Kėdainių rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus duomenimis, gyventojų mūsų krašte sparčiai mažėja. Vos per šešis mėnesius mirė daugiau nei 400 žmonių, o į pasaulį atėjo dukart mažiau – tik 198, iš jų – 32 mažyliai, gimę užsienyje.

Dar didesnis rajono gyventojų mirtingumas buvo 2021-ųjų pirmąjį pusmetį – tada Anapilin iškeliavo net 459 asmenys. Šiemet per tą patį laikotarpį – 408 (213 moterų ir 195 vyrai). Daugiausia žmonių į amžinybę išlydėta balandį – 83, mažiausiai – gegužę (51 gyventojas). 15-os asmenų gyvybės užgeso užsienio šalyse: daugiausia Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje. Nuo COVID-19 šiemet mirė 24 asmenys.

Gimstamumas truputį didėjo

2021 m. per I pusmetį buvo gimę vos 165 naujagimiai, o šiemet per tą patį laikotarpį Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriuje užregistruoti 198 gimimai (97 mergaitės ir 101 berniukas). Mažiausia gimimų registruota kovo ir balandžio mėnesiais (29 ir 30), o daugiausia gegužę – 38 (birželį 37). Per šešis mėnesius 32 vaikai gimė užsienyje, bet jie taip pat užregistruoti kaip Kėdainių rajono gyventojai.

Vis dar populiariausia tuoktis šiltuoju metų laiku – birželį užregistruotos 26-ios (pernai – 31), gegužę – 22 santuokos, kai tuo tarpu kovą buvo tik 8 tuoktuvės.

„Daugiausia vaikučių – 13 – gimė Jungtinėje Karalystėje, Ukrainoje – 5, Airijoje ir Norvegijoje po 3, taip pat turime gimusiųjų Suomijoje, Danijoje, Švedijoje, Rusijoje ar net Indonezijoje“, – išsamiai pasakojo rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vyriausioji specialistė Stasė Pikčilingienė.

Daugiau ir santuokų

Šiemet Kėdainių rajone padaugėjo santuokų. Per pusmetį aukso žiedus sumainė 85 poros. Pernai tuokėsi mažiau – 79.

Vis dar populiariausia tuoktis šiltuoju metų laiku – birželį užregistruotos 26-ios (pernai – 31), gegužę – 22 santuokos, kai tuo tarpu kovą buvo tik 8 tuoktuvės.

Didžiausias pikas būna liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Žiemą santuokų būna tikrai mažiau. O kai orai ima šilti, norinčiųjų susituokti daugėja.

Šiemet Kėdainių rajone padaugėjo santuokų.

„Šiemet rajone buvo daugiau išvažiuojamųjų santuokų, kai poros pageidavo ceremoniją rengti ne civilinėje metrikacijoje, o dvare, kaimo turizmo sodyboje ar Rotušės kiemelyje.

Taip pat šiemet į apskaitą įtraukėme 14 santuokų, kurias kėdainiečiai sudarė užsienio šalyse: JK, Vokietijoje, Ukrainoje, Estijoje, Latvijoje, Airijoje, Švedijoje, Kipre ar net Baškirijoje.

Tik bažnyčioje šiemet per pusmetį tuokėsi 5 jaunavedžių poros. Į Kėdainius susituokti atvyko dvi rusės. Taip pat turėjome vieną auksinių vestuvių ceremoniją. Nepilnamečių santuokų nebuvo“, – teigė civilinės metrikacijos darbuotoja.

Ištuokų skaičius beveik stabilus

Pernai per pusmetį rajone skirtingais keliais pasuko 62 sutuoktinių poros, šiemet – 61. Įdomu tai, kad aktyviausiai kraštiečiai skyrėsi irgi šiltuoju metų laiku – gegužę santuoką nutraukė 13, birželį – 15 porų.

Naujove pasinaudojo retas

Bene didžiausias šių metų pirmojo pusmečio pokytis, kad nuo gegužės leista lietuviškuose pasuose asmenvardžiuose rašyti x, w ir q raides. Iki tol tai buvo galima daryti tik teismui leidus.

Nors šis klausimas Lietuvoje buvo sprendžiamas metų metus ir buvo teigiama, kad to reikia nemažai daliai asmenų, sulaukus naujojo įstatymo, kėdainiečiai neplūstelėjo keistis vardų ar pavardžių.

„Nuo gegužės buvo vos 5 asmenys, kurie pageidavo, kad jų asmenvardžiuose būtų rašoma dviguba v raidė (w), bet nepasitaikė nė vieno, kuris prašytų vardą ar pavardę rašyti su x ar q raidėmis“, – apžvelgdama šiųmetę rajono statistiką sakė Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vyriausioji specialistė Stasė Pikčilingienė.