Prieš keletą metų Kėdainių Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) prasidėjęs proveržis tęsiasi. Praėjusių metų pabaigoje paskelbusios apie ketinimus investuoti Kėdainiuose, čia jau oficialiai kuriasi dvi naujos įmonės. Tai Vokietijos pramoninių dujų gamybos gigantas „AGA“ ir maistą gyvūnams gaminsianti Ukrainos kapitalo bendrovė „Kormotech“. Jau netrukus oficialiai darbą pradės Kėdainių LEZ įsikūrusi viena pažangiausių pasaulyje koncerno „Icor“ valdoma kanapių pluošto perdirbimo gamykla. Šios investicijos liudija apie esminį persilaužimą, Kėdainių LEZ įvykusį per pastaruosius ketverius metus.

Per ketverius metus įsikūrė naujos įmonės

Prieš kelias savaites Kėdainių LEZ valdymo bendrovė pasirašė žemės nuomos sutartis su dviem stambiais užsienio investuotojais. Jau šią vasarą turėtų prasidėti gyvūnų maisto gamyklos statybos, į kurią investuoja Ukrainos kompanija „Kormotech“. Planuojama, jog rudeniop ims ryškėti pramoninių dujų gamyklos, Vokietijos kompanijos „AGA“ padalinio kontūrai. Investicijos į ją sieks 20 mln. eurų.

„Šiuo metu sparčiai vyksta projektų rengimo ir jų derinimo darbai. Pasirašius sutartis, užsienio investuotojai tapo mūsų LEZ dalimi. Jau deramasi su rangovais, kurie statys gamyklas“, – sakė Kėdainių LEZ valdymo bendrovės direktorius Arūnas Klangauskas.

Pasak Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus, prieš ketverius metus Kėdainių LEZ buvo įsikūrusi tik viena įmonė – krematoriumas. Per šį laiką jų atsirado net kelios – kanapių pluošto perdirbimo, skystųjų trąšų – gamyklos. O galiausiai pavyko pritraukti milijonines užsienio investicijas.

Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius akcentavo, kad šios užsienio investicijos – puikus bendro savivaldybės ir LEZ operatoriaus darbo rezultatas. Jis džiaugėsi, kad Kėdainių regionas ženkliai atsigauna, kuriamos naujos darbo vietos, ateina užsienio kompanijos.

„Prieš ketverius metus, pradėjus savo kadenciją, Kėdainių LEZ buvo įsikūrusi tik viena įmonė – krematoriumas. Per šį laiką jų atsirado net kelios – kanapių pluošto perdirbimo, skystųjų trąšų – gamyklos. O tai, kad galiausiai pavyko pritraukti milijonines užsienio investicijas, kad pas mus kuriasi pasaulinio garso dujų pramonės gigantas „AGA“ – iš tiesų labai puiku“, – sakė Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Savivaldybės vaidmuo šiame procese labai ženklus. Nes investuotojai vertina ne tik geografinę regiono padėtį, situaciją darbo rinkoje, bet ir projektinių sprendinių derinimo greitį, vietos valdžios požiūrį į verslo plėtrą.

Neabejojama, kad užsienio kapitalo investicijos veiks tarsi katalizatorius, ženkliai prisidėsiantis prie kitų įmonių kūrimosi.

Kėdainiuose – multimilijoninės korporacijos įmonė

20 mln. eurų į pramoninių dujų gamyklos statybą investuojanti į jau šį rudenį Kėdainių LEZ darbus pradėti planuojanti Švedijoje registruota bendrovė „AGA“ – visame pasaulyje veikiančio Vokietijos koncerno „The Linde Group“ valdomų įmonių grupės narė.

Sprendimas pramonėje naudojamų dujų išgavimo įmonę statyti Kėdainiuose – strateginis bendrovės žingsnis, siekiant aktyviai plėsti veiklą ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos šalių regione. Pasak įmonės vadovų, tokį sprendimą lėmė auganti vartotojų paklausa, o tiksliau – milžiniškos Vokietijos bendrovių investicijos į Kauno LEZ. Norėdama būti arčiau savo klientų, „AGA“ savo naują gamyklą nusprendė statyti Kėdainiuose.

20 mln. eurų į pramoninių dujų gamyklos statybą investuojanti ir jau šį rudenį Kėdainių LEZ darbus pradėti planuojanti Švedijoje registruota bendrovė „AGA“ – visame pasaulyje veikiančio Vokietijos koncerno „The Linde Group“ valdomų įmonių grupės narė.

