Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro (SJMC) Atvirasis jaunimo centras „LANG’as“ šventė trečiąjį gimtadienį. Šventė, kaip ir kasmet, neapsiribojo vien centro erdvėmis – atvyko partneriai, bičiuliai iš artimų ir tolimesnių miestų, Kėdainių rajono savivaldybės atstovai.
Šešios jaunimo komandos dalyvavo orientaciniame ture po Kėdainius – tai buvo puiki proga ne tik pajudėti, bet ir geriau pažinti Kėdainių miestą.
Popietė buvo kupina šypsenų, nuoširdaus bendravimo ir palinkėjimų – kad trečiasis gimtadienis taptų tik pradžia ilgo, prasmingo kelio bent iki trisdešimtojo gimtadienio.
Gimtadienis prasidėjo skambiai
Gimtadienio šventė prasidėjo nuotaikingai ir skambiai. Muzikinę dovaną susirinkusiesiems padovanojo dainos ir šokio grupė „SKAMBANTIS PERLIUKAS“ (vadovė Daiva Makutienė). Jaunimo kategorijos atstovai užbūrė energingomis, uždegančiomis dainomis, kurios įnešė dar daugiau šventinio šurmulio ir gerų emocijų.

„Trys metai, sakoma, nėra daug, bet tuo pačiu – ir labai daug. Jei gyvuojate jau trečius, tai bus ir ketvirti, ir penkti… Tegul jums būna daug daug metų,“ – linkėjo kolektyvo vadovė Daiva Makutienė, kurios vadovaujamas choras repetuoti renkasi irgi Kėdainių SJMC patalpose.
Šventėje – ir rajono valdžios sveikinimai
Gimtadienio šventėje prisiminta Atvirojo jaunimo centro istorija. Kaip pažymėjo jaunimo darbuotoja–konsultantė Ramūnė Ūsė, prieš dešimt metų buvo įkurta Atviroji jaunimo erdvė, o prieš trejus metus duris atvėrė ir Atvirasis jaunimo centras „LANG’as“.
„Kad ir kokį skaičių minėtume gimtadienio proga – mažą ar didelį – visada gera švęsti ne vienam, o su draugais“, – sakė R. Ūsė.
Pasveikinti jaunuolių ir jaunimo darbuotojų atvyko Kėdainių rajono savivaldybės vicemerė Danutė Mykolaitienė kartu su savivaldybės jaunimo reikalų koordinatore Justina Koriznaite.

„Nežinau kaip jums, bet man laikas bėga žiauriai greitai – vos spėji pažvelgti, o metų jau nebėra. Trys metai – gal ir ne tiek daug, bet prisimenant pradžią, kai veikla jau vyko, tai jau solidus laikas.
Švęskite kiekvieną dieną – nelaukite datų, tegul kiekviena diena būna šventė. Džiaukitės tuo, ką turite, nestokokite idėjų, visuomet raskite pozityvo, kuo pasidžiaugti. Jūsų toks gražus būrys, ir visada vienas kitam turite ką gero, įkvepiančio, gražaus pasakyti.
O kad gyvuotumėt ilgai – reikia noro, užmojo ir pinigų. Tegul jūsų biudžetas būna turtingas, o jaunimo sklaida – kaip sniego gniūžtė: tegul plečiasi ir plečiasi“, – sveikino vicemerė D. Mykolaitienė.
Sveikino būrys draugų
Gimtadienio proga AJC „LANG’as“ pasveikinti atvyko būrys artimų bendraminčių ir partnerių: Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos Atviras jaunimo centras, VšĮ „Ariogalos tėkmė“, Krakių kultūros centro Atviroji jaunimo erdvė „Gilė“, Panevėžio rajono Ramygalos kultūros centro Atviras jaunimo centras, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Atviras jaunimo centras „Jaunimo erdvė“, Kėdainių SJMC Šėtos Atviroji jaunimo erdvė bei, žinoma, patys šventės šeimininkai – Kėdainių SJMC Atvirojo jaunimo centro „LANG’as“ darbuotojai ir dalyviai.

