Daugiau kaip 20 metų Kėdainių krašto įvaizdžio dalimi buvusi Agurkų šventė keičia koncepciją. Trankios liaudiškos muzikos, viena kitą gardumu lenkiančių vaišių seniūnijų kiemeliuose, su agurkais susijusių rekordų ir kitų tradicinių linksmybių Kėdainių miesto parke nebus ir šią vasarą. Savivaldybė renginį kelia į naują lygį.
Vyks darbo dieną
Savivaldybės internetinėje svetainėje pasirodžiusi informacija, kad šių metų Agurkų dienos programai „numatyta nauja koncepcija”, vienus pradžiugino, kitus suglumino ir net supykdė. Pasirodo, neseniai rekonstruotame miesto parke šventė nebus rengiama. Renginys liepos 14-ąją vyks Kėdainių senamiestyje, jam paruošta kulinarinė ir muzikinė programa.
Tiesa, liepos 14 diena šiais metais – trečiadienis, tad planuoti apsilankymą kitų miestų gyventojams, jeigu jie tuo metu neatostogaus, bus sudėtingiau.
Kas „pavogė“ šventę?
Ne visi kėdainiečiai patenkinti tokiu sprendimu. Socialiniuose tinkluose pasklido klausimas, kodėl numarinta dviejų dešimtmečių šventės tradicija – nejaugi „kaltas“ tik karantinas? „Praėjusiais koronos metais iš tradicinės Kėdainių agurkų šventės liko tik keli stalai senamiestyje. Atėję žmonės skėsčiojo rankomis, nes jokio festivalio net nebuvo matyti, pavaikščiojo aplink tuos kelis stalus ir išėjo nesupratę, kas čia vyksta. Kėdainių rajono savivaldybė žadėjo, kad kitais metais šventė grįš su trenksmu. Atėjo tie kiti metai ir žiūriu…. ogi vėl ta pati nesąmonė. Kažkoks festivalis Didžiojoje gatvėje su nežinomais atlikėjais. Jūs gal tyčiojatės iš žmonių? Kur žadėta šventė parke? <…> Kas už tai atsakingas savivaldybėje. Norime žinoti, gerbiamas mere, kas tas Grinčas, kuris iš kėdainiečių tradicinę agurkų šventę pavogė?“ – piktinosi viena mergina populiarioje tarp kėdainiečių grupėje socialiniame tinkle „Facebook“.
Kiti gyventojai šventės parke sako nepasigesiantys, nes joje nesilankydavo. „Kulinarinis festivalis su gera muzika man patiktų labiau nei sausakimša parko pieva, šašlykų ir alaus kvapas, triukšmingos dainos, automobiliais apstatyti gyventojų kiemai. Stengdavomės per šventę iš miesto išvykti, nebent nueidavome į tautodailininkų mugę parko prieigose“, – prisipažino netoli miesto parko gyvenantis vyras.
Parkas – kitiems renginiams
Praėjusiais metais šventė pervadinta į Agurkų dieną ir paminėta Didžiosios gatvės atkarpoje. Tuokart miestelėnai pramogų ir šventės vis tik pasigedo, nes dar pavasarį rajono valdžia spaudoje buvo pažadėjusi, kad statybas parko centrinėje dalyje, kurioje vykdavo Agurkų šventė, bus spėta pabaigti ir renginys įprastoje vietoje tikrai įvyks. Tačiau miesto parko rekonstrukcija užsitęsė – tai buvo viena iš priežasčių, kodėl renginys vyko senamiestyje. Kita priežastis, kurią praėjusiais metais „Kėdainių mugei“ nurodė rajono valdžia – renginys išaugęs šventės marškinėlius, norisi naujos kokybės, tad kitąmet jis pretenduojąs tapti kulinariniu festivaliu.
Šią vasarą parko vartai lankytojams jau atverti, jame vyksta įvairūs renginiai, tačiau ne Agurkų šventė. Kodėl? Šį klausimą uždavėme rajono merui Valentinui Tamuliui, tačiau atsakymo sulaukėme ne iš jo, o atstovės viešiesiems ryšiams Jorūnės Liutkienės.
„Agurkų dieną organizuoja Kėdainių kultūros centras, – rašoma atsakyme, nors daugybę metų Kiekvienais metais šventė vyksta su nauju šūkiu ir nauja kryptimi, pasirenkama tema ir kuriama programa. Organizatoriai visada siūlo naujus dalykus kiekvienai šventei ir kiekvienam renginiui. Šiais metais bus švenčiama net 14 valandų: nuo ryto iki pat vakaro. Miesto parke šiais metais renginys nebuvo planuotas dėl nežinomybės, kokie pandeminio laikotarpio apribojimai bus taikomi. Kaip bus kitais metais, bus galima atsakyti, tik kai bus aiškesnė situacija dėl COVID-19 situacijos visoje Lietuvoje. Esant palankioms aplinkybėms, Agurkų šventė vėl grįš į miesto parką“, – rašoma atsakyme.
