Nuo birželio prie VšĮ Kėdainių PSPC Odontologijos skyriaus komandos prisijungė nauja gydytoja odontologė Justina Valaikienė. Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) ji baigė magistro studijas, kur įgijo gydytojo odontologo kvalifikaciją. Vėliau įstojo į vaikų odontologijos rezidentūrą, kurią neseniai baigusi įgijo dar vieną – vaikų odontologės specialybę. LSMU Justina toliau tęsia mokslinę veiklą – nuo rugpjūčio dirbs dėstytoja – dėstys ikiklinikinį kursą burnos higienistams.

Odontologės karjerą pradėjo Kėdainiuose

,,Gydytojos odontologės karjerą pradėjau Kėdainių PSPC. Dar besimokydama internatūroje, Odontologijos skyriuje atlikau praktiką, mokiausi iš puikios gydytojos odontologės Inos Gargasienės. Mane visuomet žavėjo darbas poliklinikoje, nes jis yra dinamiškas, įdomus, Kėdainiuose gyvena labai šilti, geri žmonės, man norisi čia toliau tęsti savo karjerą“, – sako Justina Valaikienė.

Paklausta, kuo sužavėjo vaikų odontologija, jaunoji specialistė pripažįsta, kad vaikų odontologijoje galbūt nereikia turėti tiek daug gerų manualinių įgūdžių, kiek reikia psichologinio pasiruošimo, mokėti atrasti ryšį su jais. ,,Aišku, smagu dirbti su vaikais, o įgytos psichologinės žinios praverčia ir kasdienėje gydytojo odontologo praktikoje. Tai ir sužavėjo. Yra aišku ir kitų niuansų – vaikų dantų anatomija skiriasi nuo suaugusiųjų ir pan.“ – komentavo ji.

Pirmasis vizitas – išdygus dantukui

Kada patariate tėveliams registruoti savo mažylį pirmajam vizitui pas gydytoją odontologą?

,,Išdygus pirmąjam dantukui. Kaip įprastai, pirmasis dantukas išdygsta apie šeštąjį gyvenimo mėnesį. Taigi, sulaukus vaikučiui pusę metų, būtina pasirodyti pas gydytoją odontologą. Jeigu ir iki pirmojo gimtadienio atvyktų tėveliai su mažyliu, tikrai dar nepavėluotų. Aišku, ta apžiūra būna labai greita, o didesnis dėmesys skiriamas pokalbiams su tėveliais, būtent apie pieninių dantų priežiūrą, apie pirmuosius karieso požymius, rekomenduojamos burnos priežiūros priemonės, numatomas kitas profilaktinis vizitas“, – teigė Justina Valaikienė.

Pasak gydytojos, labai svarbu išugdyti teisingą burnos priežiūrą bei teisingą mąstymą apie burnos priežiūrą. Nes mūsų visuomenėje tikrai dar gajus manymas, kad pieninių dantų nereikia prižiūrėti, nereikia gydyti, nes jie vis tiek iškris. Tačiau, jeigu kariesas labai pažeidžia vaikų pieninius dantis, atsiranda ir skausmas, ir diskomfortas, dažnu atveju tenka ir išrauti dantį, tuomet prasideda ir ortodontinės problemos. Visa tai reikia aptarti ir kiek įmanoma užkirsti kelią tolimesniam dantų būklės blogėjimui, kad kiti vizitai pas gydytoją odontologą būtų malonūs tiek vaikui, tiek ir tėveliams. Juk tėveliai pirmiausia labiau pergyvena negu vaikas. O visą tą baimę ir negatyvą dažnai vaikas perima ir jaučia.

Suaugusiems – bent kartą į pusmetį

Kokių patarimų galite duoti suaugusiems?

Gydytoja odontologė pirmiausia nori paneigti mitą, kad pas gydytoją būtina apsilankyti tik pajutus danties skausmą, ar tuomet, kai jau nebegražu žiūrėti į savo šypseną veidrodyje. Suaugusieji turėtų išsiugdyti įprotį bent kartą į pusmetį atvykti profilaktiškai pasitikrinti dantis. Kuomet įvertinama dantų būklė, galbūt rekomenduojama profesionali burnos higiena, parenkamos burnos priežiūros priemonės.

Atlieka profilaktinę dantų apžiūrą

Šiuo metu gydytoja odontologė nemažai turi jaunesnio amžiaus pacientų – priešmokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams atlieka privalomą profilaktinę dantų apžiūrą. ,,Ši profilaktinė dantų patikra intensyvėja, kiek lieka laiko, pasikalbu su tėveliais, su jais aptariam burnos priežiūros priemones. Tėveliams patariu planuoti vaikų vizitus pas gydytoją odontologą – būtinai užsiregistruoti, kad būtų galima daugiau laiko skirti pokalbiui, dantų būklės aptarimui, negu kad probėgom atėjus pas gydytoją prašytis pažiūrėti vaiko dantis ,,dėl pažymos“.

Atliekate profilaktinę dantų apžiūrą, kokias išvadas jau galite padaryti?

,,Galiu palyginti su pacientais, apsilankančiais Kauno klinikose, kur atėjusių vaikų dantų būklė tikrai buvusi prasta. Kėdainiečių dantų būklė tikrai nebloga. Yra daug pacientų, kurių dantys dengti silantais, tai automatiškai užkerta kelią pirmųjų nuolatinių krūminių dantų ėduoniui. Tai labai stebina ir džiugina, kad Kėdainiuose šita profilaktikos programa veikia ir yra vykdoma.

Sugrįžo į Kėdainius

Gydytoja, kuri šiuo metu važinėjanti iš Kauno, turėjo praktikos privačiame gydytojo kabinete bei nedidelėje poliklinikoje.

,,Kai ieškojau darbo, galvojau, kur aš savo CV galėčiau nusiųsti, prisiminiau, kad internatūrą atlikau Kėdainiuose. Pamaniau, kad reikia pasidomėti, kokia situacija Kėdainių PSPC Odontologijos skyriuje. Ir štai – aš čia, man čia tiko ir patiko. Nors dantų gydymas ,,ne iš sienų“ susideda, bet pacientai labai vertina kabineto aplinką. Aš į tai nekreipiu dėmesio. Bet man patiko smagus ir draugiškas kolektyvas, pacientai visi malonūs, kol kas nesutikau piktų, tikiuosi, kad tokių ir nebus“, – apie darbo pradžią gražiai atsiliepia naujoji gydytoja odontologė.

Gydytoja odontologė laukia įvairaus amžiaus pacientų – nuo pačių mažiausių iki vyriausių.

Justina Valaikienė dirba pirmadieniais – ketvirtadieniais, nuo 9 iki 17 val.

Registruotis pas gydytojus odontologus ir burnos higienistus galima VšĮ Kėdainių PSPC Odontologijos skyriaus registratūros telefonais:

+370 347 526 33; +370 347 613 14; internetu https://ipr.esveikata.lt

Viršelio nuotr.: Gydytoja odontologė Justina Valaikienė laukia įvairaus amžiaus pacientų – nuo pačių mažiausių iki vyriausių. (A. Raicevičienės nuotr.)