Neskaidrumas supriešino visuomenę su verslu

Kėdainiuose įsigijusiems žemės sklypą ir jau į jį investavusiems verslininkams iškilo reali grėsmė nepradėti suplanuoto verslo bei patirti didžiulius nuostolius. Dėl viso to kalta gali būti rajono savivaldybės administracija, o problemą spręsti tenka savivaldybės tarybai.

„Jūsų yra valdžia ir valia. Prašome, padėkite gyventojams, kad šitoje vietoje neatsirastų plovykla“, – rajono vadovų ir tarybos narių prašo Kėdainių Liaudies ir Chemikų gatvės gyventojų atstovė.

„Mūsų situacija yra labai rimta. Jau investuota didžiulė pinigų suma, laiko sugaišta ir jėgų išeikvota labai daug. Mes gyvename teisinėje valstybėje, mūsų teisės taip pat turi būti saugomos“, – sako sklypą Liaudies gatvėje įsigiję ir savitarnos automobilių plovyklos projektavimo darbus pradėję verslininkai.

Šį penktadienį Kėdainių rajono savivaldybės tarybos sprendimas gali nulemti, būti ar nebūti savitarnos automobilių plovyklai ir vėliau administraciniam pastatui dabar tuščiame sklype Kėdainių Liaudies g. 17. Tarybos nariai jaučiasi „įvaryti į kampą“.

Gyventojai plovyklai sako „ne“

Liaudies gatvės gyventoja, ankstesnių kadencijų tarybos narė Ona Šulcienė ragina savivaldybės vadovus atsižvelgti į gyventojų nuomonę.

Liaudies gatvės gyventoja O. Šulcienė pirmaisiais pavojaus varpais dėl kaimynystėje galimai atsirasiančios automobilių plovyk­los pradėjo skambinti prieš metus.

„Visus metus rašiau raštus savivaldybės vadovybei, tarybos nariams, – sako O. Šulcienė. – Būtų labai neatsakinga leisti statyti tokį objektą tiesiog po daugiabučių langais. Šalia yra mokykla. Padidėtų avarijų tikimybė.“

O. Šulcienė kreipėsi į savivaldybės tarybą prašydama pataisyti jau parengtą sprendimą, kad gyvenamosiose teritorijose šalia daugiabučių ir individualių namų, ugdymo įstaigų būtų draudžiama statyti tokius objektus. Prašymą savivaldybei, kad Liaudies gat­vėje nebūtų statoma automobilių plovykla, pasak O. Šulcienės, jau pasirašė 320 Liaudies ir Chemikų gatvių gyventojų.

O. Šulcienės manymu, tokie objektai darko ir vizualinį vaizdą. (R. Valionio nuotr.)

„Prašome gerbiamų savivaldybės tarybos narių, mes jus rinkome, balsavome už jus, ir norime to, ką jūs deklaravote per rinkimus. Tai būtų ir jūsų sėkmė, ir mūsų. Nes gyvenamose teritorijose tokie objektai yra pavojinga ir nesaugu“, – teigia gyventojų atstovė.

Atstovaukite mums, mes jus išrinkome“

O. Šulcienės manymu, tokie objektai darko ir vizualinį vaizdą: „Ten tokia graži vieta, gyvenamieji namai, mokykla. O dabar ten tokį griozdą pastatys, kuris veiks visą parą, bus triukšmas ir tarša, aerozoliai, purslai.“ Pasak O. Šulcienės, yra Kėdainiuose kitų vietų, kur galima statyti, o ir plovyklų mieste esą pakankamai – bent 10.

„Labai prašau, gerbiami tarybos nariai, atstovaukite mums, mes jus išrinkome, mūsų daug. O verslas suras kitą nišą“, – teigė O. Šulcienė.

Pasak jos, nei čia atsiras darbo vietų, nei bus sumokami labai dideli mokesčiai į biudžetą. „Nauda bus verslininkams, o mums – žala. Tokio objekto atsiradimas labai veiks gyventojų psichoemocinę sveikatą – švies lempos, bus triukšmas, padidės oro tarša, kris turto vertė“, – kalbėjo O. Šulcienė.

