Prieš pat Naujuosius Kėdainių cukraus fabrikas paskelbė baigiąs cukrinių runkelių perdirbimo sezoną. Pasak AB „Nordic sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktoriaus Sauliaus Mozerio, cukrinių runkelių derlius šiemet buvęs apie 15 procentų mažesnis nei vidutinis: „Tai atsitiko dėl to, kad birželį ir liepą buvo labai sausa. Bet cukringumas geras – per 17 procentų.“

Brangsta kuras, trąšos, grūdų supirkimo kainos pakilo. Kokia situacija dėl cukrinių supirkimo kainų, gal taip pat kyla?

– Kontraktus su cukrinių runkelių augintojais kitiems metams jau esame pasirašę. Dalį dar pasirašysime. Tačiau svarstome klausimą, kaip amortizuoti situaciją dėl kainų kilimo. Sprendimas dar nepriimtas.

Ilgą laiką cukrinių runkelių supirkimo kaina koreliuodavo su grūdų supirkimo kainomis, ar tai vis dar galioja?

– Taip, būdavo runkelių supirkimo kainos susietos su grūdų kaina. Tačiau to nebėra. Dabar yra kainos dalis, susieta su fabriko pelningumu. Pelningai dirbantis fabrikas pasidalina su ūkininkais pelno dalimi.

Tai kaip fabrikui finansiškai sekėsi praėjusiais metais?

– Fabriko finansiniai metai baigsis vasario pabaigoje. Nežinome, kaip seksis likusios produkcijos pardavimai, tačiau matosi, kad dirbam sėkmingai. Cukraus kainos rinkoje pakilo, pašarų – taip pat. Iš principo, finansinė fabriko situacija yra gera.

Šiais metais aukščiausias cukringumas siekė 21,83 proc., švarumas – 98,40 proc. Bendras sezono cukringumas nustatytas – 17,12 proc., švarumas – 90,2 proc. (AB „Nordic Sugar“ inf.)

Cukriniai runkeliai į Kėdainių fabriką atkeliauja ne tik iš šalies laukų. Kėdainiuose perdirbama ir latviškų saldžiųjų šaknų?

– Latvių žaliava nesiekia ir dešimties procentų. Kėdainių rajono ūkininkai perdirbimui tiekia apie pusę visos reikalingos žaliavos. Natūralu, kad daugiausia cukrinių atkeliauja iš vietinių laukų.

Teko girdėti, kad Kėdainių krašto ūkininkai nėra linkę pratęsti sutarčių su fabriku. Neva Latvijos augintojų cukriniai runkeliai superkami didesne kaina. Ar tai tiesa?

– Kiekvienais metais dalis ūkininkų nusprendžia nebeauginti cukrinių runkelių. Bet jų vietoje atsiranda naujų, arba senieji
augintojai didina cukrinių plotus. Tai vyksta visąlaik – ir esant labai aukštoms kainoms, ir – labai žemoms. Tai yra natūrali kaita, kuriai įtakos turi daugybė faktorių, ne tik kainos. Matome, kad cukrinių runkelių plotai krašto laukuose išliks panašūs kaip pernai.

O supirkimo kainos mūsų fabrike yra vienodos visiems augintojų segmentams. Tai reglamentuoja įstatymai. Didžiąja dalimi visi tokie pareiškimai yra spekuliacijos ir nieko daugiau.

Ko tikitės iš 2022-ųjų metų?

– Kaip minėjau, 2022-iems metams beveik visi kontraktai su cukrinių runkelių augintojais jau buvo pasirašyti dar prieš keletą mėnesių. Šiek tiek papildomų kontraktų dar pasirašysime, nes rinkoje yra papildomas cukraus poreikis. Kitais metais tikimės normalaus derliaus ir pagaminti daugiau produkcijos.

Panašios naujienos