Šaltuoju metų laiku intensyviai vyksta miško kirtimo darbai. Tai gana sudėtingas ir specialių žinių reikalaujantis procesas, kurio metu privalu griežtai laikytis darbų saugos taisyklių. Deja, ne visada jų paisoma, todėl įvyksta nelaimės.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, atliekant miško kirtimo darbus praėjusiais metais žuvo 2 darbuotojai, 3 buvo sunkiai sužaloti. 2020 metais nelaimių buvo dar daugiau – žuvo 3 darbuotojai, 4 buvo sunkiai sužaloti.  

„Toks kasmet besikartojantis panašių mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius miškininkystės veiklos sektoriuje ypač neramina. Deja, galima konstatuoti, kad asmenys miško kirtimo darbuose mirtinai traumuojami, kai nesilaikoma pačių elementariausių, atrodytų, visiems žinomų reikalavimų, taikomų nuleidžiant įstrigusius medžius, nesilaikant saugaus atstumo tarp pjovėjų, asmenims patekus į nepažymėtas pavojingas zonas.

Darbų vadovai privalo kontroliuoti, kad pjovėjai ir pagalbiniai darbininkai laikytųsi saugos ir sveikatos reikalavimų.

Norisi dar kartą priminti atliekantiesiems miško kirtimo darbus, kad niekada, kol įstrigęs medis nenuleistas, nebūtų patys ir neleistų kitiems būti įstrigusio medžio galimo kritimo zonoje; nepjautų to medžio (taip pat negenėtų jo šakų), į kurį įstrigęs ar yra atsirėmęs medis; įstrigusio medžio nedaužtų kitu leidžiamu medžiu; nepjautų įstrigusio medžio kamblio, nepakirstų jo šaknų; neliptų į įstrigusį medį arba į tą, į kurį atsirėmęs įstrigęs medis”, – sako Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.

VDI primena, kad darbdaviui atstovaujantis asmuo, organizuodamas darbus ir įvertinęs visus rizikos veiksnius, turi imtis visų priemonių saugai darbo vietose užtikrinti, kad miško kirtimo darbams vadovautų atitinkamai apmokyti darbų vadovai, kurie kontroliuotų darbų eigą ir pavaldžių darbuotojų veiksmus.

Valstybinė darbo inspekcija, siekdama gerinti darbuotojų saugos ir sveikatos situaciją šalyje, yra parengusi metodines rekomendacijas įvairių sektorių darbams vykdyti. Jas galima rasti interneto svetainėje www.vdi.lt. Taip pat VDI konsultuoja darbdavius bei darbuotojus saugos ir sveikatos klausimais bendruoju konsultacijų tel. 8 5 213 9772 arba tiesiogiai parašius žinutę VDI Facebook paskyroje. 

„Kėdainių mugės“ ir Valstybinės darbo inspekcijos inf.