Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Vaida Rusevičienė
Socialinis-emocinis saugumas yra viena svarbiausių vaikų gerovės sudedamųjų dalių, ypač ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo kontekste. Tai – aplinka, kurioje vaikas jaučiasi priimtas, mylimas ir saugus tiek fiziškai, tiek emociniu atžvilgiu. Toks saugumas leidžia vaikui atsiskleisti, lavinti savo emocinius ir socialinius įgūdžius, kuriuos jis panaudos visą gyvenimą.
Dirbdami su ikimokyklinio amžiaus vaikais pedagogai yra atsakingi už tai, kad sukurtų aplinką, kurioje vaikai jaustųsi saugūs išreikšti savo emocijas, bendrauti su kitais ir spręsti konfliktus. Tai apima ne tik psichologinį, bet ir fizinį saugumą, kai vaikas žino, kad jis yra apsaugotas nuo smurto, bauginimų ar bet kokio kito kenksmingo elgesio.
Vaikams būtina jausti pastovumą, žinoti aiškias taisykles ir ribas, kurios padeda jiems suvokti ko tikėtis ir kaip elgtis.
Socialinis-emocinis saugumas ikimokyklinio ugdymo procese ne tik padeda vaikams formuoti sveikus santykius, bet ir prisideda prie jų intelektualinio bei kūrybinio vystymosi.
Vaikas, jaučiantis saugumą ir priėmimą, turi daugiau pasitikėjimo savimi ir pasauliu aplink jį, o tai atveria duris tolimesniam mokymuisi ir asmeniniam augimui.
2025 m. kovo 20 d. Kėdainių lopšelis-darželis „Pasaka“ organizavo respublikinę metodinę-praktinę konferenciją „Mažųjų pasaulis: socialinis-emocinis saugumas ugdymo kontekste“, kurios metu buvo keliami svarbūs klausimai apie vaikų emocinę gerovę, pozityvią tėvystę, socialinių ir emocinių kompetencijų ugdymą ankstyvajame amžiuje bei ugdymo aplinkos poveikį vaikų savijautai.
Renginyje dalyvavo ne tik pedagogai iš įvairių Lietuvos miestų ir ugdymo įstaigų, bet ir kviestiniai svečiai: Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Petrėtienė, Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Joana Kleivienė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.
Pagrindinius konferencijos pranešimus skaitė Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro vaikų ir paauglių psichiatrė Irena Siniauskaitė, VšĮ „Galiu daugiau“ direktorė, socialinė pedagogė ekspertė, švietimo ir lyderystės konsultantė Ona Misiukevičienė, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Agnė Ruzgutė.
Konferencijos metu išgirdome aktualius ir įkvepiančius pranešimus apie vaikų psichinę sveikatą, pozityvaus elgesio ugdymą, emocinio intelekto svarbą bei praktinius įtraukaus ugdymo metodus.
Vieni kitiems dar kartą patvirtinome, jog socialinis-emocinis saugumas ugdymo kontekste yra kertinis akmuo, užtikrinantis, kad vaikai augs sveikoje, palaikančioje ir saugioje aplinkoje, kuri suteiks jiems pagrindą sėkmingam gyvenimui tiek emociniu, tiek socialiniu aspektu.
O pedagogo užduotis – ugdyti ne tik vaiko gebėjimus ir kompetencijas, bet ir jo emocinį intelektą, kuris taps tvirtu pagrindu vaikų ateities vystymuisi.
Konferencijos akimirkos:








Šis renginys buvo puiki žinių bei patirties dalijimosi erdvė kviečianti nepamiršti, jog socialinis-emocinis saugumas neatsiranda savaime-jis aktyviai kuriamas. Toks renginys-motyvacija tolesniam bendradarbiavimui, siekiant stiprinti mažųjų emocinį saugumą bei gerovę Lietuvos ugdymo įstaigose.