Kaip pirmąkart į Kėdainius atvykusiam svečiui pristatome savo miestą? Kunigaikščių Radvilų miestas, esantis vidurio Lietuvoje, Kauno apskrityje, abipus Nevėžio, už 51 km į šiaurę nuo Kauno, Kėdainių rajono savivaldybės ir seniūnijos centras. Kėdainiai garsūs savo turtinga istorija, o senamiestis įtrauktas į kultūros paveldo registrą kaip valstybinės reikšmės urbanistikos paminklas. Be to, šis kraštas yra svarbus žemdirbystės ir pramonės centras.
Tačiau kiek kitoks vaizdas pasižvalgius po Kėdainių pramonės rajono „pilkąsias“ zonas. Akis bado apleistos, kartais ir pavojingos teritorijos.
Į „Kėdainių odą“ skubėjo gelbėtojai
Iš naujosios Pramonės parko dalies patraukus į senąją, akys krypsta į dešimtmečius skaičiuojančias įmones. Tai – ir nuolat į darbo bei aplinkos kokybės gerinimą investuojantis kėdainiečių taip vadinamas cukraus fabrikas „Nordic sugar Kėdainiai“, „Rivonos“ logistikos centras, duonos gaminius visam regionui siūlanti „Kėdainių duona“, besiplečianti bendrovės „Kauno grūdai“ greitai paruošiamų produktų gamykla, statybinių medžiagų gamintojas „Sakret“, keletas elevatorių, logistikos įmonės.
Tačiau šioje Kėdainių vietoje galima pamatyti ne tik klestinčių bendrovių, o ir kažkada veiklą vykdžiusių, tačiau pasitraukusių įmonių pėdsakų.
Viena iš tokių – buvusios įmonės „Kėdainių oda“ teritorija. Pati bendrovė bankrutavo prieš kelis metus, o dabar ši teritorija – ne tik apleista. Pernai vasarą čia skubėjo gelbėjimo tarnybos – gautas pranešimas, kad įmonės teritorijoje prakiuro valymo įrenginių statinė, iš kurios bėga specifinio kvapo skystis.
Atvykę gelbėtojai ir aplinkosaugininkai užsandarino statinę, iš kurios bėgo skystis. Tąsyk pranešta, kad rezervuare buvo apie 120 m³ teršalų. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad didelių nuostolių išvengta, tačiau pasigirdo kalbų dėl čia likusių pavojingų atliekų, svarstymų, kaip galima šią vietą sutvarkyti, ir ar rajonas negyvena ant tiksinčios ekologinės bombos?
Kėdainių rajono savivaldybės specialistai sako, kad apleistos teritorijos yra nemažas galvos skausmas, tad nauji investuotojai yra laukiami. Beje, kalbant apie buvusią „Kėdainių odos“ teritoriją laukiama pokyčių, tačiau kokie jie bus – kol kas neskelbiama.
Susidomėjimas Kėdainių LEZ auga
Kėdainių LEZ savo veiklą pradėjo 2014 metais. Šiuo metu yra išnuomota 13 proc. viso nuomai skirto LEZ ploto – 13,33 hektaro, dar 20 – rezervuota. Bendras LEZ plotas siekia 130 ha, apie 30 ha iš jų yra infrastruktūrai skirta nenuomojama dalis: sklypai, skirti gatvėms, servitutai inžinerinei infrastruktūrai ir panašiai.
Čia įsikūrusios tokios pramonės įmonės, kaip kanapių stiebelių apdorojimo gamykla „Natūralus pluoštas“, skystųjų trąšų gamykla „Ikar“, ėdalą katėms ir šunims gaminanti Ukrainos kompanija „Kormotech“, vienai didžiausių pasaulyje dujų gamybos įmonių grupei „Linde“ priklausančios bendrovės „AGA“ deguonies ir azoto gamykla. Kėdainių LEZ teritorijoje veikia krematoriumas, dar 3,5 ha plotas yra išnuomotas investicijų neįgyvendinusiai UAB „Agromėsa“.
Investuotojams vieni iš svarbiausių aspektų yra vieta ir žmogiškieji ištekliai. Kėdainiai yra pristatomi kaip investuotojams žinomas logistiškai ir strategiškai itin patogioje šalies vietoje esantis, žemės ūkio veiklos srityje stiprus regionas.
Susidomėjimas Kėdainių LEZ auga. 2024 metais lyderio pozicijas pasaulyje užimanti dviračių įmonė „Pon.Bike“ planuoja Kėdainių LEZ atidaryti naują gamyklą. Naujojo gamybos centro pajėgumai sieks iki 600 000 dviračių per metus, kurie bus gaminami įmonės sąraše esantiems aukščiausios kokybės prekių ženklams, tarp kurių, „Gazelle“, „Kalkhoff“, FOCUS ir „Urban Arrow“. Per pirmuosius tris veiklos metus „Pon.Bike“ tikisi įdarbinti maždaug 300 žmonių, o ateityje šis skaičius galėtų išaugti iki 500.
Giedrius Valuckas, Kėdainių laisvosios ekonominės zonos (LEZ) valdybos narys ir vystytojas, pabrėžia, jog sprendimas naują elektrinių dviračių gamyklą statyti Kėdainių LEZ rodo, kad darbas populiarinant Lietuvą kaip konkurencingą ir patogią vietą verslui, davė rezultatą.
„Žinome, kad investuotojas atidžiai vertino ne vieną galimą lokaciją ir džiaugiamės jo sprendimu kurtis Kėdainiuose. Neabejoju, jog „Pon Bike“ įvertino patrauklias logistikos sąlygas, siūlomą infrastruktūrą naujai gamyklai, gamybos bazę, tiekimo grandines bei žmogiškojo kapitalo pasiūlą. Sulaukę tokio investuotojo, dėl kurio varžėsi ne viena Vidurio ir Rytų Europos šalis, jaučiamės dar labiau motyvuoti stiprinti investuotojų pritraukimą į Kėdainių LEZ, plėsti šios lokacijos žinomumą bei privalumus užsienyje“, – teigė G. Valuckas.
„Kėdainių mugės“ inf.