Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centre Arnetų name atidaroma druski­ninkiečių – sertifikuotos amatininkės Dainos Lukošiūnaitės ir tautodailininkės Linos Kabelkaitės darbų paroda ,,Medžio gyvenimas”. Joje – įmantriausi karpinių raštai.

Nors istorijos šaltinių teigimu popieriaus karpinių menas gimė Rytų šalyse, Lietuvoje jie irgi buvo kuriami. Itin populiarūs popieriaus karpiniai kaip namų interjero puošybos elementai buvo 19 a. pabaigoje – 20 a. pradžioje. Kaimo ir net miesto žmonės karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, paveikslų, veidrodžių rėmus, sudėtingesnio ornamento karpiniais-užuolaidėlėmis būdavo puošiami langai, indaujos. Ir nors ši tradicija palaipsniui prislopo, tebėra žmonių, kurie vis dar užsiima karpinių kūrimu. Tiesa, tam reikia ne tik kūrybiškumo, bet ir kruopštumo bei laiko.

Parodoje – profesionalių
kūrėjų darbai

Diana Lukošiūnaitė teigia, kad popieriniais karpiniais susidomėjo dirbdama apipavidalintoja Druskininkų l/d „Bitutė“. Nuo 1998 m. ėmė dalyvauti parodose – jų jau priskaičiuojama daugiau nei 100. Karpiniai buvo eksponuojami ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Vokietijoje, kitose šalyse.

2012 m. D. Lukošiūnaitei buvo suteiktas Meno kūrėjo statusas, o dar po trejų metų buvo sertifikuotos jos karpytos užuolaidos ir paveikslai. Šios amatininkės, tautodailininkų sąjungos narės, darbų galima rasti ir įvairiuose meno almanachuose, kataloguose, jais papuoštos ir kelios knygos. D. Lukošiūnaitės karpinių taip pat yra keliuose šalies muziejuose, dalis jos kūrinių iškeliavę į Norvegiją, Angliją, Ameriką, Vokietiją.

Kita kūrėja – Lina Kabelkaitė yra D. Lukošiūnaitės pasekėja, mat karpinius ėmė karpyti būtent jos paskatinta ir tuo užsiima jau beveik dešimtmetį. Lietuvos tautodailininkų sąjungai priklausanti Lina taip pat turi Meno kūrėjo statusą ir aktyviai dalyvauja tiek respublikinėse, tiek tarptautinėse parodose. Jos karpinių yra įsigiję Lietuvos nacionalinis muziejus, Raseinių, Tauragės krašto muziejai, Kapčiamiesčio E. Pliaterytės muziejus, Syke muziejus Vokietijoje.

Abi menininkės veda ir edukacinius užsiėmimus, kurių metu dalyvius supažindina su karpinių istorija bei jų kūrimo technika. Jos gerai žino, kaip iš paprasto popieriaus lapo gali gimti originalūs kūriniai, kuriuose skleidžiasi gėlės, pragysta paukščiai, prasideda medžio gyvenimas…

D. Lukošiūnaitės ir L. Kabelkaitės rankomis sukurtų grožybių paroda ,,Medžio gyvenimas” atidaroma gegužės 20 d. 15 val. Druskininkiečių karpiniai Arnetų name (Radvilų gatvė 21) bus eksponuojami iki birželio 20 d.

Titulinė nuotauka: Popieriaus karpiniai tarsi gyvi – juose skleidžiasi gėlės, pragysta paukščiai, prasideda medžio gyvenimas… (nuotraukos iš asm. archyvo)

Panašios naujienos