Naujausių tyrimų duomenimis, aštriausia ir aitriausia pasaulio paprika laikoma ir į  Gineso Rekordų knygą įrašyta yra „Carolina Reaper“. Yra suskaičiuota, kad ši maža paprikėlė savyje talpina maždaug 400 Chalapos paprikų užtaisą, o norint tokį „atominį mažylį“ supjaustyti, akiniai bei lateksinės pirštinės yra būtinos apsisaugojimo priemonės.

M. Skurdenis aštriai valgo jau senokai, tačiau aštriąsias pasaulio paprikas augina tik kelerius metus.

M. Skurdenis aštriai valgo jau senokai, tačiau aštriąsias pasaulio paprikas augina tik kelerius metus.

Tačiau tai negąsdina kėdainiečio Mindaugo Skurdenio – vyras jau ne vienerius metus augina aitrąsias čili paprikas, o pastaruosius kelis metus – ir pasaulyje pačias aštriausiąsias.
„Aštriai valgau jau labai seniai. Todėl auginau ne pačias aitriausias, bet visiems gerai žinomas Chalapo, Kajeno ir kitų rūšių paprikas. Šios paprikų aštrumo lentelėje stovi pačioje žemiausioje vietoje“, – sakė jis. Iki tol vyras juos savo malonumui augindavęs sodo sklype. Tačiau kartą jis sužinojo apie ypatingai aštrių pipirų augintoją iš Suomijos.

Auga ir Lietuvoje
„Labai susidomėjau ir pradėjau savarankiškai pats ieškotis informacijos. Vėliau iš to paties suomio pradėjau pirkti ir sėklų. Tad dabar auginu aštuoniolika rūšių pačių aštriausių pasaulio paprikų. Šios puikiai dera Lietuvos klimato sąlygomis – šiltuoju metų sezonu dalį jų auginau šiltnamyje, tačiau kelios rūšys kuo puikiausiai augo ir lauko sąlygomis“, – sakė M. Skurdenis.
Paprikos – tropikų augalas, joms reikia nemažai saulės, nuo kurios kiekio ir intensyvumo priklauso augalo aitrumas, aštrumas.

„Carolina“ – aitriausios pasaulyje „Carolina Reaper“ paprikos puikiai dera M. Skurdenio sode.

„Carolina“ – aitriausios pasaulyje „Carolina Reaper“ paprikos puikiai dera M. Skurdenio sode.

Šiuo metu visas aštriųjų paprikų derlius jau yra nuimtas ir sandėliuojamas rūsyje.
„O ką su tomis aštriosiomis paprikomis daryti, negi vartoti maistui? O gal yra ir kitų, pavyzdžiui, buityje pritaikomų būdų?“ – paklausiau pašnekovo.
„Aš kiek silpnesnes rūšis naudoju ruošdamas maistą – jei anksčiau darydavau čili troškinį, tai dėdavausi apie pusę kilogramo čili paprikų, o dabar – vos vieną aštresnę. Juk tai – žymiai ekonomiškiau“, – paaiškino augintojas.
Dabar M. Skurdenis iš savo derliaus gamina įvairius aštrius padažus, paprikas marinuoja, yra keletas asmenų, kurie po kelis kilogramus tas paprikas perka savo reikmėms.

Skiriasi tūkstančiais kartų
Aitriųjų paprikų aštrumas nustatomas pagal veikliosios medžiagos – kapsaicino kiekį jose ir matuojamas skovilio vienetais. Pagal šių vienetų kiekį paprikose, šios yra grupuojamos specialioje aštrumo lentelėje. Pastaruoju metu daugiausiai, 2 mln. skovilio aštrumo vienetų turi minėtoji „Carolina Reaper“ aitrioji paprika. Specialistų teigimu, viena jų gali atstoti visą stiklinę ašarinių dujų koncentrato. Kai tuo tarpu aštrioji Chalapos (arba kitaip „jelopeno“) paprika turi „tik“ apie 5 tūkst. aštrumo vienetų.
„Tiek aitrioji, tiek saldžioji paprikos yra giminingi augalai, tiesiog skiriasi kapsaicino kiekis jose“, – pridūrė jis.

Čia – tik dalis viso M. Skurdenio šiųmečio aitriųjų paprikų derliaus.

Čia – tik dalis viso M. Skurdenio šiųmečio aitriųjų paprikų derliaus.

