Kėdainių ligoninės ketinimai porai metų apsirūpinti metaliniais kaulų implantais sukėlė nemažai aistrų. Sostinėje registruota bendrovė „Medicina“ tikina, jog ligoninė įsigyti norimų prekių aprašymus sudarė taip, kad konkurso reikalavimai galimai tiktų vieno ar kelių gamintojų produkcijai. Kėdainių ligoninės vykdomus pirkimus koordinuoja vaistinės vadovė Giedrė Aukštikalnienė, mero pavaduotojo Pauliaus Aukštikalnio žmona ir įtakingos politikės, buvusios merės Nijolės Naujokienės dukra.

Reikalauja stabdyti pirkimą

Viešieji pirkimai, kurių pirmapradė esmė – sudarius kuo didesnę konkurenciją tarp tiekėjų už palankiausią kainą įsigyti prekę ar paslaugą, neretai sukelia įtarimų galimu piktnaudžiavimu bei korupcija.

Bene visų ginčų priežastis – įtarimai, kad pirkimų organizatorius pateikė tokius reikalavimus prekėms ar paslaugoms, kad šį konkursą laimėti galėtų iš anksto numatyta įmonė.

Neretai tokie neskaidrūs bandymai apsipirkti proteguojant konkrečias bendroves baigiasi ilgu aiškinimusi teismuose. Į juos kreipiasi nepatenkinti konkurentai, reikalaudami sustabdyti, jų nuomone, neskaidrų pirkimą arba panaikinti jo rezultatus. Į panašią situaciją pateko ir Kėdainių ligoninė. Sostinėje registruota uždaroji akcinė bendrovė „Medicina“ jai reiškia pretenzijas galbūt ne visai skaidriai organizuojant kaulų lūžiams gydyti skirtų metalinių detalių pirkimą.

Tokių pavyzdžių šalyje apstu – bandoma pirkti automobilius, nurodant ne tik itin tikslius parametrus, bet net ir spalvą. O brangiai įrangai keliami tokie reikalavimai, kuriuos atitinka tik vieno konkretaus gamintojo modelis.

Neretai tokie neskaidrūs bandymai apsipirkti proteguojant konkrečias bendroves baigiasi ilgu aiškinimusi teismuose. Į juos kreipiasi nepatenkinti konkurentai, reikalaudami sustabdyti, jų nuomone, neskaidrų pirkimą, arba panaikinti rezultatus.

Kėdainių ligoninės direktoriaus S. Skaumino teigimu, reikalavimai metalinių detalių pirkimui nustatyti tokie, kurie tinka pagal traumatologijos skyriaus turimus instrumentus.

Į panašią situaciją pateko ir Kėdainių ligoninė. Sostinėje registruota uždaroji akcinė bendrovė „Medicina“ jai reiškia pretenzijas galbūt ne visai skaidriai organizuojant kaulų lūžiams gydyti skirtų metalinių detalių pirkimą.

Apie savo įtarimus bendrovės vadovas Albertas Bubulas raštu informavo rajono politikus, tarybos narius. Verslininkas reikalauja pakeisti konkurso sąlygas, stabdyti pirkimą, o jeigu to padaryta nebus, neatmeta galimybės kreiptis į teismą.

Konkurse dalyvauti nori, bet negali

„Vidiniai kaulų implantai – 1424 vnt.; išorinės fiksacijos aparatai ir strypai – 128 vnt.; vidiniai kaulų implantai – 3524 vnt.“, – apie tokį kiekį perkamų detalių gegužės pabaigoje viešai paskelbė Kėdainių ligoninė.

Pasak jos direktoriaus Stasio Skaumino, tai traumatologų naudojama įranga, kurios turėtų pakakti dvejiems metams. Planuojama šio pirkimo vertė – apie 100 tūkst. eurų.

Paskelbdama apie pirkimus bei kviesdama įmones dalyvauti, ligoninė nurodė ir reikalavimus, kuriuos turėtų atitikti traumatologų naudojami metalo gaminiai.

Šiame pirkime panoro dalyvauti ir UAB „Medicina“, jos vadovo A. Bubulo teigimu, atstovaujanti keliems Vokietijos gamintojams. Deja, šių įmonių produkcija neatitinka tų reikalavimų, kurie surašyti pirkimo techninėje specifikacijoje. Tad bendrovė, nors ir nori dalyvauti pirkime, kol kas to negali padaryti, nes jos siūloma produkcija – ne visai tokia, kokią perka Kėdainių medikai.

Ligoninė bendrovės pretenzijas atmetė

UAB „Medicina“ net kelis kartu raštu su pasiūlymais ir pretenzijomis kreipėsi į Kėdainių ligoninę prašydama koreguoti pirkimų sąlygas.

