IMG_3408Knygnešiai 2016 – taip pavadinta iniciatyva, kurios metu gyventojai kviečiami dovanoti kaimo mokyklų bibliotekoms taip trūkstamos grožinės literatūros.

Visos šalies gyventojai kviečiami dovanoti perskaitytas ir nereikalingas, tačiau fiziškai ir morališkai nepasenusias knygas ir perduoti jas 130 – čiai provincijos mokyklų bibliotekų. Akcijoje dalyvauja ir mūsų rajono Labūnavos pagrindinės mokyklos biblioteka.

Pasak akcijos sumanytojų, provincijos mokyklų bibliotekose labiausiai trūksta naujų, vizualiai patrauklių, patogių skaitymui leidimų. Nėra ir naujai parašytų, šiuo metu populiariausių kūrinių. Apskritai, visa kas išleista per pastaruosius 10 metų yra retai randama provincijos mokyklose. Dažnai naudojamos knygos tiesiog suplyšta, todėl mokyklų bibliotekose jos turi būti atnaujinamos nuolat.

Labūnavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Vilma Matonienė pritarė šiems teiginiams.

„Mūsų bibliotekoje vaikams, paaugliams skirtos grožinės literatūros nėra daug. Daugiausiai turime tik programinės literatūros, skirtos mokymuisi pamokų metų. Be to, ir turimos knygos greitai „susiskaito“, vaikai jas nuolat varto, skaito“, – sakė bibliotekininkė.

IMG_3379Ypač trūksta paaugliams skirtų nuotykių, fantastikos knygų. Tačiau pašnekovė pasidžiaugė, kad kartais gauna gerų žmonių, buvusių mokinių paaukotų knygų.

„Ši akcija, kviečianti dovanoti perskaitytas knygas – labai prasminga ir reikalinga. O visas dovanotas vaikams ir paaugliams skirtąsias knygeles priimsime su džiaugsmu“, – sakė V. Matonienė.

Dažnas atvejis, kai mokyklų bibliotekos yra vienintelės ir tarnauja kaip bendruomeninės. Tiksliau, beveik netarnauja, nes paprasčiausiai nėra naujesnių knygų. Galimybių skaityti naujų knygų neturi nei vaikai, nei suaugusieji.

Kad tikslo siekti būtų smagiau, iš surinktų knygų bus statoma didžiausia pasaulyje piramidė – taip bus pagerintas dabartinis 70 247 knygų Gineso rekordas. Knygos yra renkamos nuo vasario 1 d. iki kovo 31 d. Dovanojamas knygeles galite atnešti į knygyną „Vaga“ (Smilgos g. 2, Kėdainiai).

Šiek tiek statistikos.

Iniciatyvos „Knygnešiai 2016“ organizuotoje apklausoje dalyvavo 94 Lietuvos provincijos (gyvenviečių iki 5 tūkst. gyventojų) mokyklos:

100 proc. mokyklų atstovų teigia, kad jų bibliotekoms trūksta knygų.

77 proc. mokyklų įsigyti knygoms lėšų neturi, arba skiria iki 100 eurų per metus.

55 proc. mokyklų bibliotekomis naudojasi ir gyvenviečių bendruomenės.

(Organizatorių nuotr.).

Panašios naujienos