Prieš Velykas nuo parduotuvių lentynų „šluojami“ kiaušiniai, nes tai yra vienas labiausiai paplitusių šios šventės simbolių. Vieni renkasi putpelių kiaušinius, kurie yra savaime margi, bet populiariausi yra vištų kiaušiniai. Turgavietėse ar iš ūkininkų galima įsigyti ir žąsų, ančių ar net stručių kiaušinių. Kaip išsirinkti kokybiškus produktus, pataria specialistai.

Dažnai gamintojai bando pritraukti pirkėjus kiaušinių ženklinime naudodami įvairius teiginius (,,Kaimiški“, „Laimingi“, „Kieti“ ar pan.), kurie, pasak specialistų, neturi jokio pagrindo kiaušinių kokybės vertinimui. Pagrindinis kokybės vertinimo rodikliu renkantis turėtų būti ant kiaušinio nurodytas kodas, kuris yra sudarytas iš skaičių ir raidžių šifro. Pirmasis skaičius šiame kode reiškia vištų dedeklių laikymo būdą. 0 nurodo, kad vištos auginamos ekologiškai (t. y. vištoms taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai, šeriamos pašaru, kuris užaugintas naudojant tik natūralius priedus). 1 reiškia, kad dedeklės vištos turi galimybę vaikščioti lauke laisvai. 2 reiškia, kad dedeklės vištos laikomos ant kraiko (paukštynuose, fermose laisvai vaikščiojančios vištos). 3 nurodo, kad dedeklės vištos laikomos narvuose.

Vidurinioji žymens dalis iš raidžių nurodo šalį, kurioje yra dedeklių vištų laikymo vieta: pavyzdžiui, Lietuvoje užaugintų vištų kiaušiniai turi ženklą LT, Latvijos – LV, o Lenkijos – PL žymėjimą.

Trečioji ženklinimo kodo dalis nurodo vištų dedeklių laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris reiškia, jog ta laikymo vieta kontroliuojama kompetentingos veterinarijos tarnybos.

Daug vertingos informacijos pirkėjams apie kiaušinių tinkamumo vartoti laiką, saugojimo sąlygas ir kitą aktualią informaciją suteikia ženklinimo informacija pateikta ant kiaušinių pakuočių. Ženklinimo išimtys taikomos tik smulkiems ūkininkams, savo ūkiuose auginantiems ne daugiau kaip 50 vištų. Tokie kiaušiniai dažniausiai parduodami turgavietėse. Tačiau, kaip ir prekybos centruose, jie turi būti parduodami pakuotėse, nepažeisti, nesuskilusiais lukštais.

Ar kiaušiniai švieži?

Būna atvejų, kai smulkieji ūkininkai, laikantys vos kelias višteles, kiaušinius ima rinkti dar prieš kokį mėnesį iki Velykų, tad svarbu žinoti, ar įsigijote šviežius kiaušinius.

„Ant šviežio kiaušinio lukšto yra natūrali matinės spalvos apsauginė plėvelė, kuri saugo kiaušinį nuo mikroorganizmų patekimo. Senų kiaušinių paviršius tampa blizgus, ypač į tai būtina atkreipti dėmesį perkant kiaušinius turgavietėje“, – įspėja sveikatos specialistai.

Liaudyje populiaru kiaušinio šviežumą tikrinti panardinant jį į stiklinę ar dubenėlį su vandeniu. Kuo senesnis kiaušinis, tuo sunkiau jis skęsta. Seni kiaušiniai dažniausiai išsilaiko vandens paviršiuje ar arti jo, tokio valgyti jau nebereikėtų. Jeigu į vandenį įmerktas kiaušinis nugrimzta ir atsigula ant šono – kiaušinis yra visiškai šviežias.

Kaip numarginti kiaušinius kuo natūraliau?

Kiaušiniai marginami įvairiais būdais. Vieni skutinėja, kiti naudoja vašką, lipdukus ar kitokias priemones. Dažnai neapsieinama ir be dažų. Specialistų teigimu, kiaušiniams dažyti jokiu būdu negalima rinktis pvz. tekstilei skirtų dažų, nes kiaušinio lukštas porėtas, verdant jis gali įtrūkti, o dažai ir juose esančios cheminės medžiagos pasiekti baltymą. Tad kiaušinių marginimui geriau rinktis natūralias ir sveikatai palankias medžiagas.

Galima rinktis ryškiaspalves daržoves ir uogas

Burokėliai nudažys kiaušinius raudonai;

raudonųjų svogūnų lukštai – rausvai;

geltonųjų svogūnų lukštai – oranžine spalva;

ciberžolė – geltonai;

ciberžolės ir raudonojo kopūsto mišinys – žalsvai;

raudonasis kopūstas – žydrai;

šilauogės – mėlynai.

Kaip pasiruošti tirpalą su daržovėmis?

Pasirinktus natūralius maisto produktus, tereikia juos susmulkinti ir sumaišyti su vandeniu (vandens reikia tiek, kad apsemtų kiaušinius) bei šį mišinį užvirti. Vandenį su natūraliais dažais virkite 10–30 minučių. Kuo ilgiau jis virs, tuo tamsesni bus dažai. Į atvėsusius dažus įmaišykite 2–3 šaukštus acto, kuris padės dažų pigmentams lengviau įsiskverbti į kiaušinio lukštą. Į paruoštus dažus įmerkite jau išvirtus kiaušinius ir juos palaikykite. Norint švelnesnės spalvos, kiaušinius vertėtų laikyti kelias valandas, o siekiant ryškesnio atspalvio – palikti per naktį. Į verdamą natūralių dažų mišinį galima dėti ir žalius kiaušinius. Tiesa, nors tokiu atveju margučių spalva bus sodresnė, tačiau kiaušiniai gali pervirti. Atvėsusius ir nusausintus margučius galima aptepti aliejumi – jie gražiai žvilgės, o spalvos bus vaiskesnės.

Dar keletas vertingų patarimų

Jei visgi nusprendėte rinktis margučiams dažus, VMVT specialistai pataria įsitikinti, kad tai būtų maistiniai dažai. Maistiniai dažai, leistini kiaušinių dažymui, yra reglamentuoti ir ženklinami raide E, pavyzdžiui: mėlynai spalvai išgauti dažniausiai naudojamas E 133, raudonai – E 162. Taip pat vertėtų žinoti, kad yra tokių maistinių dažiklių, kuriuos naudojant gamintojas privalo nurodyti papildomą informaciją ant etiketės, kad naudojamas priedas gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį (naudojant: E 110, E 104, E 122, E 129, E 102, E 124). Perkant reikėtų atidžiai perskaityti informaciją ant pakuočių apie sudėtį ir dažų naudojimą. Dažant kiaušinius maistiniais dažais privaloma laikytis instrukcijų, kurios nurodytos ant dažų pakuotės.

Po dažymo gerai išvirtus kiaušinius svarbu laikyti šaldytuve ir suvartoti reikėtų kaip galima greičiau, geriausia per tris dienas nuo išvirimo.

Parengta pagal VMVT inf.

Asociatyvi nuotr.