O birželio 6 dieną sulaukta atsakymo, kad visos pretenzijos atmetamos. Apie tai bendrovę „Medicina“ informavo Kėdainių ligoninės pirkimams vadovaujanti vaistinės vedėja, viešųjų pirkimų komisijos pirmininkė G. Aukštikalnienė.

Kėdainių ligoninės vadovas Stasys Skauminas minėjo puikiai susipažinęs su reiškiamomis pretenzijomis. Pasak mediko, techninės pirkimo salygos sudarytos ne siekiant proteguoti vieną kurį nors gamintoją ar atstovą, bet atsižvelgiant į kur kas praktiškesnes priežastis.

„Paaiškiname, kad perkančioji organizacija prekes perka remdamasi savo poreikiais, kurie atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktuose apibrėžtą pagrindinį asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklos tikslą – teikti kokybiškas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Viešųjų pirkimų komisija vieningai nutarė netikslinti metalinių konstrukcijų traumatologijai techninių specifikacijų. Konstatuotina, kad metalinių konstrukcijų traumatologijai techninė specifikacija parengta atsižvelgiant į perkančiosios organizacijos poreikius“, – rašoma ligoninės viešųjų pirkimų komisijos vadovės G. Aukštikalnienės atsakyme.

Įtaria proteguojant konkretų implantų gamintoją

Toks atsakymas itin nepatiko bendrovės „Medicina“ atstovams. Norėdami dalyvauti konkurse jie ne tik reikalauja koreguoti jo sąlygas, stabdyti procedūrą, bet ir kreipėsi į rajono politikus.

„Peržvelgus Kėdainių ligoninės reikalavimus implantams, susidaro įspūdis, kad jie pritaikyti vienam konkrečiam gamintojui. Tos specifikacijos sudarytos labai tiksliai, o mes prašome, kad jos būtų praplėstos taip, kad pirkime galėtume pasiūlyti savo atstovaujamų gamintojų produkciją“, – „Kėdainių mugei“ sakė bendrovės vadovas.

Paprašius patikslinti, ar numanantis, kokį metalinių implantų gamintoją ar jo atstovą galimai proteguoja Kėdainių ligoninė, verslininkams minėjo dar negalintis atsakyti. Anot jo, jeigu šis konkursas visgi įvyks, taps aišku, kas jame dalyvaus.

„Čia yra problema, nes dažnai ligoninės susikuria (techninius reikalavimus – red.) ir implantus perka iš vieno tiekėjo. O įstatymas reikalauja sudaryti sąlygas ir kitiems tiekėjams dalyvauti pirkime. Bet ligoninės kažkodėl to nesilaiko“, – sakė A. Bubulas.

Jis akcentavo, kad atstovaujamų Vokietijos gamintojų produkcija turinti visus reikiamus sertifikatus ir yra lygiavertė tai, kurią siekia įsigyti Kėdainių ligoninė.

„Didžiųjų miestų, tokių kaip Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ar Santaros klinikos pirkimus stengiasi vykdyti laikantis įstatymų, maksimaliai praplečia reikalavimų sąrašą. Nes tokiu būdu pirkime gali dalyvauti daugiau tiekėjų, o kuo didesnė konkurencija – tuo geresnę kainą galima gauti“, – sakė A.Bubulas.

Metalinius kaulų įtvarus rinkosi pagal turimus įrankius

Kėdainių ligoninės vadovas S. Skauminas minėjo puikiai susipažinęs su reiškiamomis pretenzijomis. Pasak mediko, techninės pirkimo sąlygos sudarytos ne siekiant proteguoti vieną kurį nors gamintoją ar atstovą, bet atsižvelgiant į kur kas praktiškesnes priežastis.

„Jie nori, kad mes paruoštume pirkimo sąlygas „pagal juos“. Jeigu mes tai padarysime, kiti negalės dalyvauti. Vieni prekiauja vienais (produktais – red.), o kiti – kitais. Todėl sąlygos negali būti tokios, kad tiktų absoliučiai visiems“, – sakė ligoninės vadovas.

Paminėjęs suprantantis verslininkų norą dalyvauti konkursuose ir parduoti ligoninėms savo atstovaujamų gamintojų produkciją, S. Skauminas pabrėžė ir kitą svarbią aplinkybę.

„Norint dirbti su metalinėmis konstrukcijomis, reikalingi instrumentai, kuriuos mes turime. Todėl mes ir skelbiame (viešuosius pirkimus – red.) tokius, kokių mums reikia, ir kurie tinka pagal mūsų turimus instrumentus. Nes, pavyzdžiui, sraigtą ne su kiekvienu instrumentu paverši ar įsuksi. O sąrašą, ko ligoninei reikia, surašė patys traumatologai“, – sakė Kėdainių ligoninės vadovas.