Agurkų dienai šiais metais suplanuota skirti beveik 14 tūkst. eurų. Ši suma panaši, kaip ir priešpandeminiu laikotarpiu.
Parkas šventei – tinkamesnė vieta
Kadenciją baigęs rajono meras, savivaldybės tarybos narys Saulius Grinkevičius nepritaria šventės vietos parinkimui. Pasak jo, parke vykdavusi Agurkų šventė buvo neatskiriama ne tik Kėdainių miesto, bet ir rajono įvaizdžio dalis. Šventė organiškai įsiliedavo į miesto parką, gamtoje vykstantis renginys atspindėdavo žemdirbiškas tradicijas, o rengiami įvairūs čempionatai, rekordų siekimas, kitos atrakcijos, mugė, koncertai pritraukdavo gausybę svečių ne tik iš mūsų, bet ir kitų rajonų.
„Po renovacijos miesto parke yra daug gražių ir tinkamų vietų šventei surengti. Buvo įmanoma pakylėti ją į naują lygį neatsisakant įprastos vietos. Mes tai planavome dar praėjusioje kadencijoje, svarstėme, kad Agurkų šventė galėtų tapti tokio lygio festivaliu, kaip Žagarės vyšnių festivalis“, – sakė S. Grinkevičius.
„Agurkų šventė turėjo likti miesto parke, o senamiestį reikia gaivinti muzikiniais festivaliais, kitais renginiais. Mes buvome pradėję tai daryti ir buvome numatę, kad Didžiosios Rinkos aikštėje vasarą, kiekvieną šeštadienį, vyktų koncertai. Tai trauktų žmones, būtų gal ir kavinukės atsiradusios aikštės pakraštyje, tam buvo suplanuotos vietos, komunikacijos. Dabar panašu, kad organizatoriai į vieną suplakė du renginius – Agurkų šventę ir 2017 metais pirmą kartą surengtą, didelės sėkmės sulaukusį maisto ir gėrimų festivalį „Radvilų virtuvė“, kuris dabar nebevyksta“, – aiškios rajono valdžios vizijos pasigenda praėjusią kadenciją rajonui vadovavęs S. Grinkevičius.
Šiemet – kulinarinė ir muzikinė programa
Savivaldybės interneto svetainėje skelbiama, kad šių metų Agurkų dienos programai numatyta nauja koncepcija: tai bus pusryčiai, pietūs ir vakarienė mieste. Kaip ir pernai, miestelėnai ir svečiai į Agurkų dieną viliojami „Gurkės“ prekės ženklo, krautuvėlės „Ragauk“, Šušvės midaus produkcija, „Grėjaus namo“ agurkiniais ledais. Kėdainių šeimininkės gamins kulinarinio paveldo produktus, kokteilių virtuozas Darius Biriukas siūlys atsigaivinti kokteiliais. Šiemet nauja yra tai, kad Krakių bendruomenės centro „Svetainė“ į Agurkų dienos renginį persikels su žydiškais patiekalais.
Ką daryti tiems kraštiečiams, kurie nenorės arba neišgalės sau leisti „prašmatniai pavakarieniauti neragautų produktų“? Jeigu maisto iš turgelio ar restoranų nepirksite, galite atsinešti savo pietų dėžutę: mat Didžiojoje gatvėje bus galima papietauti prie tam skirtų žalių staliukų.
Organizatoriai taip pat siūlo mėgautis saksofono garsais, pasižvalgyti į atrakcijas bei dalyvauti pirmą kartą organizuojamose ekskursijose po Kėdainius su degustacijomis.
Vakare ruošiama speciali programa muzikos gurmanams: nuo netradiciškai suskambusios birbynės, operos solisto iki diksilendo pasirodymų.
Ilgametė „Agurkų sostinė“
Agurkų augintojų vardą Kėdainiai pelnė ir stiprino kelis šimtmečius. Apie tai, kad miesto apylinkėse užsiimama daržininkyste ir auginami agurkai, minima jau XVII amžiuje. Agurkų auginimo verslas klestėjo carinės Rusijos laikais, tarpukario Lietuvoje bei sovietmečiu.
Dar 1997-aisiais Kėdainių krašte pirmą kartą buvo sumanyta pagerbti agurkų augintojus. Nuo tada išradingai ir linksmai buvo švenčiama Agurkų šventė, dažniausiai liepos viduryje. Tuo metu agurkai stipriai atpinga ir prasideda konservavimo ir šių daržovių ruošimo žiemai laikas.
(Viršuje: Kėdainių kultūros centro archyvo nuotr.)