Patyčios – viena iš problemų, su kuriomis susiduria vaikai ir paaugliai. Tačiau tam, kad šias problemas būtų galima spręsti, jas reikia atpažinti – ne visi vaikai ir paaugliai išdrįsta prisipažinti su jomis susiduriantys, o tėvai dažnai neturi gebėjimų atpažinti.

Internetas ir socialinė medija – tiesiai į vaikų kambarį

Kėdainių profesinio rengimo centras kartu su partneriais baigia įgyvendinti strateginės partnerystės „Erasmus +“ jaunimo srityje projektą „Jaunimas prieš elektronines patyčias“ (Stop cyberbullying among you(th)). Projektas bendrai finansuojamas pagal Europos Sąjungos programą „Erasmus+“.

„Kartais sunku žodžiais apsakyti, kas slegia jauno žmogaus pečius, kas neleidžia džiaugtis gyvenimu, kaip išsilaisvinti iš užburto patyčių rato. Dažnai tėvai neįtaria, kokią gilią neviltį išgyvena vaikas ar jaunuolis, patiriantis patyčias. Patyčios žlugdo. Kai jos vyksta kieme, yra tikimybė, kad jas kažkas pamatys. Internetas ir socialinė medija atkeliauja tiesiai į vaikų kambarį, į delną, ir emociniai patyčių aspektai išlieka dramatiški.

Vaizdinis pasakojimas gali prakalbinti jaunuolius ir padėti jiems išsivaduoti iš patyčių ir slogios nuotaikos“, – sako projekto vadovė, profesijos mokytoja Rima Pužauskaitė.

Mokymai Slovakijoje buvo naudingi – šios šalies specialistai turi daug patirties dirbant su jaunimo organizacijomis.

Šiemet, baigiamaisiais projekto metais, Kėdainių profesinio rengimo centro socialinė pedagogė Jūratė Daukšienė ir profesijos mokytoja Rima Pužauskaitė seminare „Prevencinių priemonių taikymas siekiant mažinti jaunimo patyčias internetinėje erdvėje“ rajono socialiniams pedagogams pristatė Erasmus + projekto „Jaunimas prieš internetines patyčias“ metu sukurtą metodinę priemonę-praktinius patarimus darbui su jaunimu mažinant internetines patyčias.

Tokią metodinę priemonę sėkmingai naudoja šio projekto partneriai Slovakijos jaunimo organizacija „Youthfully Yours SK“. Pagrindinė idėja – pasitelkti jaunimo kūrybiškumą ir patyčių prevencijai naudoti vaizdinį pasakojimą ir komiksus. Metodinė priemonė skirta jaunimo darbuotojams, socialiniams darbuotojams, tėvams, jaunimui.

Aptartas veiksmų planas

Pasak R. Pužauskaitės, kelias iki metodinės priemonės sukūrimo nebuvo trumpas, o projektas startavo 2020 metais.

Tuomet Kėdainių profesinio rengimo centras kartu su partneriais – jaunimo organizacijomis iš Nyderlandų „Youth Initiative Center“ ir Slovakijos „Youthfully Yours SK“, taip pat partneriu iš Slovėnijos „Smart idea. Igor Razbornik s.p.“ pirmojo susitikimo metu Kėdainiuose pristatė savo organizacijas, jų veiklą, patirtį kovojant su elektroninėmis (ir ne tik) patyčiomis.

Projekto vadovė R. Pužauskaitė pristatė projekto veiklas, terminus, buvo aptartos kiekvieno partnerio pareigos ir atsakomybės. Valdymo sistemą pristatė Slovėnijos partneris Igor Razbornik, turintis didelę projektų valdymo patirtį. Slovakijos partneris Ivan Roza kalbėjo apie intelektinio produkto – vadovo mokytojams, jaunimo darbuotojams bei tėvams „Kaip panaudoti komiksus kovoje su elektroninėmis patyčiomis“ – galimą struktūrą ir turinį. Nyderlandų partneris Dominykas Navikas aptarė tarptautinių mokymų organizavimo tvarką ir turinį.

Pirmojo susitikimo metu aptartas ir detalus veiklų planas, tarpinių atsiskaitymų grafikai, struktūra ir kiti akcentai.

Naujovė – į pagalbą kovai su patyčiomis pasitelkti komiksus

Vadovas jaunimui, mokytojams, tėvams, jaunimo darbuotojams, kaip kovoti, kaip nepasiduoti kibernetinėms patyčioms, buvo kuriamas prieš tai apklausus Lietuvos, Nyderlandų, Slovakijos ir Slovėnijos šalių jaunimą, ar jie patiria kibernetines patyčias, ar žino tarp savo draugų tokių jaunuolių. Apibendrinus apklausos rezultatus paaiškėjo, jog 51 proc. yra patyrę patyčias, o 63 proc. savo aplinkoje žino tokių bendraamžių.

„Norėjome sužinoti ne tik patį faktą, ar paaugliai susiduria su patyčiomis, tačiau ir jų nuomonę, asmenines patirtis. Šiame susitikime supratome, kad neužtenka žinoti vien mokinių nuomonę, reikėtų ir suaugusiųjų – tėvų, socialinių darbuotojų – požiūrio į problemą. Tada mes turėsime pilnesnį vaizdą, o galutinis projekto intelektinis produktas – vadovas – bus naudingesnis tiek jaunimui, tiek suaugusiems“, – pasakojo R. Pužauskaitė.