S. Skauminas minėjo, jog sulaukus pakartotinės pretenzijos dėl ligoninės paskelbto pirkimų konkurso, galutinis sprendimas dėl nėra priimtas. Jo teigimu, šiuo metu pretenzijas nagrinėja ir sprendžia, ką daryti toliau, ne jis, o Viešųjų pirkimų komisija, kuriai vadovauja šios ligoninės vaistinės vedėja Giedrė Aukštikalnienė.

Reikalavimus perkamoms dalims išsakė patys traumatologai

Tuos pačius argumentus, jog, rengiant pirkimų aprašą, atsižvelgta į ligoninės traumatologų pageidavimus, patvirtino ir G. Aukštikalnienė. Ji taip pat patikslino, kad ginčus sukėlusią dokumentaciją rengė traumatologijos skyriaus vedėjas Romas Činčiukas.

„Remiantis traumatologijos skyriaus vedėjo pateiktais dokumentais, darytina išvada, kad šią techninę specifikaciją atitinkančios metalinės konstrukcijos ir jiems pritaikyti instrumentai, vadovaujantis daugiau nei 5 metų patirtimi, maksimaliai užtikrina efektyvų ir kokybišką traumatologijos skyriaus gydytojų darbą. Todėl keisti techninę specifikaciją nėra jokios prasmės, nes sumažinus reikalavimus, keliamus medicininei įrangai, neigiamų pasekmių ligonių sveikatai negalėtume nuspėti“, – teigė Kėdainių ligoninės Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkė.

G. Aukštikalnienė akcentavo, jog pakeitus techninę specifikaciją ji būtų pritaikyta konkrečiam gamintojui, ko veikiausiai savo skundais ir siekia UAB „Medicina“, o tokiu atveju būtų pažeistas Viešųjų pirkimų įstatymas.
Ji minėjo, kad šiuo metu sudaryta techninė metalinių konstrukcijų specifikacija tinka daugeliui Europos gamintojų, o jų atstovų mūsų šalyje yra ne vienas.

Konkursas – sustabdytas, o ateitis – miglota

Visgi sulaukus kaltinimų neva neskaidriu pirkimo organizavimu buvo priimtas sprendimas šį konkursą stabdyti.

Kiek anksčiau sustabdytas buvo ir kitas traumatologinių implantų pirkimas, kai jo sąlygas apskundė ta pati UAB „Medicina“.

Tačiau kaip klostysis tolimesni įvykiai – nėra aišku. Pasiteiravome, kokias pasekmes ligoninei sukeltų bendrovės „Medicina“ sprendimas kreiptis į teismą dėl prašymo stabdyti viešųjų pirkimų konkursą, sutarties pasirašymą su atrinktu laimėtoju ar kita apimtimi taikyti laikinąsias apsaugos priemones?

Atsakyme ligoninės Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkė G. Aukštikalnienė užsiminė ir apie galimybę pačiai ligoninei kreiptis į teismą dėl viešųjų pirkimų konkurso žlugdymo.

„Kiekviena įmonė ar organizacija, dalyvaujanti konkurse, turi teisę kreiptis į teismą, taip pat ir ligoninė, dėl konkurso eigos trukdymo. Apie tai, kas būtų, jeigu būtų, ir apskritai vertinti galimas pasekmes ligoninei yra ne Viešųjų pirkimų komisijos kompetencijoje“, – sakė komisijos pirmininkė G. Aukštikalnienė.

4 Responses

 1. Name

  Kas galėtų paneigti galimybę, kad visi apie savo asmeninę gerovę galvojantys biudžetininkų direktoriai, priklausantys nuo rajono valdžios malonės, ėmė be muilo lįsti garsiausiai miesto uošvienei į šikną, todėl viešųjų pirkimų komisijoms vadovauja vicemero žento žmona vaistinės vedėja, o jos maitinimo verslui pradeda sektis konkursuose dėl maitinimo paslaugų. Faktas, jie išsigando skundo, todėl sustabdė konkursą, nes greičiausiai ir vyriausioji viešųjų pirkimų prievaizdė Vylytė pasakytų, kad konkurso sąlygos dirbtinai susiaurintos. Šliužai ir liks šliužais.

  Atsakyti
 2. j

  Ubagai į valdžią įsiveržė, žino, kad nebus joje amžinai, tai skuba visam likusiam gyvenimui prisigrobt.

  Atsakyti
 3. Linas

  UAB,,Medicina“ vengiama firma ligoninėse visoje Lietuvoje. Ne duok, Dieve, su jais turėti reikalų. Šuleriai be medicininio supratimo, prieš 2,5 m. šie žmonės dirbo statybų versle. Respect Kėdainių ligoninės administracijai.

  Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.