Apie 90 proc. per maistą plintančių ligų protrūkių Lietuvoje užregistruojama dėl namų sąlygomis netinkamai ir nesaugiai pagaminto maisto. Į maistą patekę plintančių ligų sukėlėjai (bakterijos, virusai) gali rimtai sutrikdyti sveikatą, todėl gaminant maistą namuose labai svarbu vengti kryžminės taršos, laikytis higienos taisyklių, primena specialistai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, Lietuvoje per metus per ligų protrūkius susirgo 236 žmonės, iš kurių 124 buvo gydomi ligoninėse.

„Šiemet (iki gruodžio 15 d.) Kėdainių mieste ir rajone buvo registruoti 4 žarnyno užkrečiamųjų ligų protrūkiai. Trys protrūkiai užfiksuoti namuose: vienos šeimos trys asmenys sirgo salmonelioze, kitoje šeimoje – du asmenys užsikrėtė kita bakterine, virusine ir maisto toksine infekcija bei dar trims vienos šeimos nariams buvo nustatytas hepatitas A. Visi susirgę asmenys buvo paguldyti į ligoninę.

Iš viso šiemet Kėdainių rajone žarnyno užkrečiamosiomis ligomis sirgo 114 asmenų, iš jų 72 buvo gydomi ligoninėje“, – NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė.

Kaip užsikrečiama?

„Dažniausiai namuose pagamintas maistas tampa nesaugiu, nesilaikant reikalingų maisto saugojimo ir transportavimo sąlygų, taip pat kai maistą tvarko sergantis ar bakterijas platinantis arba rankų higienos nesilaikantis asmuo, dažna priežastis – kryžminė tarša. Todėl primename vartotojams, kad laikantis saugaus maisto ruošimo taisyklių, išvengsite nemalonių ligų ir nesusigadinsite šventinės nuotaikos“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja Indrė Stoškuvienė.  

VMVT atkreipia dėmesį, kad kryžminė tarša gali atsirasti per nešvarias pjaustymo lenteles ir peilius, neplautas rankas, nekokybiškai išplautus indus, netinkamai laikant maistą šaldymo įrenginyje (pvz. laikant žalią mėsą ar žuvį šalia jau paruoštų patiekalų), nešvarias pašluostes, maisto gamybos įrenginius (mėsmales, mikserius ir pan.), svarstykles ir kt. Taip pat ji gali susidaryti nesaugų maistą nepakankamai gerai apdorojant šiluma, nehigieniškai vykdant pirminį maisto paruošimą, dėl nešvarios maisto tvarkymo aplinkos ir pan. Netinkamas indų ar virtuvės paviršių naudojimas taip pat gali prisidėti prie bakterijų plitimo. Vartotojams šių mikroorganizmų keliamos rizikos gali padėti išvengti ar ją sumažinti saugus žalios mėsos bei kitų neapdorotų maisto produktų tvarkymas – geras terminis apdorojimas bei geros higienos praktika virtuvėje.

Besiruošiant šventėms pravartu susipažinti su rekomendacijomis, kurias parengė Europos maisto saugos tarnyba, bendradarbiaudama su Pasauline sveikatos organizacija.

Parengta pagal NVSC ir VMVT inf.

Ruošiant maistą namuose reikia laikytis asmens higienos, būtina tinkamai valyti virtuvės paviršius, o žalią maistą atskirti nuo jau paruoštų patiekalų. (VMVT nuotr.)