Kėdainių rajono paraplegikų asociacija jau 18 metų puoselėja gražią tradiciją – neįgaliojo vežimėliu judančius žmones kasmet sukviesti į respublikinę spartakiadą. Šiemet joje varžėsi keturių rajonų komandos.

Kaip pasakojo Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos pirmininkė Alma Margevičienė, ši spartakiada yra skirta Lietuvos paraplegikų asociacijos įkūrėjui Stanislovui Kutkevičiui atminti, todėl prieš renginį buvo aplankytas jo, taip pat ir Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos įkūrėjo Henriko Mataičio kapas, pagerbtas judviejų atminimas.

Po to spartakiados dalyviai susirinko į Vilainių rekreacijos ir sporto pramogų kompleksą, kuriame išmėgino savo taiklumą, greitumą ir kitas sportines savybes.

„Šią tradiciją aš perėmiau iš H. Mataičio, jis pirmasis ėmė organizuoti paraplegikų spartakiadas, aš šią tradiciją tęsiu vienuoliktus metus, o pati spartakiada Kėdainiuose organizuojama jau 18-ąjį kartą.

Gali dalyvauti tik neįgaliojo vežimėliais judantys asmenys. Komandą sudaro po 4 žaidėjus. Šį kartą varžosi dvi Kėdainių, taip pat Kauno, Šilalės ir Kaišiadorių komandos.

Tiesą sakant, iš kėdainiečių būtume sudarę ir dar vieną komandą, tačiau šansą laimėti prizinę vietą palikome ir kitiems rajonams. Yra buvę taip, kad kai turėjome tris kėdainiečių komandas, visas prizines vietas jie ir užėmė, buvo lyg ir nesmagu prieš atvykusiuosius, tad šįkart delegavome dvi komandas, o nepatekusieji į jų gretas, varžosi asmeninėje įskaitoje.

Dalyviai varžosi dėl Kėdainių rajono savivaldybės įsteigtos taurės, nugalėtojams taip pat bus įteikti diplomai, medaliai ir kiti prizai. Esame vieninteliai šalyje, kurie spartakiadą rengia išskirtinai paraplegikams.

Respublikinė paraplegikų spartakiada šiemet surengta įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos sveikatos projektą „Sportas mus išlaisvina“. Lėšų tam skyrė Kėdainių rajono savivaldybė.

Tarp spartakiados dalyvių vyrauja vyresnio amžiaus neįgalieji, bet turime ir jaunimo“, – džiaugiasi Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos pirmininkė Alma Margevičienė.

Kėdainių rajono paraplagikų asociacijos vadovė A. Margevičienė prie spartakiados dalyviams įsteigtų prizų.
(L. Pranckevičiūtės ir organizatorių nuotr.)

Draugiškai varžėsi penkiose rungtyse

Šįkart Kauno, Kaišiadorių, Šilalės ir Kėdainių krašto sporto entuziastai varžėsi šaudymo į taikinį iš orinio šautuvo, smiginio, kopėtėlių, figūrinio važiavimo neįgaliojo vežimėliais ir 100 m sprinto rungtyse.

Tarp komandų nepralenkiama buvo Kėdainių 1-oji komanda ( Modestas Tarasevičius, Alijus Čistovas, Valiulla Albekov ir Vidmantas Černeckas).

Antrąją vietą užėmė Kėdainių 2-oji komanda (Stasys Antanaitis, Saulius Kuodis, Agnė Gulbinaitė, Algimantas Vaicekauskas). Tarp prizininkų pateko ir Kauno komanda, pelniusi trečiąją vietą.

Asmeninėse varžybose daugiausiai medalių gavo kėdainiečiai.

Kėdainiečiai spartakiadoje pelnė pirmą ir antrą komandines vietas, jų medalių kraitis buvo gausiausias ir asmeninėje įskaitoje.
(L. Pranckevičiūtės ir organizatorių nuotr.
)

„Jau antrus metus dalyvauju spartakiadoje. Man gal labiau prie širdies yra smiginis, tačiau nesudėtinga ir šaudyti ar mėtyti virveles ant kopėčių. Namuose smiginio nežaidžiu, nes sienas apgadinčiau (šypsosi).