Kreipėsi po viešo svarstymo

Į savivaldybės tarybą daugiau kaip 300 Liaudies ir Chemikų gatvių gyventojų kreipėsi po viešo šio projekto svarstymo.

Savivaldybės tarybai administracija parengė sprendimą nustatyti ne mažesnį kaip 50 metrų atstumą visoms atviroms automobilių plovykloms iki gyvenamųjų pastatų.

Tarybai svarstyti yra pateiktas ir kitas pasiūlymas, kad planuojama statyti plovykla būtų ne mažesniu kaip 50 m atstumu iki gyvenamųjų namų sklypo ribos. Tad šiuo metu suprojektuotos plovyklos vietą tektų koreguoti.

Dar labiau gyventojai norėtų, kad atviros automobilių plovyklos šalia jų namų iš viso nebūtų.

Pinigai investuoti, o verslas gali būti nė nepradėtas

Kaune registruotos UAB „Plovykla“ direktorius Marius Sinkevičius ir atstovas Dovydas Žasytis, besiruošiantys Kėdainių miegamajame rajone statyti automobilių plovyklą, šią savaitę leidžia Kėdainiuose susitikinėdami su rajono savivaldybės tarybos nariais ir dalyvaudami komitetų posėdžiuose.

„Tik gavę pritarimą iš savivaldybės, pirkome sklypą ir pradėjome veiklą“, – teigia įmonės „Plaunu“ vadovas M. Sinkevičius ir atstovas D. Žasytis. (STOP kadras iš posėdžio)

Verslininkai tikina kad, prieš įsigydami seniai pardavinėjamą ir šiek tiek atpigusį sklypą Liaudies gatvėje, lankėsi Kėdainių savivaldybėje, kur jie buvę patikinti, kad vystyti planuojamą veiklą šioje vietoje nebūsią kliūčių.

„Jie mums pasakė „okey“, tai yra komercinės paskirties žemė, pakankami atstumai, – patvirtino įmonės atstovas D. Žasytis. – Nebuvo jokių kliūčių iki projekto viešinimo, kol po jo nesulaukėme artimiausių gyventojų nepasitenkinimo“.

„Reiktų įvertinti tai, kad mes jau esame pradėję procesą ir investavę į šį projektą labai daug pinigų“, – situaciją, kurioje atsidūrė, apibūdino Kėdainiuose verslą plėtoti planuojantys kauniečiai.

„Reiktų įvertinti tai, kad mes jau esame pradėję procesą ir investavę į šį projektą labai daug pinigų“, – situaciją, kurioje atsidūrė, apibūdino Kėdainiuose verslą plėtoti planuojantys kauniečiai.

Pasak verslininkų, nepastačius automobilių plovyklos, neapsimokėtų statyti ir šalia suplanuoto administracinio pastato, kuris turėtų ir užstoti plovyklą nuo gyvenamųjų namų. „Nesvarstome varianto statyti administracinį pastatą atskirai. Tai kompleksinis sprendimas“, – teigė D. Žasytis.

„Šis ažiotažas Kėdainiuose yra kilęs tik dėl mūsų objekto ir sprendimas ruošiamas tik mūsų planuojamai statybai. Nežinome, kad Kėdainiuose šiuo metu būtų planuojama ar statoma plovyklų“, – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos vieno iš komiteto nariams sakė UAB „Plaunu“ atstovas D. Žasytis.

Žadama, kad plovykla neveiks naktį

„Suprantame gyventojų nuogąstavimus, bet plovykla nėra taršus ar kenksmingas objektas, – sakė UAB „Plaunu“ vadovas Marius Sinkevičius. – Plovimo medžiagos, kurias mes naudojame, yra tokios pačios, kokias jūs kasdien naudojate buityje“.

Su plovykla kartu esąs suprojektuotas administracinis pastatas, kuris užstotų plovyklą nuo daugia­bučių namų.

