Ar turite laiko pasirūpinti savimi, jei auginate vaikus – tiek dar visai mažus, tiek jau paauglius? Ar kada nors pajutote, kad nelengva išlikti švelniems, kantriems ir išmintingiems, jei sunku patiems mylėti ir suprasti save? Tai – tik dalis iššūkių, kuriuos įveikti mamoms ir tėčiams gali padėti apsilankymai… bibliotekoje.
Psichologinės literatūros – žurnalų, knygų, taigi, ir žinių – poreikis auga, todėl Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka parengė ir įgyvendina paskaitų, praktinių užsiėmimų ir biblioterapijos programą „Ryšys su savimi, ryšys su vaiku: paskaitų ir užsiėmimų ciklas auginantiems vaikus“.
Iššūkių metas
Pasak bibliotekos direktorės Virginijos Grigorjevienės, ši Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programa, kurią finansuoja Kėdainių rajono savivaldybės administracija, skirta žmonėms, gyvenantiems Kėdainių mieste ir rajone, besidomintiems psichologine (saviugdos) literatūra ir norintiems kurti darnų ryšį su savimi bei savo vaikais.
„Labai laukiame, kad į užsiėmimus atvyktų visi norintys tėveliai, taip pat ir vaiko priežiūros atostogose esantys, tris ir daugiau vaikų auginantys, vieniši tėvai ar globėjai“, – kviečia bibliotekos vadovė.
„Šiais laikais darniam ryšiui su savimi bei šeima kyla didelių iššūkių. Neigiamų psichologinių pasekmių paliko koronaviruso pandemija, įtampą kelia netoliese vykstantis karas, negatyvios informacijos antplūdis viešojoje erdvėje, kitos lokalios ir globalios problemos. Pati esu mama, tad jaučiu, kad tėvams tenka nelengva užduotis šiame įtemptame laikotarpyje: pasirūpinti savo vaikais fiziniu ir emociniu lygmeniu.
Psichologų teigimu, tam, kad būtų pajėgūs atlaikyti įvairius iššūkius, kuriuos tenka patirti auginant vaikus, tėvai ar globėjai pirmiausia turėtų mokėti pasirūpinti savimi ir savo gerove, turėti gerus bendravimo įgūdžius ir gebėti išlaikyti emocinę pusiausvyrą. Tai padeda išlikti švelniais, kantriais ir mylinčiais tėvais.
Tačiau, kai patys suaugusieji yra sukrėsti, išsigandę, sunerimę, tą padaryti yra sunkiau. Todėl tėvams dažnai kyla klausimų, kaip sureguliuoti savo emocijas, nusiraminti ir palaikyti save“, – apie tai, kaip kilo idėja pasiūlyti suaugusiesiems tokius užsiėmimus, pasakoja programos vadovė bibliotekininkė Irmina Pryvalova.
Programos paraišką biblioteka teikė Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi
Programų finansavimo Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis 2024 metų konkursui.
Bibliotekos sumanymas buvo įvertintas teigiamai ir programos įgyvendinimo išlaidoms padengti skirta 1 000 Eur.
Paskaitos, biblioterapija, knygos pristatymas
Tad nuo šių metų lapkričio iki gruodžio vidurio biblioteka tėveliams ir globėjams siūlo dalyvauti įvairiose veiklose. Lapkričio 19 ir gruodžio 3 dienomis vyks paskaitos ir praktiniai užsiėmimai „Ryšys su savimi, ryšys su vaiku“, kuriuos ves Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė – psichologė, geštaltinės psichoterapijos praktikė, trijų knygų autorė ir dviejų mergaičių mama. Ji taip pat yra psichologijos studijos šeimai „Natūrali Motinystė“ bendraįkūrėja, tinklaraščio ir leidyklos „Ryšyje“ įkūrėja, specializuojasi motinystės / tėvystės psichologijos, santykių kūrimo srityse.
O štai lapkričio 28 dieną pakviesime tuos, kuriems rūpi išlaikyti ryšį su savo paaugliais. Paskaitą ir klausimų-atsakymų sesiją „Seksualinės tapatybės paieškos paauglystėje. Iššūkis tėvams: kaip neprarasti ryšio su savo vaiku“ surengs lektorė Renata Šimanauskienė – sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programos mokytoja, gyvenimo įgūdžių programos mokytoja. Tikimės, kad įgytos žinios ir praktiniai patarimai padės kurti pozityvius tarpusavio santykius.
Dar viena programos veiklų dalis – tai 3 edukaciniai biblioterapijos užsiėmimai šiomis temomis: meilė sau, psichologinis tvirtumas, autentiškas gyvenimas, empatijos ugdymas pagal amerikiečių psichoterapeutės Megan Logan saviugdos knygą „Meilė sau“ bei kt. knygas. Biblioterapijoje siekiama gerinti emocinę savijautą: ugdyti dėmesingumą, psichologinį atsparumą, pasitikėjimą savimi, atjautą sau.
Skaitymui ir klausymui atrinktos kūrinių ištraukos bei susietos užduotys skatina savęs pažinimą ir priėmimą, saviraišką, kūrybiškumą. Siekiama įkvėpti žmones atskleisti savo potencialą, ugdyti ir puoselėti savo unikalumą.
Programą vainikuos kartu su partneriais, Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universitetu, rengiamas susitikimas-knygos pristatymas „Močiutė perduoda linkėjimų ir atsiprašo: santykis tarp vaikų, tėvų ir senelių“.
Gruodžio 12 d. susitikimą surengs Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto lankytojai – savanoriai, kurie kūrybiškai pristatys Fredrik Backman knygą „Močiutė perduoda linkėjimų ir atsiprašo“.
Pokalbis apie trijų kartų poreikius ir lūkesčius, bendra veikla padės stiprinti senelių, tėvų ir anūkų ryšį.
Džiugu, kad prie programos veiklų įgyvendinimo prisidės ir partneriai Kėdainių rajono Moterų krizių centras.
Kaip dalyvauti?
Programos „Ryšys su savimi, ryšys su vaiku: paskaitų ir užsiėmimų ciklas auginantiems vaikus“ rengėjai numato sulaukti 70 dalyvių ir surengti 20 val. trukmės veiklų.
Tikimės, kad gilinant saviugdos literatūra besidominčių Kėdainių miesto ir rajono tėvų (globėjų) psichologines žinias, kraštiečiams suteiksime galimybę gerinti savo psichoemocinę būseną, tobulinti tarpusavio santykių kūrimo gebėjimus, didinti psichologinį atsparumą ir stiprinti savivertę.
Džiaugiamės šia galimybe plėtoti bibliotekos teikiamų mokymosi visą gyvenimą paslaugų įvairovę, sudarančią sąlygas aktyviam asmeniniam tobulėjimui.
Jei susidomėjote ir norite apsilankyti užsiėmimuose, kviečiame sekti informaciją bibliotekos interneto svetainėje kedainiai.rvb.lt, „Facebook“ paskyroje (Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka), rajono žiniasklaidoje. Taip pat kviečiame teirautis el. p. adresu kultura.krvb@gmail.com , tel. nr. +37069874601.
Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos informacija