Atvirasis jaunimo centras – tai ne tik veiklos ir idėjos, bet ir erdvė, kurioje jaunuoliai jaučiasi saugūs ir laukiami. Už šią erdvę, „už stogą virš galvos“, už palaikymą ir nuoširdžią draugystę buvo dėkota Kėdainių SJMC l. e. direktoriaus pareigas Jolantai Pupkevičienei, kuri taip pat dalyvavo šventėje.
„Linkiu jums energijos, ištvermės, naujų idėjų ir sėkmės įdomiose, įvairiapusėse veiklose. Tai vieta, kur jaunimas gali ateiti, bendrauti, būti, mokytis, tobulėti ir tapti asmenybėmis, pasirengusiomis žengti pirmyn, į ateitį. Džiaugiuosi mūsų galimybėmis atliepti jaunimo poreikius, tuo, kad matomės, ieškome bendrų idėjų“, – sveikindama kalbėjo J. Pupkevičienė.
Saldžios dovanos ir smagūs linkėjimai
Gimtadienis neapsiėjo be šiltų žodžių ir saldžių staigmenų. Ypač džiugu buvo sulaukti sveikinimų iš draugų ir partnerių, kurie atvyko ne tuščiomis – atsivežė ir nuoširdžių palinkėjimų, ir saldžių dovanų.
Naujausi „LANG’o“ draugai – ramygaliečiai – džiaugėsi gyva šventės atmosfera: „Labai smagu matyti tiek daug jaunuolių – skamba muzika, girdisi juokas, tiek daug gerų ir kūrybiškų veiklų! Linkime, kad ši erdvė būtų jaunimui kaip namai – saugi, atvira, o joje gimtų nuostabūs dalykai“.
Radviliškio Atvirojo jaunimo centro atstovai – vieni pirmųjų Kėdainių AJC partnerių – sveikino šiltai ir entuziastingai: „Labai dėkojame už kvietimą ir mūsų gražią draugystę. Linkime, kad tie 3 metai pavirstų į 30 ir dar daugiau. Aukite, tobulėkite, svajokite ir darykite tai, ką darote geriausiai“.
Linkėjimai atskriejo ir iš Ariogalos jaunimo centro komandos: „Linkime, kad šiame centre niekada nepritrūktų jaunatviško polėkio, veiklų ir jaunuolių. Sėkmės!“
Draugai iš Raseinių linkėjo ilgų gyvavimo metų ir išreiškė viltį, kad gimtadieniai taps tradicija, leidžiančia kasmet susitikti ir dalintis patirtimis.
Krakių kultūros centro Atvirosios jaunimo erdvės „Gilė“ atstovai pasveikino itin jautriai: „Labai ačiū, kad švenčiate gimtadienius – jei ne jie, neturėtume tokios progos susitikti su rajono bei aplinkinių miestų bei miestelių jaunimu. Linkime, kad po pirmojo trejeto atsirastų ir antrasis. Linkime, kad šioje erdvėje tiek darbuotojai, tiek lankytojai visada jaustųsi gerai – priimti, mylimi ir kartu bendrystėje“.
Pasidžiaugė darbuotojų komanda
Kėdainių SJMC Neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė, kuri kartu su psichologe Ramune Ūse nuo pat pirmų Atvirosios jaunimo erdvės, o vėliau Atvirojo jaunimo centro veiklos žingsnių rodo darbo su jaunimu kryptį Centre, pasidžiaugė nuoširdžiai dirbančia jaunimo darbuotojų komanda, skiriančia savo laiką ir širdį jauniems žmonėms.
„Šiandien norėjosi padėti į šalį telefonus, todėl pakvietėme išeiti į miestą ir pamatyti Kėdainius galbūt kitomis akimis, pro mūsų AJC „LANG’ą“. Turo po Kėdainius metu komandos turės galimybę pademonstruoti gebėjimus orientuotis mažiau žinomoje aplinkoje, atlikti kūrybines užduotis ir fiziškai pajudėti“, – pristatė J. Vaitonienė.

Šešios jaunimo komandos kone dvi valandas ieškojo įvairių punktų po miestą – gavę vokus su užduotimis ir paslaptingomis nuorodomis – ieškomos vietos aprašymais. Punktuose jų laukė Atvirojo jaunimo centro darbuotojai ir savanoriai, kurie pateikė užduotis ir vertino jas, uždėdami ant užduočių lapų antspaudus. Daugiausiai punktų suradusi ir daugiausia antspaudų surinkusi komanda tapo nugalėtoja.

Orientavimosi turas po Kėdainius reikalavo ne tik fizinės ištvermės ieškant kūrybiškai ir netradiciškai apibūdintų punkto nuorodų, bet ir žinių, greito orientavimosi bei komandinės bendrystės.
Orientavimosi turas po Kėdainius
Varžybos prasidėjo buvusioje Mikalojus Daukšos vidurinėje mokykloje, dabar Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras, kur komandoms teko suteikti pirmąją pagalbą ekstremalioje situacijoje. Tai buvo prasminga pradžia, nes M. Daukša – vienas iš lietuvių raštijos pradininkų, gimęs Babėnuose, dabartinėje Kėdainių dalyje.

Toliau užduotys vedė prie Kėdainių minareto – vietos, kurioje jaunimas turėjo suvaidinti ritualą nesuprantama kalba, nors minaretas kaip maldos namai niekada nebuvo naudojamas pagal paskirtį.
Liepų alėjos tvenkinyje komandos ieškojo Kopenhagos simbolio – undinėlės, o atlikdami užduotį, turėjo prisiminti Kėdainių istoriją, miestą garsinusius didikus ir asmenybes bei miesto vardo kilmę.


Smilgos gatvės parkelyje jaunimas turėjo surasti medinę žuvelę, simbolizuojančią tris norus, sužinojo, kad medinis pėsčiųjų tiltas buvo jungtimi tarp žemaičių ir aukštaičių – čia dalyviai pašoko makareną.
Kitas iššūkis – surasti Knypavos Rinką su originalia skulptūra, ten jaunimui reikėjo pasukti galvas menant mįsles.


