Lietuvos kariuomenės karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas, pulkininkas Arūnas Balčiūnas pažymi, kad šių metų šauktinių sąrašus keti­nama paskelbti kitos savaitės viduryje.

Pasak pulkininko, sudarytas sąrašas tą pačią dieną nėra skelbiamas dėl to, kad reikalinga papildoma informacija, kuri turi būti parašyta kiekvienam karo prievolininkui. „Ar būtina skubiai susisiekti, ar nurodymas pateikti kontaktinę informaciją, ar atvykti pasitikrinti sveikatos ir taip toliau. Taigi procesui reikia kelių dienų ir planuojame, kad šiandien sudaryti sąrašai bus paskelbti kitos savaitės viduryje“, – ketvirtadienį LRT radijui teigė A. Balčiūnas.

Vis tik pulkininkas neslepia, kad dalis į karo tarnybą kviečiamų jaunuolių neatvyksta. Pasak jo, priežasčių yra įvairių, todėl, esant poreikiui, atvykimo terminai koreguojami.

„Vieni pasako, kad pamiršo, nepasižiūrėjo ir panašiai. Kiti tą daro galbūt ir sąmoningai, žinodami, kad reikia ateiti, bet neateis, tai kitas terminas būna nukeltas vėlesniam laikui. Bet yra dalis, kuriems yra rimtų priežasčių: ar susirgo, ar atsirado šeiminių aplinkybių, ar grįžtant iš užsienio nepavyko gauti bilietų skrydžio laiku ir taip toliau. Tai į visas šias pateisinamas, pagrįstas aplinkybes tikrai mes visada atsižvelgiame ir tuos atvykimo ar nurodymų įvykdymo terminus koreguojame“, – nurodė A. Balčiūnas.

Be to, Generolo Jono Žemaičio karo akademijos gynybos vadybos ir ekonomikos tyrimų grupės mokslo darbuotoja Vida Česnuitytė pažymi, kad po pandemijos sumažėjusi motyvacija atlikti karo prievolę šiuo metu yra išaugusi. Pasak jos, jaunuolių požiūrį pakeitė Rusijos pradėtas karas Ukrainoje.

„Iš tikrųjų matosi, kad kariai labiau suprato savo asmeninę ir kariuomenės reikšmę. (…) COVID-19, atvirkščiai, paveikė į neigiamą pusę. Nes pats išėjimo momentas gal nebuvo paveiktas COVID-19, bet tarnybos metu kariai labai stipriai nusivylė, kad jie negali išeiti bet kada, pavyzdžiui, savaitgaliais negali grįžti į šeimas, nes karantinas. Tai buvo labai kritusi motyvacija. Bet Ukrainos karas iškėlė vėlgi jų motyvaciją, ir iš tiesų pastebime tuos rodiklius, kad jie teigiamai žiūri į tarnybą“, – aiškino V. Česnuitytė

ELTA

R. Valionio nuotrauka