Vis labiau atšąlant orams ir prasidedant rudeninėms darganoms, su jomis ateina ir peršalimo bei gripo sezonas. Lietuvoje peršalimo bei gripo atvejai jau yra registruojami, tad gydytojai įspėja – dabar pats tinkamiausias laikas stiprinti savo imunitetą, skiepytis nuo gripo ir kitaip saugotis šių ligų sukėlėjų.


„Nuo gripo efektyviausia apsisaugojimo priemonė yra vakcina – dabar pasiskiepyti yra pats tinkamiausias laikas. Tačiau galime ir paprastomis priemonėmis stiprinti savo organizmą – pavyzdžiui, mėgautis karštomis imbiero ir citrinos arbatomis, stiprintis kitomis liaudiškomis priemonėmis“, – sakė šeimos gydytoja bei Kėdainių PSPC terapijos skyriaus vedėja Joana Kleivienė.

Nemokamos vakcinos nuo gripo jau nėra

Praėjusią savaitę Kėdainių Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras informavo, kad mūsų rajono rizikos grupėms priklausantys asmenys labai aktyviai skiepijosi valstybės kompensuojama sezoninio gripo vakcina „Vaxigrip Tetra“, tad šiuo metu Kėdainių PSPC ir rajono ambulatorijose baigėsi šios vakcinos gautasis kiekis.

Norinčiųjų pasiskiepyti eilės buvo labai ilgos, žmonės prie procedūrų kabineto laukė ilgiau nei valandą laiko. Dabar laukiama šios vakcinos papildymo, kuris greitu laiku turėtų pasiekti gydymo įstaigą. Gavus valstybės kompensuojamos gripo vakcinos, Kėdainių PSPC pacientams bus pranešama nedelsiant.

Pasiskiepijus, imunitetas įgyjamas po dviejų savaičių. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), praėjusio gripo sezono metu Lietuvoje valstybės lėšomis pasiskiepijo 127 708 tūkst. gyventojų.

Praėjusią savaitę Kėdainių Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras informavo, kad mūsų rajono rizikos grupėms priklausantys asmenys labai aktyviai skiepijosi valstybės kompensuojama sezoninio gripo vakcina „Vaxigrip Tetra“, tad šiuo metu Kėdainių PSPC ir rajono ambulatorijose baigėsi šios vakcinos gautasis kiekis.

„Šiemet įstaigose yra gauta keturvalentė gripo vakcina, kuri yra efektyvesnė nei trivalentė, kurią turėjome pernai. Nemokamai Ligonių kasų kompensuojama vakcina yra skiepijama pacientai, vyresni nei 65-erių metų, sergantys lėtinėmis ligomis, nėščiosios. Dėl skiepų reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – informavo J. Kleivienė.

Lietuvoje šių metų gripo sezono pradžia paskelbta paskutinę rugsėjo savaitę, jis gali tęstis gana ilgai – net iki gegužės mėnesio, informuoja ULAC. Gripo epidemija praėjusiais metais buvo paskelbta 32 savivaldybėse, sergamumas piką pasiekė sausio mėnesį.


Gripo ir peršalimo simptomai skiriasi

„Darganoti orai yra puiki terpė plisti virusams, todėl labai svarbu atnaujinti savo žinias apie peršalimą ir gripą: ką daryti, kad nesusirgtume ir ką daryti, jeigu jau nepavyko apsisaugoti nuo šių virusų“, – pažymėjo gydytoja.

Peršalimas yra ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija, kurią sukelia virusai, tačiau tai – ne gripo virusai. „Labai dažnai žmonės painioja gripą su elementariu peršalimu. Tačiau nors pastarąjį ir sukelia virusai, tai tai nėra ta pati gripo liga. Peršalimo eiga ir pradžia būna lėtesnė, ji nėra tokia ūmi ir pasireiškia karščiavimu, ligoniui skauda gerklę, jis sloguoja, pakosėja. Tačiau simptomai, palyginus su gripu, nebūna labai stiprūs, jie būna pakankamai švelnūs,“, – pasakojo J. Kleivienė.

Tuo tarpu gripas yra labai ūmi virusinė infekcija – virusui patekus į žmogaus organizmą, sirgti pradedama po 12 valandų. Žmogui pakyla temperatūra (virš 38 laipsnių), karščiuojama stipriai ir ilgokai, su šaltkrėčiu, stiprokais galvos skausmais, kaulų raumenų skausmais, taip pat varginančiu sausu kosuliu, kuris būna stipriausias antrą-trečią susirgimo dieną.

„Gali būti ir virškinamojo trakto sutrikimų, tokių kaip viduriavimas, vėmimas, pykinimas. Tiesa, šie simptomai yra retesni. Taip pat gali būti ir sloga, ir kosulys – visa tai, kas lydi peršalimą“, – sakė šeimos gydytoja.

Abiejų ligų sukėlėjai yra virusai, kurie plinta oro lašeliniu būdu bei per asmeninį kontaktą. Todėl, anot gydytojos, labai svarbu laikytis higienos: dažnai plauti rankas, čiaudėti tinkamai prisidengus, naudoti apsaugines kaukes, kad neužkrėstume kitų ir neužsikrėstume patys.


Antibiotikų vartoti negalima!

Jei vis dėlto nepavyko apsisaugoti nuo gripo ar peršalimo ir žmogus susirgo, gydytoja J. Kleivienė pirmiausiai rekomenduoja neiti į darbą ir likti gydytis namuose.

„Nereikia platinti viruso, todėl likime namuose ir gydykimės. Vartokime kuo daugiau skysčių, taikykime simptominį gydymą – jei kosime, vartokime vaistus nuo kosulio, jei skauda gerklę, naudokime vaistus nuo gerklės skausmo, jei sloguojama, turi būti vartojami vaistai nuo slogos.

Jei yra nustatytas gripas, tuomet skiriamas priešvirusinis gydymas. Dėl to reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jei liga užsitęsė ir jau matote, kad patys sau pagelbėti negalite, nedelskite, kreipkitės konsultacijai į medikus dėl tinkamo gydymo“, – įspėjo pašnekovė.

Taip pat ji pridūrė, kad labai dažnai žmonės patys užsiima savigyda ir pradeda vartoti antibiotikus. „Šie vaistai virusinei infekcijai nenaudojami ir neskiriami, jie virusinių ligų negydo. Todėl neskubėkime gydytis patys ir ieškoti antibiotikų. Šie gydo tik bakterinės kilmės infekcijas bei susirgimus, taip pat gripo komplikacijas“, – sakė šeimos gydytoja J. Kleivienė.

ULAC informuoja, kad dažniausiai pasitaikančios gripo komplikacijos – virusinės arba bakterinės kilmės plaučių uždegimas, prienosinių ančių uždegimas (sinusitas), vidurinės ausies uždegimas, sepsis (kraujo užkrėtimas). Retesnės, bet itin pavojingos komplikacijos – širdies raumens, smegenų uždegimas.