Toliau kelią ,,rodė“ muzikinė grupė. Tai riba, ženklinanti senąjį miestą nuo į pietvakarius formuojamo ir plečiamo naujojo miesto. Tereikėjo žengti muzikos ritmu prie tos sienos ir tapti tikrais legendinės grupės ,,Ramybės skveras“ atlikėjais ir padainuoti karaoke.
Laimėjo ramygaliečių komanda
Nors orientavimosi turas buvo nelengvas, jis suteikė daug džiaugsmo, judėjimo ir bendrystės. Geriausiai užduotis įveikė ramygaliečiai, antroji vieta atiteko Šėtos Atvirajai jaunimo erdvei, trečioji – Ariogalos jaunimui. Nugalėtojams įteiktos taurės, o likusioms komandoms – padėkos.


Ramygalos kultūros centro Atviro jaunimo centro jaunimo darbuotoja Ernesta Liužinienė džiaugėsi savo komanda ir jos patirtimi: „Labai didžiuojuosi šiuo jaunimu – jie pirmą kartą lankėsi Kėdainiuose, tad teko klausinėti praeivių, kur rasti tam tikrus objektus. Iššūkių tikrai netrūko. Patys skaičiavo, kiek žingsnių nuėjo – beveik 10 tūkstančių! Nors pavargo, bet emocijos pačios geriausios“.
Po aktyvios dienos jaunimo laukė atsipalaidavimas – vaišės, kurias paruošė jaunimo darbuotojai: karšti dešrainiai, gardi arbata ir saldumynai.

Jaunimas dalinosi įspūdžiais
Albinas, Ramygalos kultūros centro Atvirojo jaunimo centras:

„Kėdainiuose lankausi pirmą kartą, tad ir šiame centre esu naujokas. Mūsų komandai pavyko aplankyti 9 punktus – tik vieno nespėjome surasti. Buvo labai smagu ir įdomu. Patiko šokti makareną, spėti mįsles. Kėdainiai, kiek spėjome pamatyti, atrodo labai gražūs. Nuo posto iki posto judėjome įvairiai – ir bėgome, ir ėjome… Jūsų AJC erdvės – labai erdvios, gražios, tvarkingos, viskas atrodo tobulai, primena ir mūsų erdves. Tikimės čia sugrįžti dar ne kartą“.
Kamilė ir Patricija, Kėdainių SJMC Šėtos Atviroji jaunimo erdvė:

„Sunkiausia buvo įveikti didelius atstumus – reikėjo labai greitai suktis. Nelengva buvo rasti postus – kartais klausėme praeivių, kur yra vienas ar kitas objektas. Pavyzdžiui, Liepų alėjos tvenkinį padėjo surasti vietiniai. Į kai kuriuos klausimus apie Kėdainius atsakėme nesunkiai, o dėl kitų reikėjo pagalbos. Labiausiai patiko šokti ir spėti mįsles“.
Austėja ir Gustė, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Atviras jaunimo centras „Jaunimo erdvė“:

„Kėdainiuose ir šioje erdvėje lankomės pirmą kartą. Labai patiko šventės pradžia – buvo smagu, nuotaikinga, puikūs dainininkai. Orientacinių varžybų metu buvo įdomu pasivaikščioti po senamiestį, nors jaudinomės, kai nesisekė rasti objektų. Klausinėjome praeivių, bet ne visi galėjo padėti. Ieškojome objekto, susijusio su M. Daukša – žmonės parodė mokyklą ant kalno, o pasirodė, kad tai ir yra buvusi M. Daukšos mokykla. Visos užduotys labai patiko!“
Ugnė, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybos Atviras jaunimo centras:

„Šventės pradžia paliko gerą įspūdį – koncertas, kuriame jaunimas dainavo ir šoko, buvo labai smagus. Užduotys pasirodė sudėtingos, ypač kai nežinai miesto – tada sunku suprasti, apie ką kalbama. Vis dėlto idėja labai patiko, smagu, kad taip viską apgalvojote. Visur vaikščiojome pėsčiomis. Kadangi pati esu baigusi pirmosios pagalbos mokymus, užduotis gaivinimą, netekus sąmonės, įveikiau nesunkiai. Prie Kėdainių minareto buvo daug juoko – užduotis nesuprantama kalba ir jos vaidyba tikrai pralinksmino. Gerai praleidome laiką. Kitą kartą norėčiau daugiau pasidomėti apie Kėdainius iš anksto.“
Julija ir Daumantė, Ariogalos Atvirasis jaunimo centras:

„Šiame centre lankėmės ir pernai, kai buvo švenčiamas antrasis gimtadienis. Tuomet orientacinės varžybos vyko Babėnų miške – buvo labai įdomu. Šiemet susipažinome su Kėdainių miestu, aplankėme net penkis postus. Klausinėjome praeivių, kur yra Smilgos upė, o ją radus aptikome ir medinę žuvelę – reikėjo išpildyti tris jos norus. Labai patiko, kad jaunimo darbuotojai buvo su mėlynos spalvos apranga – tai padėjo lengvai juos atpažinti. Buvo smagu ir įdomu!
(Kėdainių SJMC ir A. Raicevičienės nuotr.)