Korporacija „The Linde Group“, kuriai priklauso „AGA“, pasaulyje lyderiaujanti dujų gamybos ir inžinerinių sprendimų kompanija. Jai priklausančiose įmonėse dirba 63 tūkst. 500 darbuotojų, veikla vyksta daugiau nei 100 pasaulio valstybių. Metiniai korporacijos „The Linde Group“ pardavimai siekia apie 17 milijardo eurų.

Ukrainiečiai investuoja į gyvūnų ėdalo gamyklą

Stipriai išvystytu agrariniu sektoriumi bei maisto pramone garsėjantys Kėdainiai jau greitai turės dar vieną stambų darbdavį. Kėdainių LEZ teritorijoje iškils šunų bei kačių ėdalą gaminsianti Ukrainos bendrovės „Kormotech“ gamykla, į kurią ketinama investuoti 8 mln. eurų. Manoma, kad statybos prasidės jau šią vasarą, šiuo metu jau baigiami derinti projektai, vyksta rangovo atranka.

Pasaulinėje pašarų rinkoje dirbantys ukrainiečiai Kėdainiuose planuoja įkurti ir mokslinių tyrimų centrą ir bendradarbiaujant su Lietuvos universitetų mokslininkais, kurti naujus produktus.

„2003 metais Ukrainoje, Lvovo mieste įkurta bendrovė „Kormotech“ gamina drėgną ir sausą ėdalą katėms ir šunims. Naujoji gamykla Kėdainių LEZ specializuosis drėgno ėdalo katėms ir šunims gamyboje, kuri bus automatizuota, pasitelkiant modernią iš Danijos ir Vokietijos importuotą įrangą. Numatomas metinis naujosios gamyklos pajėgumas – 20 tūkstančių tonų“, – kiek anksčiau yra minėję investicijas kuruojančios viešosios įstaigos „Investuok Lietuvoje“ atstovai.

Ukrainiečiai Lietuvoje šiam projektui jau įregistravo uždarąją akcinę bendrovę „Kormotech“. Kol kas joje dirba tik vienas darbuotojas, direktorius Nazar Shchyrba.

Jau netrukus – kanapių perdirbimo gamyklos atidarymas

Kėdainių LEZ netrukus oficialiai veiklą pradės pirmoji šalyje gamykla, perdirbsianti ūkininkų užaugintas pluoštines kanapes.

Beveik 9 mln. eurų į ją investavo žinomas koncernas „Icor“. Tai pirmosios šio koncerno investicijos į žemės ūkį, „Icor“ taip pat įsigijo ir kontrolinį bendrovės „Agrosfera“ akcijų paketą. „Agrosferos“ funkcija – tapti kanapių pluošto gamyklos operatoriumi, sudaryti sutartis su ūkininkais ir gamyklą aprūpinti žaliava.

Pluoštinių kanapių perdirbimo procesas išskirtinis tuo, jog dirbama be atliekų. Kanapių spaliai gamykloje bus presuojami į kuro granules.

„Tai – viena moderniausių gamyklų pasaulyje. Šiuo metu kaupiamas reikiamas žaliavos kiekis, o oficialus gamyklos atidarymas numatomas balandžio 26 dieną“, – sakė įmonių grupės „Icor“ komunikacijos departamento vadovas Nerijus Mikalajūnas.

Koncernas „Icor“ Kėdainiuose pastatytą gamyklą valdo per uždarąją akcinę bendrovę „Natūralus pluoštas“. Portalo rekvizitai.lt žiniomis, joje šiuo metu dirba 10 žmonių, o atlyginimo vidurkis siekia 1,549 tūkst. eurų.

Darbą pradėjo skystų trąšų gamykla

Kėdainių LEZ veikti pradėjo ir skystųjų trąšų gamykla „Ikar“. Prognozuojama, kad ji taps inovatyviausia bei pažangiausias technologijas taikančia įmone regione. Investicijos į šią gamyklą bei mokslinių tyrimų laboratoriją jau siekia 4 mln. eurų, o produkcija bus prekiauja pasaulinėje rinkoje.

„Segmentas, į kurį orientuojamės – visas pasaulis, nes trąšos, kurias netrukus pradėsime gaminti yra pakankamai brangios. Tolimiausias taškas, į kurį eksportuosime produkciją yra Australija. Taip pat Vietnamas, Indonezija, jau nekalbant apie Europą“, – pasakojo gamyklą pastačiusios Kauno bendrovės „Vitera Baltic“ vadovas bei akcininkas Arminas Kildišis.

Gamyklą valdančioje antrinėje įmonėje „Ikarai“ pastebimas darbuotojų skaičiaus didėjimas. Šių metų pradžioje joje dirbo 9 darbuotojai, o balandžio pradžioje įdarbinta 14 žmonių.

Panašios naujienos

One Response

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.