti norėjo, kad būtų, ką pavalgyti. Tai sėjome agurkus, ridikėlius, krapus, pomidorus, auginame ir pipirnę.

Pagrindinė sėja vyko kovo 30-ąją. Neįsivaizduojate, kiek džiaugsmo buvo po to, kai pasirodė pirmieji daigeliai, dabar jie jau gerokai paaugę. Ant vazonėlių yra užrašyti vaikų vardai, todėl kiekvienas gali stebėti, kaip auga jo pasėtas augalėlis ir juo rūpintis.

Dar darėme tokį eksperimentą – į permatomą maišelį įbėrėme šiek tiek žemių, sudrėkinome ir, įdėję pupelių, priklijavome tą maišiuką ant lango. Kai ką nors augini uždaruose vazonėliuose, negali matyti, kaip vystosi šaknys, kaip kalasi daigelis, o tokiame maišelyje viskas aiškiai matyti. Vaikai susidomėję stebėjo, kaip greitai pupelės ėmė dygti. Pirmiausia jos išleido šakneles, o po to į viršų ėmė kilti daigelis. Pupelės augo greitai, vaikai kas rytą pirmiausia bėgdavo žiūrėti, kiek jos paaugo.

O žiūrėdami vis aptarinėjo, ar pakanka augalėliams saulutės ir drėgmės“, – apie didžiulį vaikų susidomėjimą daržininkyste su šypsena pasakojo mokytoja Violeta Budzilienė.

Pratina valgyti daržoves ir vaisius

„Mokydami vaikus auginti augaliukus, juos skatiname pažinti įvairius augalus, mokėti juos atskirti, pasakojame, kad kiekvienas augalas yra gyvas, juo reikia nuolat rūpintis. Taip ugdome atsakomybės jausmą. Vaikai noriai laisto, prižiūri augalėlius ir labai nekantrauja paragauti savo darbo vaisių.

Įdomu tai, kad net tie vaikai, kurie nemėgsta daržovių, kai užsiaugina jų patys, noriai jas skanauja, nesvarbu, ar tai būtų agurkas, krapas ar svogūnas. Mūsų šeimininkutės paruošia sumuštinių su vaikų užaugintomis prieskoninėmis žolelėmis ar daržovėmis, tai visi mielai valgo.

Darže lauke vasarą turime braškių, žemuogių, tai jūs pamatytumėt, kaip entuziastingai vaikai ieško tų uogyčių, kaip nori paragauti. Turime ir keletą vaismedžių, vaiskrūmių, nemažai skirtingų daržovių auga šiltnamyje, tokiu būdu pratiname vaikus pamėgti valgyti vaisius ir daržoves.

Tie vaikai, kurių tėvai ar seneliai gyvena individualiuose namuose arba turi kolektyvinį sodą, dažniau susiduria su daržininkyste, o kas gyvena daugiabučiuose, ne visada žino, iš kur tos daržovės ar vaisiai atsiranda, tad nelabai ir nori juos valgyti“, – sakė „Ąžuoliukų“ grupės mokytoja Roma Činikienė, tądien vaikučius mokiusi sėti agurkus.

Oliziukai „ugdo“ kalbinius įgūdžius, paskatina bendrauti net ir tėvus

Kol vienose darželio grupėse dygsta agurkai, krapai, pomidorai ar gvazdikėliai, „Žvirbliukų“ grupėje prie lango puikuojasi pulkas oliziukų. Smagiai besišypsantys jie augina vešlias šukuosenas. Tačiau, kad jos suželtų, prireikė ir laiko, ir pastangų.

Mokytoja Rita Vigelienė kartu su savo ugdytiniais pasakojo, kad oliziukai buvo gaminami į kojines pribėrus žemių, pjuvenų ir žolytės sėklų arba grūdų.

„Oliziukus vaikai gamino kartu su tėvais. Iš pradžių ne visi žinojo, ką ir kaip reikia daryti, bet tada viena mamytė pamokė kitus ir darbas prasidėjo. Tėvai tarpusavyje tarėsi, kur ką galima įsigyti, kokie grūdai tinka ir ką daryti, kad jie greičiau sudygtų.

Vaikai kasdien, atėję į grupę, purkšdavo ant oliziukų vandenį, bet žaluma nedygo. Vaikai pergyveno, kad jų oliziukai pliki, o tada vienas tėtis pasakė, kad reikia juos apverstus vandenyje palaikyti, kad grūdai subrinktų, taip ir padarėme, oi, kiek džiaugsmo buvo, kai pasirodė pirmieji „plaukeliai“. Dabar oliziukų šukuosenos tokios vešlios, kad galime daryti šukuosenas, netrukus ir kirpti reikės.

Tokia bendra veikla labai suvienija ne tik vaikus, bet ir jų tėvus. Visi turi vieną tikslą, konsultuojasi, tariasi, drauge kuria. Kalbėdami apie savo oliziukus vaikai tuo pačiu išmoksta formuluoti sakinius, lavinami jų kalbiniai įgūdžiai. Tai labai aktualu priešmokyklinukams, nes jie jau ruošiasi mokyklai.

Dar šis procesas išmoko kantrybės, atsakingumo“, – pasakojo „Purienos“ mokytoja R. Vigelienė.

Rūpinasi ir gyvūnais

„Purienos“ ugdytiniai mokomi rūpintis ir gyvąja gamta. Štai, „Žvirbliukų“ grupėje auginamos gyvalazdės, o darželio teritorijoje įkurtas vabzdžių viešbutis, į medžius prikelta inkilų paukšteliams. Įstaigos vadovė pasakojo, kad vienos grupės tėveliai su mokytoja ir  vaikučiais neseniai buvo nuvykę į Paberžę, kur irgi iškėlė pačių pagamintus inkilus. 

Direktorė A. Nesterovienė taip pat pasidžiaugė, kad darželio teritorijoje buvo įrengtas levandų labirintas, pasodinta mini hortenzijų alėja. Vasarą lysvėse vėl žaliuos prieskoninės žolelės, noks įvairūs vaisiai ir uogos, šiltnamyje derlių brandins pomidorai, paprikos, agurkai, gal ir vėl bus bandoma užsiauginti moliūgų, arbūzų. Kaip bus smagu stebėti, kaip viskas auga, o dar smagiau bus visko paragauti.