Reikia būti atsargiems
Tačiau aštrumo mėgėjai turi būti atsargūs – kad ir kaip žmogus mėgtų valgyti aštriai, šios daržovės gali rimtai sutrikdyti sveikatą. Žmonėms, suvalgius šių paprikų, prasideda nevaldomas seilėtekis, kūno traukuliai, drebulys, o jautresni gali netekti sąmonės. Intensyvus ir stiprus deginimo jausmas burnoje gali trukti net pusę valandos.
„Iš to paties kapsaicino yra gaminamos pipirinės dujos, kurias naudoja policija. Yra pastebėta, kad tie, kurie valgo daug aštraus maisto, kartais nereaguoja į pipirines dujas“, – sakė M. Skurdenis. Pasak jo, atsparumo pipirų aštrumui išsiugdyti neįmanoma, tačiau kiekvieno žmogaus jautrumas yra individualus.

„Bolivian rainbow“ – kai kurioms paprikoms nereikia nė šiltnamio. Nuotraukoje – išsiskirianti ryškumu „Bolivian Rainbow“.

„Bolivian rainbow“ – kai kurioms paprikoms nereikia nė šiltnamio. Nuotraukoje – išsiskirianti ryškumu „Bolivian Rainbow“.

Suvalgė pačią aštriausiąją
„Kapsaicinas veikia ir dirgina nervų galūnėles. Tie, kurie sako, neva valgydamas aštriai susigadinsi skrandį ar kepenis, yra neteisūs. O tiek aitri, tiek ir saldi paprikos gausios vitaminų – net daugiau nei citrina. Be to, kapsaicinas dezinfekuoja virškinimo sistemą, padeda deginti riebalus. Štai aš pats valgau aštriai daugiau nei 30 metų, tačiau jokių skylių, opų skrandyje iki šiol neturiu“, – tikina vyras.
O ar pats yra išdrįsęs suvalgyti pačią aitriausią papriką pasaulyje? „Taip, teko suvalgyti „Carolina Reaper“ rūšies papriką. Suvalgius išsyk prasideda nevaldomas seilėtekis, o skausmas – beprotiškas. Toks jausmas, kad anglių į burną būtum prisisėmęs. Kodėl valgiau tą pipirą? Nes įdomu, – šyptelėjo jis. – Kai pradedi tas paprikas pats auginti, atsiranda sportinis interesas – ar suvalgysiu, ar išdrįsiu“.

Padeda pieniniai ledai
Aitriųjų paprikų tvarkymui reikia naudoti apsisaugojimo priemones. „Jas pjaustydamas, aš užsidedu dvi poras latekso pirštinių, bet vis tiek per odą jaučiu tą dirginantį poveikį. Taip pat privaloma užsidėti akinius, turėti atskirus indus. Išplauti kapsaicino jokiomis plovimo priemonėmis, vandeniu šansų nėra. Jis tirpsta tik alkoholyje, piene ir kalio permanganate“, – sakė augintojas.
Pasak jo, visą aštrumą geriausiai numušti pieniniais ledais – jie burną šaldo, o pienas tirpdo kapsaiciną. Žinoma, procesui reikia laiko ir, priklausomai nuo suvalgytos paprikos aštrumo, ir atitinkamo kiekio.
Aštriųjų paprikų vos ne kasmet yra išvedamos vis aštresnės ir aštresnės rūšys – tai tapo kone savotišku sportu.
„Sklando gandas, kad vienas žmogus, kuris išvedė „Carolina Reaper“, jau išvedė rūšį, prieš kurią „Carolina Reaper“ yra „vaikų darželis“. Sunku įsivaizduoti, kiek ten galėtų būti aštrumo vienetų“, – svarstė jis.

About The Author

Related Posts

2 komentarai

 1. Zofija Bojeva

  Sveiki. Labai domiuose paprikomis, kaip vaista. pati naudoju nuo sirdies, skaudant akim ar valant kraujagysles … Noriu suzinoti ar turite uzaugines astruji pipira “ Habanera“. Gavau zalius siuos pipirus, ir nezinau ar is ju seklu, butu galima uzsiauginti. Patarkite kaip dziovinti, kad sios seklos tiktu sodinimui. Aciu

  Atsakyti
 2. Zofija Bojeva

  Sveiki. Labai domiuose paprikomis, kaip vaista. pati naudoju nuo sirdies, skaudant akim ar valant kraujagysles … Noriu suzinoti ar turite uzaugines astruji pipira “ Habanera“. Gavau zalius siuos pipirus, ir nezinau ar is ju seklu, butu galima uzsiauginti. Patarkite kaip dziovinti, kad sios seklos tiktu sodinimui. Aciu.
  Rasau Jums pirma karta. Zofija

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.