Čia mes susirenkame, pabendraujame, pasportuojame, susirandame naujų draugų, tie užsimezgę kontaktai išlieka ir po varžybų. Mes susiskambiname, pasikalbame apie įvairias žmogiškas situacijas.

Žmogui reikia bendravimo, o neįgalusis savo likimo brolį dar geriau supranta, nes žino, su kokiomis problemomis tenka susidurti arba kaip galima jas išspręsti. Toks bendravimas sustiprina, todėl to labai reikia.

O spartakiadoje mes varžomės draugiškai, bet ir azartas yra, norisi laimėti. Namuose jau turiu medalių, yra pasisekę žaidžiant šaškėmis ir kitose rungtyse. Ar ką nors laimėsiu šiandien, dar nežinau. Kėdainių 1-oji komanda yra stiprūs konkurentai.

Kiek neįgalusis yra aktyvus, priklauso ir nuo jo pačio, ir nuo asociacijos vadovo. Mūsų pirmininkė Alma mus dažnai paragina išeiti iš namų ir kur nors dalyvauti. Kartais gal ir tingisi, bet kai ištrūksti iš namų aplinkos, džiaugiesi.

Turime visai geras sąlygas. Mus priima ir Vilainių komplekso salėje, ir Liepų alėjoje prie tvenkinio dažnai susiburiame. Tai padeda atitrūkti nuo kasdienių minčių, mums to reikia“, – tikina kėdainietis Saulius.

Kuršėnų krašto neįgaliųjų sąjungos komanda mielai atvyksta į Kėdainius, nes čia aplinka yra pritaikyta neįgaliesiems.
L. Pranckevičiūtės ir organizatorių nuotr.

Neįgaliesiems tenka susidurti su nepritaikyta infrastruktūra

Iš Kaišiadorių kartu su šio krašto neįgaliųjų sąjungos komanda atvykęs Albertas Kanevičius sako, kad neįgalieji yra kviečiami ir į kitus šalies rajonus, tačiau aplinka ne visur yra pritaikyta judėti neįgaliojo vežimėliu.

„Buvo atvejų, kai atvažiavęs į kokį renginį, susiduri su kokiais nepatogumais, pavyzdžiui, negali patekti į tualetą, nes yra tik laiptai ar visokie slenksčiai, kur gali apvirsti su rateliais. Kartais sako: „tu gal pakentėk truputį, kitur nuvažiavęs apsilankysi tualete“, bet tai yra nepatogu, todėl ten daugiau nebevažiuojame.

O į Kėdainius visada atvykstame, nes yra geros sąlygos mums judėti. Čia mes beveik visi pažįstami. Kėdainiečiai pas mus atvažiuoja, mes – pas juos, esame jau kaip šeima, susitinkame ir prie jūros.

Čia važiuoji ir džiaugiesi, atsiranda šypsena veide. O namie tai ką – žmona dirba, lieki vienas namuose su kate. Tai aš dar vairuoju, turiu visokių veiklų, bet yra žmonių, kurie negali išvykti iš namų, tai jiems dalyvauti tokioje spartakiadoje yra tikra šventė“, – neįgaliųjų godas išsako kaišiadorietis.

Kviečia neįgaliuosius tapti paraplegikų asociacijos nariais

Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos vadovė A. Margevičienė sako, kad jų asociacija mielai priimtų ir kitus rajono gyventojus, kurie dėl ligų ar patirtų traumų negali vaikščioti ir juda neįgaliojo vežimėlyje.

„Kviečiu neužsidaryti tarp keturių sienų, prisijungti į mūsų gretas ir realizuoti save kokioje nors veikloje. Mūsų nariai sportuoja, užsiima rankdarbiais, žvejoja Liepų alėjoje esančiame tvenkinyje, kurio pakrantės yra specialiai pritaikytos neįgaliesiems, pas mus kuriasi ir teatras, važiuojame į stovyklas, šventes, kitus renginius.

Turime ir vyresnių, ir jaunesnių narių, tad tikrai bus su kuo pabendrauti ir kuo užsiimti“, – sako dar vienai keturių metų kadencijai perrinkta Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos pirmininkė Alma Margevičienė.

Viršelio nuotr.: 18-ą kartą rengiamoje respublikinėje paraplegikų spartakiadoje varžėsi 4 rajonų atstovai. (L. Pranckevičiūtės ir organizatorių nuotr.)