Nors pirmieji šalčiai dar negrasina plikledžiu kelyje, nuo lapkričio 10 d. Lietuvoje vairuotojai nebegali važinėti automobiliais su vasarinėmis padangomis – už tai galima gauti baudą nuo 50 iki 100 eurų arba net prarasti galiojančią automobilio techninę apžiūrą.
Ruošiant automobilį žiemai, padangų keitimas nėra vienintelis veiksmas, kurį reikėtų atlikti, teigia ekspertai.
Brangiai kainuojančios smulkmenos
Skaitmeninių draudimo paslaugų platformos „Man ramu“ įkūrėjas Marius Jundulas sako, jog nors daugelis vairuotojų žino, kad vairuoti techniškai netvarkingą automobilį yra draudžiama, nemažai jų gana laisvai traktuoja smulkius savo automobilio trūkumus ir nemano, kad dėl jų transporto priemonė tampa techniškai netvarkinga.
Kai kurie šių trūkumų yra pakankamai svarbūs, kad dėl jų automobilio techninė apžiūra gali būti panaikinta tiesiog kelyje – pavyzdžiui, jei lyjant, sningant ar esant rūkui, vairuotojo pusėje neveikia stiklo valytuvas, tamsoje ar esant blogam matomumui nešviečia joks priekinis kairysis žibintas, neveikia vairo mechanizmas ar automobilio stabdžiai. Tačiau detalių, dėl kurių neatitikimo standartams automobilis gali būti pripažintas techniškai netvarkingu, yra kur kas daugiau.
„Daugybei vairuotojų nepakankamas padangų rašto gylis, įskilęs stiklas, įplyšę valytuvai ar išklibęs priekabos sukabinimo įtaisas tėra nežymūs trūkumai, į kuriuos paprastai nekreipiama dėmesio. Tačiau visi jie patenka į techniškai netvarkingos transporto priemonės apibrėžimą ir gali tapti ne tik avarijos, bet ir didelių finansinių išlaidų priežastimi, nes draudimo kompanija gali pareikalauti grąžinti jau išmokėtas privalomojo draudimo išmokas ar atsisakyti mokėti išmoką savanoriško kasko automobilių draudimo atveju“, – pabrėžia M. Jundulas.
Prieš žiemą papildomai patikrinti savo transporto priemones draudimo specialistas siūlo visiems vairuotojams. Tai padaryti yra tuo svarbiau, kuo seniau buvo atlikta automobilio techninė apžiūra.
„Galbūt techninės apžiūros metu transporto priemonė buvo visiškai tvarkinga, bet tai nereiškia, kad ji vis dar toks pat tvarkinga ir šiuo metu – naudojantis automobiliu, dyla jo padangos, perdega žibintų lemputės, skeldėja valytuvai ir t. t. Sudėtingesnėmis eismo sąlygomis žiemos sezonu kiekviena, net ir pati menkiausia, smulkmena gali tapti tragiškos nelaimės priežastimi“, – akcentuoja M. Jundulas.
Į ką, ruošdamiesi žiemai, vairuotojai turėtų atkreipti didžiausią dėmesį?
Įmonės „BRC Autocentras“ ekspertas Zbignevas Palionis pritaria, kad, ruošiantis žiemai, nesvarbių smulkmenų nebūna. Pasak jo, be sezonui tinkamų padangų naudojimo, pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį į automobilio skysčius: variklio aušinimo ir langų plovimo.
„Nelaukdami pirmųjų šalčių, pakeiskite automobilio skysčius į tokius, kurių užšalimo temperatūra pritaikyta žiemos sezonui. Taip pat prieš kiekvieną žiemą derėtų pakeisti kuro filtrą, nes jame kaupiasi kondensatas, kuriam užšalus, nebeužvesite variklio, nes filtras sustabdys kuro tiekimą. Taip pat derėtų pasirūpinti automobilio durų ir bagažinės spynomis – tam yra specialių, į spynas supurškiamų tepalų, apsaugančių jas nuo užšalimo. Nepamirškite ir durų sandarinimo gumos – artėjant šalčiams, ją derėtų sutepti tam skirtu silikonu, kad žiemą neprišaltų“, – vardija Z. Palionis.
Pasak eksperto, viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių jį patį vairuotojai žiemą dažniausiai kviečiasi pagalbon – užšalęs rankinis stabdis.
„Taip nutinka dėl to, kad važiuojant automobilis įšyla, o dėl to vėliau formuojasi kondensatas. Jei rankinio stabdžio trosų apsaugos yra suskilinėję, kondensatas patenka ant paties troso ir, nukritus temperatūrai, jį tiesiog prišaldo, o automobilis nebegali pajudėti iš vietos“, – pasakoja Z. Palionis.
Garantuotas būdas išvengti apledijusio stiklo
Kondensato formavimasis – ne vien rankinio stabdžio problema. Būtent jis yra pagrindinė ir žiemą rasojančių bei užšąlančių lauke laikomo automobilio langų priežastis. Efektyviausias būdas išvengti šios problemos – grįžus namo išjungti automobilio variklį ir kelioms minutėms atidaryti jo duris ar langus.
„Langai rasoja ir užšąla būtent dėl temperatūrų skirtumo. Tad jei prieš naktį suvienodinsite lauko ir automobilio salono temperatūrą, ryte nebereikės gremžti apledijusio stiklo“, – pataria ekspertas.
Apledijusio stiklo problemą bent iš dalies sprendžia ir nanotechnologijos. Tiesa, esant dideliems šalčiams, jos pagelbės menkai, bet jei lauke naktį buvo vos vienas ar keli laipsniai šalčio, labai didelė tikimybė, kad specialia nano-danga padengtas jūsų automobilio stiklas bus neužšalęs, o tik aprasojęs ir jį lengvai nuvalysite valytuvais.
Jei nanotechnologijomis nesinaudojate, o kantrybės vakare „vėdinti“ automobilį irgi neturite, atitirpinti apšarmojusį stiklą ryte padės specialūs ant jo purškiami skysčiai su didele alkoholio koncentracija ar paprasčiausias ledo gremžtukas.
Be pastarojo kiekvienam vairuotojui puikiai pažįstamo žiemos sezono įrankio, ekspertas visuomet bagažinėje pataria turėti ir šepetį valyti sniegui, kastuvą ir – dėl viso pikto – smėlio maišelį tam atvejui, jei padangos rašto gylis pasirodytų nepakankamas išvažiuoti iš apledijusios duobės ar didesnės sniego sankaupos.
Atkreipdamas dėmesį, kad ypač dyzeliniu kuru varomų automobilių savininkai prieš žiemą turėtų patikrinti, ar tinkamai veikia pakaitinimo žvakės ir kuro purkštukai, Z. Palionis pabrėžia, kad norint, jog automobilis puikiai ir ilgai tarnautų, jo priežiūra reikėtų rūpintis ne vien prieš naują sezoną, o ištisus metus.
Pranešimas žiniasklaidai