Policijos departamento teigimu, kai po vasaros atostogų kiek primiršę discipliną, tvarką ir rutiną į mokyklas suguža moksleiviai, keliuose gerokai padaugėja transporto priemonių. Siekiant išvengti galimų nelaimių, pareigūnai kartu su šimtais savanorių visą pirmąją rugsėjo savaitę patruliuos perėjose prie mokyklų ir tikrins vairuotojų blaivumą, rūpinsis viešąja tvarka.

,,Kiekvieno vaiko gyvybė yra neįkainojama, tad turime susitelkti ir padaryti viską, kad keliuose nežūtų nė vienas vaikas. Kreipiuosi į visus vairuotojus, tėvus ir vaikus – būkite atidūs važiuodami ar eidami per pėsčiųjų perėją, prie mokyklų ir kitų ugdymo įstaigų“, – bendruomenę susitelkti ragina Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Vykdys prevencines priemones

Rugsėjį bus vykdomos trumpalaikės prevencinės priemonės, skirtos jauno amžiaus vairuotojams (moksleiviams, studentams), bus tikrinama, ar turima teisė vairuoti atitinkamos kategorijos transporto priemonę, ar naudojami saugos diržai, saugos šalmai. Policija kreips dėmesį į tai, kaip nepilnamečiai, vairuojantys dviračius, elektrinius paspirtukus, mopedus, laikosi Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Taip pat bus tikrinama, ar pagal amžių jie gali vairuoti tam tikrą transporto priemonę, ar dėvi saugos šalmus, ar elektriniu paspirtuku neveža keleivio ir pan.

Taip pat bus atkreiptas dėmesys į tas transporto priemones, kuriomis į mokyklas vežami vaikai. Bus tikrinamas mokyklinių, maršrutinių autobusų ir kitų transporto priemonių, vežančių vaikus į mokyklas ir iš jų, vairuotojų blaivumas.

Lietuvos policija primena, kad vaikus vežančių mokyklinių autobusų vairuotojai arba kitas vaikus lydintis asmuo (ne jaunesnis kaip 18 metų) turi griežtai užtikrinti saugų vaikų įlipimą į transporto priemonę ir išlipimą iš jos, vaikų skaičių autobuse pagal sėdimas vietas ir saugos diržų naudojimą. Privaloma jaunesnius kaip 10 metų vaikus prireikus pervesti į kitą kelio pusę, jiems priminti, kad, tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui būdami kelkraštyje ar važiuojamojoje kelio dalyje, privalo turėti šviečiantį kitiems eismo dalyviams matomą žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.

Policijos patarimai vaikus į mokymo įstaigas vežantiems suaugusiesiems:

•    Dalyvaudami eisme, laikykitės Kelių eismo taisyklių reikalavimų ir rodykite pavyzdį vaikams.

•    Naudokite saugos priemones: specialias kėdutes, saugos diržus, net važiuodami trumpą atstumą.

•    Sustokite išleisti vaiką tokioje vietoje, kad jam nereikėtų eiti per gatvę, arba palydėkite vaiką per kelią.

Vaikams, keliaujantiems viešuoju transportu:

•    Laikykitės už turėklų, elkitės drausmingai.

•    Įlipkite į autobusą (troleibusą) ir išlipkite iš jo tik jam visiškai sustojus stotelėje.

•    Išlipę iš autobuso (troleibuso), į kelią ženkite tik paėję toliau už sustojusios transporto priemonės, o ne prieš ją.

•    Per kelią eikite tik per pėsčiųjų perėją, įsitikinę, kad automobiliai sustojo praleisti ir eiti per gatvę yra saugu.

Jei vaikas keliauja dviračiu ar paspirtuku:

•    Dviračiu arba jam prilyginamu elektriniu paspirtuku keliu gali važiuoti vaikai nuo 14 metų (turintys atitinkamą pažymėjimą – nuo 12 metų, o prižiūrint suaugusiajam – nuo 8 metų).

•    Vaikai iki 18 metų privalo segėti saugos šalmą.

•    Per pėsčiųjų perėją einama nulipus nuo dviračio ar paspirtuko.

•    Pro pėsčiuosius reikia važiuoti lėtai, prireikus – įspėti garsiniu signalu.

Jei vaikai į mokyklą keliauja pėsčiomis:

•    Per kelią eikite tik per pėsčiųjų perėją, jeigu perėjos nėra – gerai apžvelgiamoje vietoje, įsitikinę, kad eiti saugu.

•    Eidami per kelią, nesinaudokite mobiliaisiais telefonais, ausinukais.

•    Neišeikite į kelią iš už stovinčių automobilių, ar kitokių kliūčių, nes vairuotojai gali nespėti pamatyti ir sustabdyti automobilio.

•    Nebėkite per gatvę, nesistumdykite su kitais vaikais.

•    Eikite tik pėsčiųjų takais, šaligatviais arba kelkraščiu, neikite per skiriamąją juostą arba dviračių takais.

Specialistų teigimu, prieš Rugsėjo pirmąją tėvai kartu su vaiku pirmiausia turėtų sudaryti saugų maršrutą iki mokyklos ir juo kartu su vaiku praeiti bent porą-trejetą kartų, kad vaikas įsidėmėtų, kur ir kaip elgtis, kur gali kilti pavojus.

Parengta pagal policijos departamento inf.

„Kėdainių mugės“ nuotr.