Prasidėjusią javapjūtę ugniagesiai gelbėtojai stebi su nerimu, mat derlių skubantys nuimti ūkininkai ne visada paiso priešgaisrinės saugos reikalavimų, o tai labai padidina gaisrų tikimybę. Liepsnoja kombainai, dar nenukultų javų ar ražienų laukai. Ypač daug tokių įvykių buvo praėjusiais metais. Jų gali pasitaikyti ir šiemet, tad visų prašoma elgtis atsakingai ir nerizikuoti.

Svarbiausia tinkamai prižiūrėti techniką

Žemės ūkio technika dažniausiai dega dėl kuro sistemos ir elektros instaliacijos gedimų. Gaisrus taip pat sukelia ant įvairių įkaitusių mechanizmų paviršiaus susikaupusios degios dulkės, ištekėję tepalai ar užsivynioję šiaudai. Todėl kasdien, prieš skubant į laukus, ugniagesiai pataria patikrinti technikos būklę, apžiūrėti, ar nėra kuro, tepalų nutekėjimų, nuo varik­lio ir jo mazgų būtina reguliariai nuvalyti susikaupusias dulkes bei smulkių šiaudų masę, taip pat kuro bei tepalų nuotekas. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mechanizmus.

Privalu turėti gesinimo priemones

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja, kad būtina turėti visas pirmines gaisro gesinimo priemones, t. y. gesintuvus, nedegius audeklus ir kastuvus, kurie padėtų slopinti įsižiebusią ugnį, nes ugniagesiai, ypač į atokesnes teritorijas, tikrai nespės atvykti per kelias minutes, juolab kad tokių gaisrų būna ne po vieną ir skirtingose rajono vietose.

Labai pasiteisina, kai kuliamame lauke budi papildomi darbuotojai, kurie, esant poreikiui, traktoriumi gali aparti arba vandeniu gesinti užsidegusias ražienas ar nenukultus javus. Tai padeda mažinti nuostolius. Laiku nesustabdyta ugnis gali labai sparčiai išplisti, kelti pavojų ne tik lauke dirbančiai žemės ūkio technikai, bet ir netoliese esantiems pastatams ar miškams.

Pastebėjus liepsnas, būtina iškart skambinti tel. 112, o tada imtis gesinimo darbų.

Gaisrą gali sukelti ir nuorūka, stiklo šukė

Atsakingai elgtis turėtų ir šalia javų laukų pravažiuojančių automobilių vairuotojai bei keleiviai. Jų pro langą išmesta nuorūka gali sukelti gaisrą. Taip pat prašoma nemėtyti stiklinių butelių ar skardinių, kurie nuo saulės įkaitę irgi gali uždegti lauką.

Panašios naujienos