Teritorija, pasak jų, dešimtmečius stovėjusi neprižiūrima, dabar būsianti apželdinta, o vaikų žaidimo aikštelę žada atitverti tvorele.

Moksleivių saugumą, anot verslininkų, garantuotų tai, kad plovyklų apkrovimas dažniausiai esąs popiečio valandomis, kuriomis, verslininkų manymu, vaikai į mokyklas nebevaikščioja. Žadama, kad plovykla neveiks naktį.

Verslininkų žiniomis, teisinių ar įstatyminių apribojimų tokiai veiklai šioje vietoje nėra, o teismų praktikoje vienu atveju buvo nustatytas net 20 metrų atstumas.

Gavo pritarimą iš savivaldybės

Sklypas šioje vietoje pardavinėjamas buvo ilgai, o pirkėjo – neatsirado. Kai sumažėjo jo kaina, juo susidomėjo kauniečiai verslininkai.

Savivaldybės tarybai administracija parengė sprendimą nustatyti ne mažesnį kaip 50 metrų atstumą visoms atviroms automobilių plovykloms iki gyvenamųjų pastatų.

Apžiūrėję sklypą bei nuvykę į savivaldybę sužinoti, ar galima jame planuoti tokią veiklą, pasak jų, gavo pritarimą.

„Tik gavę pritarimą iš savivaldybės, pirkome sklypą ir pradėjome veiklą. Nežinome, kaip kitaip galima apsidrausti…“, – dabar sako UB „Plaunu“ atstovai. – Tai yra ne pirma mūsų plovykla, ir visada pradedame nuo savivaldybės. Tik gavę savivaldybės pritarimą perkame sklypus savo verslui“, – tikino UAB „Plaunu“ vadovas M. Sinkevičius.

Sprendimą priims taryba

Liaudies gatvės gyventoja O. Šulcienė pirmaisiais pavojaus varpais dėl kaimynystėje galimai atsirasiančios automobilių plovyklos pradėjo skambinti prieš metus.

Praėjusių metų rugpjūtį redakcijai ji rašė: „<…> Apie šalia gyvenamųjų daugiabučių ir vienbučių gyvenamųjų namų ir „Aušros” progimnazijos statomą objektą jokios informacijos iš savivaldybės administracijos negavome. Vadovaujantis Orhuso konvencija, savivaldybės prašome pateikti informaciją apie numatytą  statyti statinį, nes Orhuso konvencijos tikslas – apsaugoti kiekvieno dabartinės ir būsimų kartų żmogaus teisę gyventi jo sveikatai ir gerovei palankioje aplinkoje, užtikrinti teisę gauti informaciją, teisę dalyvauti priimant sprendimus bei teisę kreiptis į teismus aplinkos klausimais <…>”. Informacijos apie naujuosius sklypo savininkus ir planuojamą veiklą tada nepavyko gauti ir žurnalistams.

Pasak O. Šulcienės, iš trijų valdininkų, į kuriuos tada ji kreipėsi, po kelinto kreipimosi atsiliepė Rytis Vieštautas, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas, vyr. architektas.

Oficialiame atsakyme tąsyk buvo teigiama: „Kėdainių rajono savivaldybės administracija prašymų dėl planuojamų statybų ar rengiamų projektinių pasiūlymų Jūsų minėtame sklype nėra gavusi. Informacija apie STR1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ nurodytų visuomenei svarbių statinių projektavimą, susipažinimo bei pasiūlymų teikimo tvarką skelbiama Kėdainių rajono savivaldybės svetainėje“.

Valdininkai įvarė į kampą ir savivaldybę, kuri, nepažeidžiant įstatymų, privalo atstovauti ir gyventojams, ir verslui. Penktadienį „perkirsti Gordijaus mazgą“ teks savivaldybės tarybai.

Titulinė nuotrauka: Gyventojai prieštarauja, kad čia atsirastų automobilių plovykla ir dėl to kreipėsi į rajono tarybą.

Panašios naujienos