Ketvirtadienis, 2 sausio, 2025
5.1 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauKaip finansiškai pasiruošti naujiems metams

Kaip finansiškai pasiruošti naujiems metams

-

Artėjantys nauji metai daugeliui siejasi su naujais tikslais, iššūkiais ir įpročių keitimu. Dažniausiai bent dalis jų susiję ir su finansine sėkme.

Banko ekspertė pabrėžia, kad norint pasiekti efektyvių rezultatų, apie savo 2025-ųjų metų biudžetą reikėtų pradėti galvoti jau dabar.

A. Mincienė.

„Kartais girdime istorijas apie netikėtai užklupusią finansinę sėkmę, tačiau realybė dažniausiai būna kitokia.

Stebuklų laukti nereikia – finansinio saugumo pagrindas yra nuolatinis planavimas ir taupymas.

Jei to dar nedarote – naujieji metai tam gali būti puiki proga“, – teigia „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė.

Įpročių keitimas – gerai ne tik piniginei

Visų pirma, artėjant naujiesiems metams ekspertė siūlo įsivertinti savo dabartines galimybes ir susidaryti taupymo planą – kiek procentų pajamų planuojate atsidėti kiekvieną mėnesį.

„Išsikelkite realistiškus tikslus, kad nereikėtų atsisakyti būtinų ar kartais džiuginančių išlaidų.

Gautas pajamas geriausia išskaidyti į tris dalis: privalomi mokėjimai (maistas, komunaliniai mokesčiai, transportas), pomėgiai ir pramogos, bei lėšos santaupoms.

Naudojant šį metodą, biudžete atsiranda speciali vieta taupymui ir tai ilgainiui tampa įpročiu”, – pataria A. Mincienė.

Kartais gali atrodyti, kad jūsų suplanuotame biudžete nebelieka vietos santaupoms. Tokiu atveju reikėtų apgalvoti visas kasdienes išlaidas ir pamąstyti, kokių įpročių galima būtų atsisakyti, teigia ji.

„Pavyzdžiui, vietoje kavinių ir restoranų dažniau rinktis namuose gamintą maistą, peržvelgti naudojamas prekes ir paslaugas.

Verta patikrinti ir turimas internetines prenumeratas, kadangi jos neretai lieka užmirštos ir nenaudojamos, bet už jas vis dar mokama.

Taip pat rekomenduotina atsisakyti žalingų, reguliarių išlaidų reikalaujančių įpročių, tokių kaip rūkymas. Padėkos ne tik piniginė, bet ir sveikata”, – sako ekspertė.

Išlaidų kontroliavimas

Nors apsipirkinėjimas daugeliui teikia malonumą, ypač – prieš šventes, tačiau svarbu nepamiršti ilgalaikių finansinių tikslų, tokių kaip skolų grąžinimas, taupymas netikėtiems gyvenimo atvejams arba lėšų kaupimas pensijai.

Tai turi būti prioritetas prieš įvairius pasiūlymus, nuolaidas ir trumpalaikius malonumus.

„Finansų planavimas yra nuoseklus darbas su savimi, tad visus sprendimus reikėtų įgyvendinti apgalvotai ir nepasiduoti impulsams.

Prieš įsigyjant naują prekę, reikėtų įvertinti, ar ji iš tiesų yra reikalinga. Jei norite įsigyti paslaugą ir prekę, tačiau dvejojate, palaukite bent kelias dienas ir priimkite sprendimą vėliau.

Dažniausiai pirkinys po kelių dienų jau būna pamirštas.

O planuojant didelius pirkinius, kaip būstas ar automobilis, geriau pasitarti su finansų specialistu”, – sako banko ekspertė.

A. Mincienė primena, kad šventinis laikotarpis gali tapti itin nuostolingu, jeigu nebus laikomasi finansų planavimo gairių: „Tobuliausiu atveju šventėms reikėjo ruoštis iš anksto ir atsidėti pinigus į taupomąją sąskaitą dar iki jų.

Nepaisant to, ar tai padarėte, ar ne, prieš perkant dovanas ir maistą pagalvokite ir nusistatykite realias biudžeto ribas – kiek pinigų per šias šventes ketinate išleisti.

Tai padės apsvarstyti kiekvieną pirkinį ir nedaryti skubotų sprendimų.“

Jeigu dar nenaudojate taupomųjų sąskaitų arba elektroninių taupyklių, ekspertė pataria tai įsitraukti į naujų metų planus.

Automatinės taupymo priemonės padeda ne tik atsidėti užsibrėžtas sumas, bet ir nuosekliai sekti, kiek išlaidų ir kokioms pirkinių kategorijoms išleidžiate kiekvieną mėnesį.

Tokios paslaugos kaip e. taupyklė gali nuo kiekvieno pirkimo automatiškai nuskaičiuoti nustatytą sumą ir pervesti į taupomąją sąskaitą – išlaidavimas tuomet tampa neatsiejamas nuo taupymo.

Pranešimas žiniasklaidai

Taip pat skaitykite