Atskira apklausa surengta tėvams, mokytojams, jaunimo darbuotojams. Jų buvo klausiama, ar jie žino, kaip geriausia kovoti su internetinėmis patyčiomis: „Paaiškėjo, kad žinių apie tai trūksta. Šia tema galima rasti daug įvairios literatūros, bet mūsų kuriamo produkto naujovė – į pagalbą kovoje su kibernetinėmis patyčiomis pasitelkiame komiksus.“

Po apklausų aptarti jų rezultatai ir suplanuotos tolimesnės užduotys bei projekto eiga.

Sklaidos renginys – Slovakijoje

Šiemet birželio pabaigoje didelis projekto sklaidos renginys įvyko Slovakijoje. Jame dalyvavo 6 mokyklų mokiniai, kelios su jaunimu dirbančios organizacijos, mokyklų psichologai ir daugiau nei 50 dalyvių.

Vyko panelinės diskusijos apie kibernetinių patyčių prevencijos priemones su jaunimo darbuotojais, vaikų apsaugos nuo smurto koordinatore, jaunimo koordinatore, ekspertais. Dalyviai išbandė, kaip naudoti vaizdinį pasakojimą kibernetinių patyčių prevencijai.

Interaktyvia forma pristatytas projekto metu sukurtas intelektinis produktas, kuriame jaunimui ir jaunimo darbuotojams pateikiamos paprastos instrukcijos, kaip pritaikyti vaizdinį pasakojimą kibernetinių patyčių prevencijai, akcentuota tokios veiklos svarba ir būtinybė.

Jame – praktinė informacija apie tai, kaip atpažinti, kad paauglys patiria patyčias, kaip joms užkirsti kelią ir kaip patyčių prevencijai naudoti komiksų kūrimo metodiką.

Komiksų piešimas atrakina duris

Projektui pasiekus finišą Kėdainių profesinio rengimo centro darbuotojai džiaugiasi, kad pasirinkta aktuali ir svarbi tema, kelis metus trukęs projektas buvo naudingas ir naujų žinių suteikė visiems – mokytojams, mokiniams, jų tėvams.

„Aš pati – kaip mama, kaip mokytoja – seniau apie tai taip giliai, matyt, nemąsčiau. Tačiau mūsų atliktos apklausos labai apnuogino realybę, atvėrė akis – patyčias patiria daug paauglių, o dar daugiau tėvų negali, nemoka to atpažinti“, – kalbėjo projekto vadovė R. Pužauskaitė.

Esminis dalykas, kuris ir buvo pats svarbiausias – kad yra galimybių, techninių priemonių, kaip galima atpažinti patyčias.

„Labai kokybiški mokymai buvo Slovėnijoje, kur mus mokė IT specialistai, taip pat vertingi buvo slovakų, kurie turi patirties dirbant su jaunimo organizacijomis, mokymai. Įdomus buvo ir komiksų piešimo metodas. Šis būdas yra žinomas psichologams, tačiau mažiau žinomas platesnei visuomenei. O, pasirodo, komiksų piešimas atveria, atrakina duris kalbant apie vaikų ir paauglių patiriamas patyčias, jų atpažinimą“, – sakė projekto vadovė.

Komiksai padeda tada, kai sunku žodžiais apsakyti, kas slegia jauno žmogaus pečius, kas neleidžia džiaugtis gyvenimu, kaip išsilaisvinti iš užburto patyčių rato – piešinys gali padėti reikšti mintis.

„Be to, komiksų kūrimas neturi nieko bendra su mokėjimu piešti – naudojantis specialia metodika tą gali daryti visi. Ateityje šį metodą ketiname tailyti ir Kėdainių profesinio rengimo centre“, – sakė R. Pužauskaitė.


Kokios dažniausios patyčių priežastys? 37,1 proc. apklausos dalyvių įvardijo išskirtinumą iš bendraamžių (išvaizda, elgesiu).
76,7 proc. tėvų teigė patyčių nepastebintys.
Į klausimą, kaip sustabdyti patyčias, 26,2 proc. jaunimo ir 29,2 proc. tėvų atsakė, jog reikėtų didinti visuomenės sąmoningumą.
Specialistų nuomonė, kaip išvengti internetinių patyčių: keisti mąstyseną (humoras, pasitikėjimo savimi stiprinimas, savo empatijos didinimas); užtikrinti techninę apsaugą internete (pasinaudoti teisinėmis priemonėmis, saugoti savo privatumą internete, didinti savo informacinį raštingumą).
Specialistų patarimai tėvams:
– pažinti savo vaikų internetinį pasaulį;
– ugdyti sveikus įpročius, ritualus, tradicijas;
– bendrauti su vaikais, stiprinti jų pasitikėjimą savimi.

Projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Europos Komisija, jos institucijos ir Švietimo mainų paramos fondas negali būti laikomi atsakingi už šios medžiagos turinį ir bet kokį pateikiamos informacijos naudojimą.  

Titulinė nuotrauka: Projekto metu sukurtas intelektinis produktas – vadovas paaugliams, tėvams, jaunimo ir socialiniams darbuotojams, mokytojams. (Kėdainių profesinio rengimo centro nuotraukos)

Užs. nr. 103

Panašios naujienos